| anonim_4396 a întrebat:

Câtă suferința poate îndura un om din cauza depresiei? Depresie severa (cronica, nevrotica, și depresie dubla) se spune că ce nu te doboara te face mai puternic, aici deja se cam incurc treburile cu depresia, asta grava nu te face mai puternic, sa zici că o poți tolera ca pe o depresie ușoară care o durat o perioada scurta, vorbim de o depresie de multi ani, care te ațintește la pat, iar tratamentul e zero barat, nu prieteni, nu ai părinți, familie îți e dușmană, nu ai capacitate de lucru că ești mereu trist și ești afectat și fizic adică cat naibii poți îndura așa ceva? Nu clachezi odată și odată? Ești singur contra tuturor efectiv cu o depresie "monstru " ce faci ca sa scapi din acest labirint? Ramura psihiatrica nu o evoluat cu nimic în ultimii 10-20 de ani, adică pe bune nu se poate vindeca o depresie? Ce sa mai zicem de psihoze, bipolaritate, schizofrenie, boli grave care nu se pot vindeca într-adevăr dar sa nu poate fi tratata o depresie? Și ți se mai spune că o să te simți bine după 3 săptămâni! Te simți o lae! Mai rău este, pastilele astea te fac leguma, depinzi de ele, adormi când ți-e lumea mai draga, deci nu mai poți lucra la intensitatea inițială înainte de a lua tratament. Bine, este adevărat că trebuie și stilul vieții schimbat dar cum sa îl schimbi daca mereu te simți naspa și nu poți controla? Depresia e mult mai serioasa și parșivă decât ce ați citit unii, adică se schimba brusc starea când ți-e lumea mai draga, nu contează că ești ok in acel moment, te ia pe neașteptate! Și durează mult și bine sa fii din nou ok. Ori am dat eu de un medic de asta de rahat ori nu știu ce se întâmplă că am incercat mai multe tratamente și nu o funcționat! Alta ciudățenie e, de ce naiba nu mă sinucid deși am multe motive, asta cu depresia e așa, am probleme și cu adaptarea, cu anxietatea ..tot spun că o fac dar eu prefer sa supraviețuiesc și să mă simt mereu aiurea deși sunt conștient că nu o pot vindeca. Instinctul supraviețuirii mă face să nu recurg la așa ceva? Nu era destul că am depresie de atâția ani, nu prieteni, nu iubita, mai mi-o și ucis virusul asta mama fix de Crăciun! Unii ziceau că mă plâng și de astea, îs curios câți dintre ei ar fi rezistat cu atâtea probleme? Va spun eu, niciunul! Numai ignoranți și superficiali care nu au trecut prin greutăți își dau cu părerea. Sora mea văd că este deja ok deși ea o plâns cel mai mult la înmormântare, văd că deja se simte relativ ok, eu nu prea am plâns așa mult dar m-a afectat puțin! Mă gândesc să îmi caut o gagica sa trec prin Titanic așa cum am mai făcut-o în acești 15 ani de depresie, sa îmi depășesc condiția, să mă schimb, sa socializez dar nu pot din cauza depresiei fiindcă simptomele sunt serioase rău nu gluma și să faci ceva forțat nu funcționează când ai o depresie așa urâtă. Voi care aveți depresii mai grave mai credeți în vindecare? In minuni?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca e ceva cronic se poate rezolva, sau chiar daca nu se vindeca, se poate tine bine sub control cu medicatia adecvata, am zis ce trebuie facut. Se poate zice ca nu se mai poate rezolva abia dupa ce s-a incercat tot, pana nu s-a incercat nu se poate spune asta.

Cea mai grava forma de depresie este aia cand nu te duci nici la toaleta ca ti-e lene sau nu ai energie, se tarasc aia in genunchi sa se duca, asta daca reusesc si asa, sau fac pe ei, sau nu mananca ca tot asa, si poate combinat cu apatie si anhedonie, adica nici macar nu mai suferi, nu mai ai emotii deloc, nici nu ai mai fi scris aici ca nu ai mai fi vrut.
Pe aia ii rupe in 250 de bucati.
A avut medicul meu un batranel din asta si a murit, nu mai putea sa-l scoata din asta in spital.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu te sinucizi ca undeva in mintea ta simti ca ai mai avea o sansa sau speri sa mai ai sanse! Nu ai incercat tot ce se putea incerca ca si tratamente, ai incercat ceva, insa nu ai epuizat toate solutiile. Nu are leg cu instinctul de supravietuire ca de multe ori e anulat in depresii.
Trebuie un medic care sa incerce tot ce se poate, inclusiv medicamente din UE pe care don doctor al tau nu le-a incercat. Medicamente care se pot lua cu reteta de la noi prin firma PharmaExpress din Arad.

