| OSLOMELBOURNE a întrebat:

Cata cafea trebuie sa bei pana ajungi sa dezvolți dependenta?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e formulă magică depinde de la individ la individ. Oricum, dependența declarată față de cafea, e un mic fâs!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate sunt eu vreo raritate, dar nu am dezvoltat dependență nici de cafea, nici de tutun.
Adică am băut cafea cu anii, începând din clasa a 11-a, iar când am terminat anumite job-uri/școli, am trăit fără cafea lejer.
La fel și cu țigările, am fumat și fumez în anumite perioade, dar le las cu anii, fără să îmi propun să le las. Uit de ele.
Eu cred că dependențele sunt doar mofturi.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Fiecare individ e altfel! Totuși nu trebuie să bei multă însă perioadă îndelungată, la aceeași oră din zi și o dată o întrerupi... Începi să observi deja că-ți lipsește, ești puțin nervos, agitat, obosit etc. Totuși "dependență totală" nu cred că există! Aici mai putem discuta și ce fel de cafea este; ce mai conține pe lângă boabele de cafea, modul de procesare, consumare etc. Numai bine!

| sammie a răspuns:

2-3 cafele pe zi.

| Continchiscontsters a răspuns:

Dacă bei în fiecare zi cafea atunci sa ști ca sănătatea ta este în pericol foarte mare risc de tensiune și probleme la inima pot apărea și nu mai zic de ficat ca deja în termina.