| Chion a întrebat:

Care v-ati lasat de fumat, si cum?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

M-am lasat de fumat... Am aproape 6 luni de cand nu am mai tras nici macar un fum dintr-o tigara... Cum m-am lasat... Pai... intai mi-am facut un "program" de fumat pentru a scapa de dependenta fizica de nicotina... In acest program in fiecare saptamana fumam cu o ora mai tarziu... Daca de obicei fumam prima tigara la ora 7, cand ma apucam de programul asta fumam la ora 8 in prima saptamana, apoi la 9, etc... Si dupa asta... cu multa ambitie m-am lasat... Am zis ca daca trec 24 de ore fara sa simt nevoia sa fumez ma las... Si au trecut... Aveam un pachet intreg in buzunar... Ai nevoie de foarte multa ambitie si vointa... Si e mai simplu daca schimbi ceva... daca vei fi in acelasi loc esti obisnuit sa fumezi in anumite locuri sau situatii...

19 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sotul meu mi-a spus ca din ziua urmatoare nu mai fumeaza si au trecut 3 ani de atunci, deci daca vrei cu adevarat... poti.

| Ben. a răspuns:

Intr-o zi m-am lasat d fumat.

| moonY a răspuns:

M'am lasat timp de 2 saptamani, doar pentru a castiga un pariu. apoi am luat'o de la capat. dar pot renunta oricand.

| 334499 a răspuns (pentru moonY):

Vrajeala asta cu te poti lasa oricand happy e mult mai greu sa te lasi a doua oara happy

| ilie a răspuns:

Fumatul este daunator care te face sa depinzi de el.Acest viciu ma prinsese si pe mine ajunsesem sa fumez doua pachete pe zi. Am avut si zile cand nu fumam, dar seara imi scoteam parleala pentru toata ziua.In momentul in care am avut un tel bine conturat,, CREDINTA IN IEHOVA" am hotarat ca trebuie sa las tigarile.Primul lucru am aruncat orice tigara si pachet pe care le aveam, brichete.Doua zile mi a fost cel mai greu tentatiile erau la tot pasul vecinii mei care fumau veneau anume inaintea mea si mi aruncau fumul in fata poate, ca am sa ma reapuc de fumat.MULTUMESC lui IEHOVA ca am scapat de viciu de 13 ani. Dupa prima luna de cand am lasat fumatul a trebuit sa imi schimb garderoba nu ma mai cuprindea nici o haina sau pantaloni.Prin urmare o vointa si dorinta de a face ce trebuie sunt necesare pentru a te lasa de fumat.

| alexam a răspuns:

Eu nu am fumat niciodata, si deci nu iti spun din proprie experienta, dar sunt convinsa ca fara o vointa de fier nu reusesti. Am prieteni si chiar rude care au incercat si pastile, si plasturi, si orice, si nu se pot lasa, pentru ca sunt slabi. Cunosc un tip care s-a lasat de tot de tigari de pe 1 zi pe alta, si deci numai cu VOINTA se poate. Chiar azi colega mea de munca a avut un plastuee pus, si dupa masa a vazut pe cineva ca afumat, si dupa 10 min. a fumat si ea... si deci e vb doar de ce vrei, si cat de tare vrei!

Răspuns utilizator avertizat
| 123456_6075 a răspuns:

Eu m-am lasat de fumat 3 luni...nu imi era greu decat dupa ce mancam...as fi fumat o tigaraaaaaa... apoi m-am apucat din nou...si acum ma simt usurata ca imi pot fuma tigara dupa masa...in schimb sotul meu(care s-a lasat aceleasi 3 luni) a trebuit sa ia niste calmante usoare (recomandate de medic pentru a-l ajuta sa se lase)pentru ca era agitat.sa nu mai spun ca ne certam zilnic; stateam in pat si nu aveam stare ma perpeleam dupa o parte pe alta dadeam din maini, din picioare...suntem constienti ca trebuie sa ne lasam dar nu putem...cu toata vointa noastra.Asa ca m-am gandit sa monitorizez 3 zile cam cate tigari fumam si la ce ore... apoi sa scad treptat numarul lor pana ajung la 0. abia de atunci incepe raul... sper sa reusesc.Nu ma gandesc decat la chinul de dupa masa...

| Beatrice_6624 a răspuns:

M m-a lasat 6 luni si iarasi m am apucat incearca cu nicorete
sau am vzt reclama cu tigara electronica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ff usor dar trebuie sa iei nicotin si sa mananci dulciuri multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, m-am lasat de fumat cam pe la 11 ani. Pina atunci, nu avam bani si cumparam Marasesti sau fumam matase de porumb rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fumez de vineri, e doar o pauza, cred! se intampla foarte des.imi place sa fumez tigara de la tigara -pana la 3-4.am zile cand nu fumez deloc.depinde...nu cred ca m-am lasat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vointa nu ar avea ce sa caute in lasatul de fumat. Ai nevoie de vointa doar atunci cind vrei sa faci un lucru dar nu ai voie. Cine va citi cartea lui Allen Carr, "In sfarsit nefumator", gratis pe net, nu va mai avea dorinta de a fuma, deci se valasa simplu, fara suferinte, fara ambitie. Eu asa m-am lasat, dupa 27 de ani de fumat din greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu nu am mai fumat, dupa 15 ani de fumat.Aici gasesti sprijin in cazul in care ai nevoie :
http://www.stopfumatul.ro/forum/index.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E suficient sa citesti aceasta carte pana la sfarsit! Cand o sa o termini, nu o sa mai vrei sa fumezi :)

http://www.scribd.com/doc/6355558/Allen-Carr-In-sfarsit-nefumator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să reduci din ele în fiecare săptămână, doar așa vei ajunge la 0 țigări pe zi, nu te poți lăsa brusc.

| gasca a răspuns:

happy am zis ca nu mai fumez si mam tinut de cuvant

| Ginju_Marian_1968 a răspuns:

Fumam aproape 2 pachete in 24 de ore in urma cu patru ani. Azi nici in joaca nu as mai incerca sa fumez. A fost o vreme cand voiam sa ma las si nu reuseam. Cartea m-a ajutat. Si imi este mult mai bine fara tigara.

| catam a răspuns:

Salut. Eu am fumat de mic copil.Am incercat sa renunt la tigari dandu-mi seama ca nu este deloc benefic organismului dar nu am reusit. Ma lasam pentru maxim o saptamana si apoi reveneam iar la vechiul obicei … fumatul. Spre sfarsitul anului trecut am avut o raceala care nu mai trecea si am facut niste analize si mi-a descoperit pneumonie interstitiala iar la radiografie plamanul meu nu arata prea bine.Atunci am inteles ca trebuie neaparat sa ma las de fumat dar nu prea stiam exact cum sa fac. Un prieten mi-a recomandat un produs natural Noni de care el a auzit la Tv. M-am hotarat sa-l incerc si va pot spune ca a facut minuni in cazul meu. M-am lasat de fumat si m-am simtit si foarte bine!