Trebuie sa lupti si sa nu ratezi nici o sansa! Ar fi culmea sa clachezi inainte de a incerca tot ce se poate.
Asa e in psihiatrie, pot sa nu mearga 5 tratamente, merge urmatorul, faptul ca alea 5 n-au mers, nu inseamna ca medicatia nu te ajuta, doar trebuie trat potrivit.
Abia dupa ce ai testat tot si nu merge, poti zice ca medicatia nu te ajuta.

De ex in SUA (e doar un exemplu), sunt unii care erau rezistenti la orice trat de depresie, si unii medici le-au dat Suboxona, un opioid in doza f mica, si au reinviat oamenii aia, au o viata normala.
Alt exemplu, unii tot asa rezistenti la tratament, medicul in Germania le-a dat Tranylcypromine, un antidepresiv din anii 60 care se gaseste acolo, la noi nu, si gata, a luat-o.
Deci...asta este.
Alta cale nu ai.

Si acel trat nu sedeaza. Si nici Vortioxetine care e un antidepresiv bun dar e in Bulgaria, nici ala nu sedeaza.

Depresia nu intareste pe nimeni, din contra il uzeaza, il distruge daca nu e tratata mai repede.

| Apokales a răspuns:

Si bine ai venit in locul unde ne dam cu parerea! Nu cred ca m-am intalnit in viata asta de prea multe ori cu depresia. Insa stiu ca pastilele pe care le iei sunt niste droguri, unele foarte puternice, care creaza dependenta.
Uite aici depresia clinica descrisa perfect de catre Chester Bennington:

https://www.youtube.com/watch?v=MBnh8yMDxxs&ab_channel=AlexHefner

Daca depresia este serioasa, ai nevoie de medicamentatie, de ajutor de specialitate, nu face lucrurile dupa ureche cum suntem noi romanii obisnuiti.

Si asta este parerea mea.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

El are nevoie de tratament adecvat, insa medicul lui nu a incercat tot ce se putea, asa ca subiectul nostru are sanse sa ii fie bine.
Antidepresivele nu provoaca dependenta! Iar alea din clasa SSRI nu dau nici sedare.
Opioidele si benzodiazepinele dau dependenta gen xanax, anxiar, lexotan, diazepam.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ce bine le stii tu laughing. Mai amuzant este sa te aud/vad cu expresia "sa nu te sinucizi", stii la ce fac referire.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Normal ca le stiu de 10 ani incoace mai ales ca trec si eu prin asta, dar eu am incercat tot ce se poate ca tratamente, nu am ratat sanse, ca m-am dus prea tarziu la medic, este altceva.
Insa nu am depresia lui in halul ala totusi.
Nu stiu la ce faci referire.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

M-am autodiagnosticat singur, nu am acel diagnostic, dar la cat de depresiv sunt cred că e in stadiu cronic, adică sigur este, fiindcă o am de multi ani.că e depresie dubla nu știu, dar mă simt îngrozitor de la depresie. Diagnosticul oficial este gen depresie reactiva, dar eu spun că e cea mai gravă forma de depresie fiindcă mă rupe in 50 de bucăți

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si daca e ceva cronic se poate rezolva, sau chiar daca nu se vindeca, se poate tine bine sub control cu medicatia adecvata, am zis ce trebuie facut. Se poate zice ca nu se mai poate rezolva abia dupa ce s-a incercat tot, pana nu s-a incercat nu se poate spune asta.

Cea mai grava forma de depresie este aia cand nu te duci nici la toaleta ca ti-e lene sau nu ai energie, se tarasc aia in genunchi sa se duca, asta daca reusesc si asa, sau fac pe ei, sau nu mananca ca tot asa, si poate combinat cu apatie si anhedonie, adica nici macar nu mai suferi, nu mai ai emotii deloc, nici nu ai mai fi scris aici ca nu ai mai fi vrut.
Pe aia ii rupe in 250 de bucati.
A avut medicul meu un batranel din asta si a murit, nu mai putea sa-l scoata din asta in spital.