| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mult conteaza pentru voi sentimentul de a avea dreptate?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Pai. sa fiu sincer, conteaza. In viata reala nu prea imi place cand cineva ma face din vorbe (chiar daca asta se intampla foarte rar ca de cele mai multe ori eu am dreptate). Adica eu cand stiu ca am gresit sau ca ala are dreptate, nu mai am tupeul sa deschid gura. Accept sa fiu,, invins". Deci da, conteaza, insa nu atat de mult cat sa fiu incapatanat si sa bag argumente stupide si care nu au nici cea mai mica legatura cu subiectul de discutie doar ca sa,, ies invingatorul". Deci... eu am curajul sa zic,, ok. ai dreptate " Urasc persoanele care nu accepta treaba asta si incep sa ridice tonul sa foloseasca insulte si asa mai departe. Adica omule, ok, poate nu ti-ai dat seama si inca iti dai cu parerea (chiar daca nu o faci intr-un mod potrivit), insa din moment ce stii foarte bine ca eu am dreptate, tu de ce mai continui sa vorbesti fara rost? straight face Mai sunt si unii care le dai rekt-ul final si dupa stau cateva secunde,, off ce sa-i zic? ce sa-i zic? " Stii la ce ma refer? happy

Chiar nu suport genul asta de persoane. Cu ele nu te poti intelege niciodata. Si daca le dai dreptate doar ca sa inceteze acea cearta, dupa se comporta cu tine de parca ai fi facut nu stiu ce. Ei stiu foarte bine ca ai avut drepapte dar dupa aia, in gandul lor sunt ceva gen,, haha, l-am fraierit pe prost ". Deci se cred asa perfecti ca ei nu gresesc niciodata, ca ceilalti sunt niste prosti si bla bla bla. straight face Genul ala de persoane care vor TOT timpul sa aiba drepapte si nu acccepta sa zica un sincer,, asa este... imi pare rau ", au un mare MINUS la capitolul societate. Pentru ca iti dai seama in orice prietenie apare conflicte si greseste dar tot incearca si incearca sa arunce vina pe cealalta persoana, iti dai seama ca cearta asta nu o sa se termine niciodata. Si iti zic eu ca nici cealalta persoana nu are de gand sa lase garda jos din moment ce stie foarte bine ca are drepapte.

30 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Să știu că am eu dreptate referitor la adevăr, la viziunea mea despre lume, înseamnă totul. într-o dezbatare cu alții mi se rupe. Fiecare are momentul lui când e pregătit să accepte anumite lucruri. Eu plantez sămânța și după e responsabilitatea lui. Poate peste ani își va schimba părerea dacă mai primește informații asemănătoare din alte surse. Dacă alții nu merg pe drumul meu asta nu înseamnă neaparat că drumul lor e greșit. Poate vor ajunge mai târziu acolo dar vor avea mai multe realizări și vor face ceea ce eu nu pot. Scepticii sunt cei mai buni vânzători, fie că vorbim de produse sau idei, viziune.

| FemeiaPisică a răspuns:

În general dacă nu mi se dă dreptate până la urmă nu mă mai obosesc să explic.

| Speed99 a răspuns:

Sincer, cand am dezbateri despre religie cu alti oameni, nu ma las pana nu ii fac sa vada situatia din alta perspectiva, pentru ca de obicei oameniii religiosi sunt si cei mai inchisi la minte, care nu accepta niciun argument impotriva ideologiei lor. Probabil sunt prost pentru ca ma si contrazic cu astfel de oameni, ca de fiecare data cand vorbesc cu ei, parca vorbesc cu peretiii.
In rest, nu prea pun suflet cand sunt contrazis.

| anonim_4396 explică (pentru Speed99):

Probabil acei oameni atat de credinciosi au nevoie sa auda "adevarul" din gura unui preot sau cineva pe care ei il considera credincios.
Oricum oamenii nu renunta asa usor la ceva in care au crezut atatia ani, au nevoie de cineva cu o influenta foarte mare care sa-i convinga sa-si dea seama de realitate.

| RAY a răspuns:

Conteaza daca eu stiu in primul rand ca pot dovedi ca am dreptate,dar daca x dovedeste prin dovezii stiintifice ca are dreptate,ma bucur ca am putut invata ceva nou,am descoperit ceva nou,desigur daca ma jignesti sau dai argumente fara sens ca nu isi dau dreptate,multi nu pot accepta alta gandire, mentalitate, nu accepta nimic nou, cred ca doare asta sa dai dreptate cuiva e ca si cum ai recunoaste da am gresit, omul daca nu recunoaste ca greseste nu devine matur niciodata mereu isi va repeta greselile

