| Dan a întrebat:

Cati dintre voi ati fost la Londra si ce v-a placut cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| pypa007 a răspuns:

Povestesc putin despre conditiile de transport pana acolo, pentru ca m-au impresionat placut unele lucuri. Am zburat cu Wizz Air, de la Timisoara pana pe Luton (pretul biletului, cumparat din timp, dus-intors in jur de 70 euro/pers). Prima supriza placuta - avionul, cred ca au achizitionat o aeronava noua in momentul cand s-au hotarat sa inaugureze acest traseu. Cred ca a fost cel mai nou avion cu care am zburat pana acum. O alta impresie placuta a fost modul cum am fost tratati si cat am asteptat pentru formalitatile de imbarcare. La intoarcere, cel putin, erau deschise mai mult de 5 ghisee pentru zborurile Wizz Air (catre Timisoara, Cluj, Budapesta care sunt la ore apropiate), asa ca nu am intampinat nici o problema.

Am avut noroc de o vreme buna, a fost placuta catre super. N-a plouat, a fost cam rece dar minima n-a coborat sub 0 grade, pe cand in Romania in acele zile erau deja erau -7...

Despre orasul in sine: mi-a placut extraordinar de mult Londra de sarbatori. Incepusera reducerile si era puzderie de oameni pe strazi, orasul era super impodobit. Am vizitat ceva obiective, din pacate timpul a fost cam scurt si picioarele obosesc la un moment dat. Cel mai mult mi-a placut la Science Museum (de, sunt mai atras de tehnica). Mi-au placut si pub-urile lor, dar mi s-au parut cam greu de gasit. In unele zone credeam ca sunt in Italia, atat de multe localuri cu specific italian erau (si nu era cartierul latin) - naspa.

Ce mi-a mai placut a fost vizita la Holiday Inn Limehouse.

Nu ma pot lauda ca am vazut tot ce doream dintr-un loc in care am fost, dar pentru asta mai pot merge o data, s-inc-o data... :)

Sfatul meu: vizitati ce va atrage, ce va face sa simtiti ca sunteti in Londra. Pentru deplasari am folosit Travelcard de 1 zi (5, 3 lire). Atentie, daca sunteti studenti aveti oarece reducere la obiective. Nici nu se uitau pe carnetul / legitimatia mea, doar le ziceam ca sunt student.

Pe siteul http://www.daysoutguide.co.uk/default.aspx gasiti sa printati bilete de tipul "2 for1" pentru unele obiective si impreuna cu travelcard valabil economisiti niste bani (de ex la Kensington biletul e vreo 13 lire/persoana, cu 2 for1 celalalt nu plateste).

4 răspunsuri:
| Cryssy a răspuns:

Nu am fost, dar mi-as dori. big grin

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Eu personal nu am fost dar verisoara mea a fost pentru niste cursuri. Mi-a povestit ca este foarte frumos. Distractie pentru toti, toate varstele.Chiar a-si vrea sa merg sa vad si eu cum este :X

| yoyo11828 a răspuns:

Buna Dan! Nu am fost niciodata la Londra, insa cred ca este foarte frumos. Imi pare rau pentru ca nu pot sa iti spun mai multe... Daca ai si alte intrebari si te pot ajuta, cu mare placere.

| ovidaxen a răspuns:

Si eu am fost la Londra, vara.Am vizitat putin pe ici putin pe colo...
Trebuie sa spun ca mi-au placut Hyde Park si London Eye.