| AfumataSunca a întrebat:

Cat credeti ca o sa mai tina chestia asta cu covid-19?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să țină cât ține virusul. Când răspândirea lui va fi stăvilită de vaccinare și imunizarea naturală, se va rări. Sunt multe boli care au fost eradicate prin vacinare. Dar asta va dura câțiv ani.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Harfagre):

Boli eradicate prim vaccinare sunt nenumărate. Deci se poate.

Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"unul va fabrica șuruburu săbii rulmenți fiare caiele potcocoave...
Altul va fi foarte bun pe partea de electrică electronică automatica robotică hidraulică pneumatică mecanică electromecanică și programare" - eu dacă sunt bun la filosofie, ce fac?

| zilog a răspuns (pentru sabin89):

Poate că o să mai păstrăm și câte unul ca tine dacă reușești să ne oferi un spectacol frumos gen Vadim sau cine știe poate ești un OSHO... sau dacă imi oferi un spectacol de calitate
imi oferi divertisment cunoștinte și vii cu rezolvări complementare afacerii mele
de exemplu tu știi că lumina muzica aerul... cultura pe care oamenii din fabrica mea le consumă trebuie să fie intr-un anumit fel si imi demonstrezi că randamentul fabricii mele crește
dacă tu vii și le umpli golul de știință
sau poate mă ajuți să iau decizii în alegerea ce produse să fabric și ce să nu mai fabric analizând contextul social istoric politic la nivel global si internațional analizând tot felul de factori.
Poate că eu fabric o femeie robot care satisface plăcerile bărbaților dar unii bărbați nu își doresc doar o jucărie ci îșî doresc și un partener de discuții intelectuale incitate excitate despre carmă euglena verde mitrohondrii atomi si electroni sau transmisia curentului electric fără cabluri electrice sau perpetum mobile
iar tu imi ajuți robotul meu să fie atât de inteligent în cât clientul meu să îl cumpere pe post de antrenor intelectual.
poate că te pot folosi pe post de vânzâtor
eu poate știu să fabric camere de supravegere video si sisteme de stingere a incendiilor dar nu mă pricep la gramatică la hipnoza la vânzări si la vorbe
ci eu mă pricep să lipesc componete pe plăci electronice
așa că am nevoie in realitate de un om ca si tine să mergi cu mine la clientul care are un depozit de covoare
si să îl hipnotizezi șî să îi explici că dacă nu cumpără sistemul de stingere a incendiilor de la mine acum pe loc că tot îl am la mine
atunci o să ii ia foc covoarele
poentru că mai devreme sau mai târziu după cum are el depozitul plin tot o să ii arda
si poti sa ii explici ca asta este meseria ta intr-un mod frumos fără ca omul să se simtă amenințat că lucrul asta este real concret
poate in realitate sa ii ia foc covoarele
si când plecăm de la el prin prisma cunoștințelor și abilităților tale
tu să fi reușit să il convingi să nu mai poată respira
să nu mai poată să gândescă la nimic alt ceva de cât la faptul că ii poate lua foc covoarele in orice moment
ca se poate in realitate sa se intâmple lucrul acesta
asa că rolul tău este să îl faci pe clientul respectiv sa se milogeasca de noi să îi montăm noi sisemul de stingere a incendiilor acum azi pe loc + 4 camere de supraveghere video.
Esit foarte folositor cum să nu fii folositor dar pe lângă o fabică pentru a face prezentare la produse si servicii

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns (pentru Harfagre):

"o întrebare de-a ta mai veche..." - care o fi întrebarea aia?

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Harfagre):

Filosofia nu contribuie la satisfacerea nevoilor de bază ale oamenilor.
Stop. Nevoilor de bază, nu, dar a celor fundamentale, da. Care este raportul între fundament și bază?
Baza în accepția așa zisă modernă se referă la nivelul animalic al omului. De mâncare, și restul, nu le mai enumăr aici. Stop, Deci baza omului animal. Dar dta te referi la omenire. Aha, deci la umanitate! Știi ce ne doesebește de verii noștri companzeii? Idealurile umane. Aha, deci acele nevoi de care se ocupă religia și filosofia. Că ele sunt tratate greșit la universitate acum, nu numai în capitalele enumerate de tine, nu are nimic de a face cu nevoia fundamentală, de a pune întrebări de bază, de a găsi o cale de rezolvare a lor, care nu se regăsește în munca la strung, sau pe tractor la miriște. Dacă nu ai această perpectivă, nu ai cum să înțelegi lumea în care trăiești și tragi concluzia că ar trebui desființată filosofia și filosofii fiindcă nu produc nimic. Așa face și rechinul sau copilul mic, testează realitatea cu dinții. Dacă îi place gustul, înghite, dacă nu, scuipă. Așa te grăbești și dta să dai verdicte după gustul tău.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Harfagre):

Pe ce te bazezi că sunt așa de proști la țară? Nu poți desființa filosofia pe motiv că ar fi prea mulți proșți, și că ar trebui să ne ocupăm de ei. Prin anul 1980 Ceaușescu a desființat psihologia la noi? Știi ce a ieșit? A fost nevoie de ani de zile ca să se repare.

| sabin89 a răspuns (pentru Harfagre):

Da, ştiu despre ce este vorba. Ăla e un subiect încâlcit, istoricii încă dezbat pe marginea lui. Şi, sigur, nu e aici locul să reluăm discuţia respectivă. Oricum, mi se pare semnificativ exemplul tău cu Montana. Te pune pe gânduri. Am citit povestea cu Lewis & Clark şi cu Sacagawea aia. Captivantă istorie.

| Panamax a răspuns:

Abia a inceput.Acum se vorbeste deja de valul 4.
Eu cred ca mai mult de 300 de valuri nu o sa fie.
Exista zeci de mii de virusi, o sa apara altul care creste intr-o zi cat altul in 100.
Are si parti bune virusache asta:
Gripa sezoniera care facea ravagii anii trecuti a disparut.
Oamenii cheltuiesc mai putin pe excursii exotice.
Aerul este mai curat, cei carora nu le placea scoala se bucura, ziarele iau bani de la guvern degeaba, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un an.

Răspuns utilizator avertizat
| sofiaaaa001 a răspuns:

Se presupune ca pana prin 2024