| SilentRain a întrebat:

Cat de importanta e pentru tine ziua ta de naștere?
Ce părere ai de persoanele care susțin ca te iubesc, dar nu isi amintesc ziua ta de naștere in fiecare an?laughing

18 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Au fost si persoane care imi ziceau ca tin la mine, ca le sunt drag ca om, dar au uitat de ziua mea, un simplu ''la multi ani'' iti mai senina ziua, vedeai ca n-au uitat de tine, mai mult decat atat au fost persoane din mediul virtual care si-au amintit si mi-au spus, am ramas placut surprins cu un gust dulce, nu ma asteptam vreodata, eu nu uit ziua lor, mereu am urat, ba chiar in trecut am mai urat si celor care n-au urat, ca sa le demonstrez ca nu sunt ca ei, dar pe viitor stiu de cine sa ma feresc, o banala urare iti arata cine se mai gandeste la tine, cine nu te cauta doar la nevoie. Nu e vorba de suparare, da-o dracu de zi, iti arata doar cam cine te cunoaste cat de cat.

| SilentRain explică (pentru Drimmero):

Fix asta ma amuza si pe mine, jura ca isi taie venele de dragul meu laughing da sunt atat de cretini ca nu stiu nici ce culoare imi place
Ma pufnește rasul instant, cand vin cu afirmați contradictorii la ceia ce sunt cu adevarat
Si fara sa vreau am reținut ziua de naștere a unora persoane cu care am rezonat ok, n-ai cum sa uiti in fiecare an daca chiar iti tii la cineva

| Drimmero a răspuns (pentru SilentRain):

Da, cu cine am rezonat si eu am retinut datele importante, am uitat ziua unei persoane si am vrut sa-i zic, dar efectiv am uitat, cu o seara inainte ma gandeam sa-i zic, apoi in ziua aia am luat black out ))), se suparase o perioada, adica mi-a recunoscut ca fix eu am uitat, cu mine vorbind cel mai mult. Asta e karma. In esenta nu e vorba neaparat de ziua ta, e vorba ca arunca cuvinte goale doar pentru ca ''suna bine'' dar daca te duce capul te prinzi cum sta treaba.

| Mosotti a răspuns:

Ptr mine e o zi ca oricare alta.
Nu ma deranjeaza ca mai uita ziua de nastere ceilalti, stiu ca nu e cu intentie, iubirea nu sta in a tine minte o zi de nastere, sta in comportament, cum se poarta cu tine, cum va intelegeti.

| Dismally a răspuns:

Nu este foarte importanta ziua mea de nastere, dar asta nu inseamna ca cineva care sustine ca ma iubeste ori ca ii pasa de mine o poate uita... Adica nu este asa greu sa iti notezi undeva daca nu o poti tine minte si sa-i urezi un simplu la multi ani persoanei respective.

| Nemessys a răspuns:

Nu e deloc importanta.
Nimeni nu este obligat sa tina minte ziua de nastere a nimanui. Chiar daca o tine minte ca mai apoi sa-ti zica la multi ani si dupa aia nu mai vorbeste cu tine tot anul, asta te incalzeste cu ceva?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu mai dau importanta asa mare zilei mele de nastere. Cred ca asta vine cu maturizarea. Si nici nu am pretentia sa fiu felicitat. Imi zice la multi ani, foarte bine, ma bucur, dar daca uita n-am nicio treaba.

| SilentRain explică (pentru CostinAlamariu):

Totus ma amuza putin personele de genul -ohh ce mult tin la tine, da nu stiu nici cand te-ai nascut -
Nici pentru mine nu are relevanță, ma amuză ipocrizia altora laughing)

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cei mai multi, din care fac si eu parte, nu ne-am născut exact in ziua care este trecuta in Certificatul de Naștere.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da, mai am eu un prieten care tot asa, i-au facut Certificatul de Nastere dupa 3 zile de la nastere. Facem misto de el cum ca 3 zile le-au trebuit medicilor sa isi dea seama ce sex e, ca sa poata trece in certificat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

La mine e o diferență de 9 zile. M-am născut in decembrie si părinții m-au declarat in ianuarie. Am pierdut un an de școală deoarece in clasa I-a se înscriau toți copiii născuți pana la 31 decembrie a anului respectiv. Le-am reproșat părinților lucrul acesta pana la moartea lor.

| NotNamed a răspuns:

E o zi ca oricare alta. Nu multi stiu cand imi este, oar cei care stiu se fac ca nu o stiu pentru ca n.am vrut sa fiu sclavul lor. Nu o sarbatoresc deloc.

| RKBlue a răspuns:

Fiind introvertit, avand anxietate si putin sociofob(in limite cat de cat normale),pot spune ca imi e aproape indiferent daca cineva isi aminteste de ziua mea de nastere.
DAR, si e un mare dar(vezi, gen "dar" ca si cadou, caci e zi de nastere? happy Ha ha ha...)
am oarecum o senzatie naspa daca colegii, de exemplu, nu-si aduc aminte.Nu de alta, dar in marea majoritate a timpului imi aduc aminte de ale lor si le zic "La multi ani" si alte chestii siropoase.
Pentru mine ziua de nastere nu e importanta, dar na, vreau sa vad ca altii isi aduc aminte de ea( mai exact fiindca arata ca le pasa macar cat de putin de mine). Insa cand cineva imi zice "La multi ani" e destul de stresant(cum ii raspund? Mersi? Multumesc? Am zambit suficient? M-am uitat urat cumva? Am fost nepoliticos? etc.)
Daca ar putea sa-si aminteasca si sa-mi arate asta fara s-o faca, ar fi minunat.Dar na, cum asta nu e posibil poate e timpul sa caut un terapeut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e.
Nu mi s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rețin zilele de naștere involuntar unor persoane de care într-un fel sau altul îmi pasă. Cei care nu fac asta pentru mine înseamnă că nu aceleași sentimente față de mine, ceea ce e ok. Chiar dacă acea persoană este mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-a placut niciodata, imi place sa primesc atentie cand vreau eu, nu conditionata de un eveniment.
Nu cred ca iubirea se rezuma la tinut minte ziua de nastere, ziua in care v-ati cunoscut sau alte date care in acceptiunea unora sunt importante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

Reprezinta doar o zi simbolica in care am aparut pe lume si de la an la an imi reamintesc ca am mai pus un an

Persoanele te pot iubi si fara sa iti arate, iubirea nu tine cont de intelect happy

| Saiko10 a răspuns:

Cand eram mic nu prea o serbam in mare stil, maxim un tort mama tata, si cam atat, si nici acum nu prea o sarbatoresc in mare stil, doar ma imbat cu prietenii.