| Andrei200202 a întrebat:

Câtă prostie, câtă prostie. Să nu fii de acord că se închid bisericile și nu se mai ține slujba de Paște? Să mai și jignești pe cei care le închid. Sunt ăștia mai deștepți care spun să le deschidă?
S-o fi supărând Dumnezeu că trebuie să aștepte până la anul să învie?

Răspuns Câştigător
| Jus7t a răspuns:

S-au supărat că nu mai fac grătare și nu mai se fac mangă în cinstea lui Isus, asta înainte și după ce se duc la biserică să arate altora că ei sunt mari creștini, ce știm noi.

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Biserica si religia unele dintre cele mai mari mafii din istoria omenirii. Ca sa vedeti cati bani se storc pe carca credinciosilor. O gramada lume s-a trezit si a realizat ca ceea ce fac ei e sa spele bani si sa prosteasca lumea treptat.

Atentie, nu m-am legat de credinta, nu e una si aceeasi cu religia/biserica, credinta e un concept subiectiv, o identificare cu un cult, iar religia e cea care profita de asta. De oamenii fanatici religiosi trebuie sa te feresti, sunt precum vaca care vad doar inainte fara alte optiuni.
Priviti catolicii cat gram de civilizatie au, sunt cu 3 clase peste ortodocsi, au un sistem total sanatos si parca sunt mai apropiati de oameni, au fost primii care au inteles si au ales ca Pastele sa se faca acasa data fiind situatia de fata, nu am decat sa ma inchin din respect lor pentru acest gest. Biserica ar cam trebui sa ajute si oamenii nevoiasi, sa fie primii in donatie pentru spitale si toate cele.

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"....credinta e un concept subiectiv, o identificare cu un cult..."

Credinta fara religie dispare. Credinta e doar un instrument.

"Priviti catolicii cat gram de civilizatie au, sunt cu 3 clase peste ortodocsi"

Sa nu uitam ca totusi catolicismul vine din vest, iar ortodoxia din est. E normal ca ortodoxia sa fie mult mai de rahat... turcesc, daca vrei.
Chiar a zis foarte misto purtatorul de cuvant al Bisericii Catolice din Romania:

"Vrem sa va spalati pe maini, nu pe creier."

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Credinta e ceva mult mai deep, de credinta unui om nu te iei, e dreptul lui sa creada in ce vrea atata timp cat isi vede de viata lui. Categoric,, fara o religie nu exista credina, dar nu sunt una si aceeasi chestie.

Religia in sine ar fi o chestie misto daca i s-ar scoate la iveala chestii pozitive si nu lacomia umana.

Catolicii sunt cei mai ok dintre toate credintele.

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"Credinta e ceva mult mai deep"

Credinta individuala, care nu se reuseste a fi implementata unui grup, e de fapt ceva mai PUTIN decat o superstitie. Adica nu valoreaza nimic. In momentul in care o credinta de asta personala este preluata intr-un fel sau altul de mai multi, imediat va fi unul care va face din ea un instrument. Adica o va transforma in bani sau alte beneficii.
Dar asta nu e valabil doar pentru credinta.
E ca la fotbal. Avem fani, facem bani.

"Catolicii sunt cei mai ok dintre toate credintele."

Sa nu uitam totusi ca au avut si ei momentele lor de "glorie". Astia au distrus civilizatii intregi prin America de Sud, de exemplu, plus alte multe tampenii chiar si in Europa.
Doar ca au fost obligati, pentru a supravietui ca organizatie, sa se adapteze civilizatiei din Europa de Vest, care oricum ai da-o, e net superioara celei din Balcani sau Rusia, pe unde bantuie ortodoxia. Ortodoxia are o mare masa de oameni prost educati pe care se bazeaza si poate inca folosi metode de Ev Mediu.

| Andrei200202 explică (pentru Drimmero):

Faza e că nu prea merge chestia asta cu crezi în cine vrei si vezi ti de treaba ta. Mereu vor exista conflicte între tabere, sau cel putin cat timp va mai tine credinta asta in ceva anume.
Chiar și acum cu virusul ăsta vine unu si zice că asa a vrut dumnezeu și vii tu și începi să ii pui întrebări ca de ce asa a vrut dumnezeu, cum poți să spui ca asa a vrut, deci dumnezeu e rau? nu e rau? a vrut sa ne dea o lecție? deci își pedepsește copiii? Chestiile astea or să se termine cu jigniri, credinciosul o să vină să te înjure de toata familia în ciuda autocaracterizarii lui ca fiind *adevăratul om curat față de tine. Crede mă că mereu îi văd pe ăștia care cred dar înjură mai rău ca toți si se comporta ca niște pacoste.
Deci ideea e că credincioșii ăștia mi se par foarte toxici, nu toți ce e drept, doar 80%.
Chiar am avut o mică cearta cu prietena mea careia i-am dat de înțeles că nu cred in dumnezeu si a inceput să i se ridice tensiunea și să înceapă să imi spună ea chestii din biblie si mai nu știu ce. In ciuda ca ii spuneam asta cum ca fiecare liber sa creada ce vrea, eu nu incercam să ii schimb gândirea dar in schimb, ea mi-a si spus că încearcă să îmi schimbe gândirea, "sa ma aduca ea pe calea cea dreaptă ". Deci asta nu suport deloc, cum că oile astea vor să "te aducă ei pe calea cea dreaptă".

| Mosotti a răspuns:

Si daca nu sunt sau sunt de acord, sunt inchise deja. Normal ca e prostie sa nu fie de acord, ca daca nu era prostie realizau ca nu e de gluma, ei habar nu au, si nu sunt constienti de pericol, ca daca ar fi, iti zic eu ca erau de acord, ca sa nu dea de dracu.