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Aici e vorba si de orgoliu si de egoism

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e

| Drimmero a răspuns:

Eu de obicei am dreptate cand zic ceva,, sunt bazat pe ceea ce zic, nu ma bag intamplator in vorba daca nu stiu despre ce e vorba, nu trebuie sa-mi zica mie cineva daca am dreptate sau nu, nu astept sa mi se aprobe, stiu singur cand gresesc si cand am dreptate

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Hotarat si sigur pe tine

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Intotdeauna am fost asa, nu ezit, cand stiu ca am dreptatea mea,, nici nu-mi fac griji.

| danay72 a răspuns:

E important să ai dreptate, dar de multe ori e mai importantă pacea și armonia, decât cine are dreptate.Mai bine învinge răul prin bine.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Asa e, dar uneori e greu sa accepti o infrangere pe nedrept.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intotdeauna e greu, dar te lupti cu morile de vant.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Ce filosofic!

| J0B0MAT a răspuns:

Când ştiu că am dreptate,iar persoana cealaltă nu vrea să creadă deloc, nu are argumente plauzibile sau nu realizează cât de ridicole sunt, nu mai încerc să o conving, exceptând cazul când este o persoană foarte apropiată şi consider că şi-ar face rău dacă nu îmi dă dreptate.
Când nu am dreptate, recunosc foarte uşor. Uneori sper să nu am dreptate.

| Dismally a răspuns:

Eu am totdeauna dreptate deci nu imi pun intrebari despre un fapt normal happy

| oprescudorin11 a răspuns:

Conteaza ENORM!
Este insusi SCOPUL EXISTENTEI noastre!
Dar daca ma intrebi despre definitia 'dreptatii', atunci ma vei pune in mare incurcatura!
Unii vor zice ca dreptatea nu exista, altii ca dreptatea este a fiecaruia, desi pot apare contradictii!
Filosofia lumii s-a INVARTIT MAI MULT SAU MAI PUTIN in jurul acestui concept de 'Dreptate'.
In opinia mea este INDEFINIBIL!
Poate gasesti tu ceva in acest sens! Ar fi o mare cucerire a umanitatii!

| justanotheruser99 a răspuns:

As minti daca as spune ca nu conteaza. Daca nu ar conta cu ce mi-as mai hrani eu orgoliul (care e destul de maricel, asa de felul lui)?

| GoldenZenith a răspuns:

Chiar și când nu am dreptate, trebuie sa am dreptate.

Cam atat de mult contează laughing

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Cam asa e si la mine, cu mici exceptii

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Convingerea prin argumente ca gresesc este cea mai mare satisfactie!

| syd a răspuns:

Nu-mi pasa de asta decat daca imi pasa de persoana cu care discut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea conteaza.
Ma las si prostita, numai sa fie bine happy

| Habbsha a răspuns:

Dacă nu am dreptate, nu contează chiar deloc. În schimb, dacă sunt convinsă de dreptatea mea, contează extrem de mult și încerc prin orice formă să conving respectiva persoană care n-are încredere că sunt sinceră.
Dar eh, au mai fost și cazuri în care am dat dreptate celuilalt doar pentru că era mai important decât niște contraziceri.
Nu sunt orgolioasă, deși țin mult cu dreptatea și încerc să fiu pe cât de posibil corectă.

| Drimmero a răspuns (pentru Habbsha):

Ce diavolita orgolioasa, mergi pe dreptatea ta cand zici ca Utd e campioana?
Glumesc acum, dar ce vreau eu sa zic este ca, indiferent ca ai sau nu dreptate, trebuie sa analizezi situatia destul de bine, si sa-ti faci o idee bine conturata.

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Merg, deși nu pot spune același lucru despre Arsenal laughing La jocul amical am câștigat. Deci, de ce nu?
Și da, ai dreptate cu analizarea situației, mereu e bine să fii atent la detalii și să acționezi în conformitate cu acestea.

| Drimmero a răspuns (pentru Habbsha):

Amicalul e amical,, oficialul e oficial, nu se pupa una cu alta. Ce mi-ar place la nebunie sa va taie Arsenal tot maul ala arogant anul asta!
Detaliile astea, nu degeaba tot tip eu ca astea te omoara daca nu esti atent... dar cine are urechi de auzit o sa auda, cine nu, se stie deznodamantul

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Ne intalnim pe 6, pe gsp thinking

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai decat sa intri pe haznaua aia, am avut cont acum ceva timp acolo si am regretat...

| relativsausigur a răspuns:

Nu conteaza atat de mult sentimentul de a avea dreptate pe cat conteaza sentimentul ca esti inteles, chiar daca gresesti.