| anonim_4396 a întrebat:

Cât de rau e sa stai pe banii părinților la +20 ani?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am stat pana la vreo 23 pe banii parintilor, de la 14 ani mai aveam la ocazie un servici pe timp de vara bagam 3 luni apoi eram pe tusa dupa ma tineau ei si tot asa, la 23 m-am inscris la scoala de soferi pentru cat CE DE si apoi am plecat in lumea larga toata europa strabatuta 2 ani jumate iar acum sant in UK tot pe tir. Rau nu e dar mai apar certuri etc, erau vremuri grele si nu prea era de munca unde locuiam atunci, tot plecat din tara am fost.

| Nimeni10 a răspuns (pentru mgtow):

Adevărat, in uk doar salahor prin constructii romani găsești dar te muncește si te plătește prost

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu am 25 de ani și stau pe banii părinților însă am probleme cu depresia și anxietatea și toc serioase iar asta mă împiedică să pot munci.Nu mi-e rușine, am pensie de invaliditate.Eu as vrea sa muncesc dar nu pot, problemele îmi îngreunează concentrarea mai ales că e totul pe plan psihologic
Oricum nu ar trebui sa fie o rușine decât dacă ești sănătos și apt de munca dar și atunci exista problema ce poate exista că nu ai destule abilități și nu știi ce îți place, lucru tot mai comun în ziua de astăzi iar oamenii judeca, așa cum vezi și mai sus.Nu e o rușine dacă nu ți-ai găsit încă destinul,menirea, abilitățile și ceea ce îți place însă să nu te apuce bătrânețea, trebuie omul sa caute, sa caute și iar sa caute rostul, sensul etc

| Catrice a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Scuze pentru abordare... dar de ceva timp ma întreb cum ai reușit tu sa ai pensie de invaliditate.
Din ce scrii pe aici stai toată ziua și joci jocuri, nu încerci nimic altceva care sa te ajute sa scapi de depresie.
Uite nelămurirea mea: o ruda cam de vârsta ta e în depresie de 5-6 ani [sunt multe de povestit]. Nu are rude, a stat cu lunile în spital [5-6 luni internat, 3-4 'pauza' (îmi amintesc ca ziceai ca ai stai și tu câteva luni, poate greșesc)], a schimbat tratamente de zeci de ori, e complet la pământ, n-are nici chef sa se ridice din pat, a încercat de adevăr ori sa se sinucidă. În fine, ar mai fi ceva, dar asta e pe scurt.
Chestia e ca niște vecini au încercat sa îl ajute și sa ii facă pensie de invaliditate, dar de 3 ori a fost refuzat de comisie pe motiv ca nu e atât de grav și [pe românește] se preface.
Întrebarea ar fi prin ce mijloace ai reușit tu sa obții pensie când ești cat e cat ok fata de el (în sensul în care vrei sa încerci ceva și sa găsești motivație).

| Arrakis a răspuns (pentru Catrice):

Simplu. Minte sau ascunde faptul ca are o problemă mult mai serioasă.
Uită-te la întrebările lui repetitive despre medicamente împotriva depresiei, recomandări pentru a promova Bacul în fiecare an, cărți religioase, etc. Bietul de el e ancorat în trecut și nu a mai depășit starea de acum nu știu câți ani. Iar TPU e raiul celor ca el. Se plânge de fiecare dată că e neputincios, dar pe TPU încă zburdă ca un adolescent întârziat.
In rest caută ATENȚIE in mod obsesiv. Întreabă de o mie de ori aceleași chestii deși niciodată nu ia măsuri... și sunt atâția ani. Se comportă ca cineva cu HPD.

| Catrice a răspuns (pentru Arrakis):

Eu l-am văzut doar de curand si mi se parea ciudat.

| RAY a răspuns:

Man eu de la 16 ani am inceput sa muncesc,nu mi-s fost usor, bani de liceu, facultate din munca, desi nu te inteleg sincer, cum poti trai fara bani

| RAY a răspuns:

Eu am 25 de ani și stau pe banii părinților însă am probleme cu depresia și anxietatea și toc serioase iar asta mă împiedică să pot munci.Nu mi-e rușine, am pensie de invaliditate.Eu as vrea sa muncesc dar nu pot, problemele îmi îngreunează concentrarea mai ales că e totul pe plan psihologic

ia auzi esti depresiv si nu poti munci, sunt uni paralizati care muncesc dar nu poti, ce probleme mari ai de esti asa depresiv sa stim si noi, sa vezi cum ti-ar trece lenea daca ti-ar fi foame, daca mor parinti tai ce o sa faci? nu te-ai gandit

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de parinti, de situatie.
Eu ma ocupam de multe chestii pentru familie, banii de buzunar mi-i castigam din mecanica si taximetrie, era ok. Dar am si parinti ok, nu imi reprosau nimic.
M-am apucat din proprie initiativa de job stabil, economii, etc.

| SilentRain a răspuns:

Nu e sfârșitul lumii, e doar imatur ușor penibil

| LPCTSTR a răspuns:

Cam-cam, dar nu-i crima pana-ti gasesti de munca.

| SG1995 a răspuns:

Destul de rău, adică să depinzi de bani părinților pentru orice rahat, și e și mai trist, în când majoritatea persoanelor de vârsta ta, un job, o facultate, sau chiar o familie.

| Plato a răspuns:

Incalificabil.
Bine, daca esti student merge. Daca esti doar trantor, atunci e mizerabil.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Plato):

Nu am înclinații, sa fac ceva unde ma pricep cel mai bine

| oglindasultanului a răspuns:

Nu am fost nici macar cand eram minora.

| Justme1997 a răspuns:

As zice ca e ok daca esti la o facultate dificila si nu poti sa ai si job, doar pana o termini.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Justme1997):

Nu am luat bacul

| Justme1997 a răspuns (pentru Nimeni10):

Atunci treci la munca si, de ce nu, învață sa iei bacul. "Nu am înclinații" auzi fiță, gaseste un job si lasa inclinatiile, le găsești tu cand vei avea salar.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Justme1997):

Doar salahor prin constructii, muncesc vreo câțiva ani după mi se duce mijlocul si tot nimic.

| Justme1997 a răspuns (pentru Nimeni10):

Ia bacul sau fa un curs de calificare daca vrei mai bine, sau un job ca vanzator, sau la fast food. Nu poti sa tot stai asa acasa pe spinarea lor

| Nimeni10 a răspuns (pentru Justme1997):

Ar mai fi UK constructii tot la românașii noștri

| MPersephone a răspuns:

Pe la 25+ daca nu ai lucrat niciodata, nu ai job nici macar cat sa iti iei singur o haina, atunci e rau. Sunt diferite circumstante, dar daca persoana e complet dependenta de parinti, asta e destul de ingrijorator.