| cristi202 a întrebat:

Ce ai prefera, o durere lunga (zile, saptamini), constanta, dar usoara, sau una rapida (secunde), dar cumplita?
Ei, stiu ca niciunul din noi nu prefera durerea sub nici o forma, dar, daca ati fi pusi in situatia de a alege, ce ati alege?

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Am simtit-o si p-aia ingrozitoare de lunga durata, o masea mega cariata care m-a tinut si o saptamana, in special noptile mi le facea un chin, deci ce ai pus tu aici sunt fleacuri, o aleg p-aia de scurta durata dar tare, macar stiu ca scap, la aia de lunga durata mai mult ma streseaza psihic ca ma gandesc ce ar putea fi de tine atat.

| cristi202 explică (pentru Drimmero):

Nu am vrut sa va bag in iad ☺. Am avut si eu unul. Un an si jumatate de dureri inexplicabile (pe atunci doctorii nu stiau de ce, totul parea ok) ce cresteau constant atunci cand ma miscam, pana au ajuns la limita suportabilitatii, doua saptamini m-am gindit ca voi ajunge sa ma sinucid. Apoi au scazut. Ca si la tine, stresul a fost imens. Acum stiu ca a fost de la un traumatism cranio-cerebral, dupa ani sotia mea a avut unul, cu semnalmente mai usoare, dar foarte asemanatoare.
Si eu as alege durerea scurta. Macar trece repede.

| Wr3nch a răspuns:

A doua evident.

| Dismally a răspuns:

As alege-o pe cea cumplita, cateva secunde trec repede.

| Apokales a răspuns:

Depinde de urmari. Daca nu exista mutilare fizica, atunci as alege-o pe prima. De ce pe prima? Pentru ca daca as alege-o pe a doua, durerea ar fi probabil insuportabila si as lesina, nu-mi place sa pierd firul. O durere usoara nu ma opreste din activitate.
Si chiar si asa, orice am alege intr-un final creierul nu va retine durata si nici intensitatea, deci este doar o chestie de moment.

| cristi202 explică (pentru Apokales):

Dar daca acea durere usoara ti-ar afecta in vreun fel activitatea?

| Apokales a răspuns (pentru cristi202):

Atunci m-as gandi cat de repede scap cu durerea intensa. Nu pot risca sa nu performez cum trebuie si sa fiu dat afara spre exemplu. Pun in balanta efectele negative pe care cele doua le vor avea in viata reala, in timp durerea fizica o voi uita, dar ce am avut de pierdut, nu.

| NotNamed a răspuns:

Cea rapida dar cumplita. Notiunea timpului conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durere lungă și slabă
Merg la doctor și aflu ce am
La durerea scurta nici nu ști de la ce e te sperie

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Daca nici prima, nici a doua nu au urmari grave fizice iar totul va fi fix la fel ca inainte dupa cateva saptamani / zile respectiv secunde, as alege-o pe prima.