| mentholinks a întrebat:

Ce am putea face concret pentru a schimba ceva? Nu proteste pe care guvernantii le ignora razand de noi ca stam ca prostii pe strada si tipam ca niste copii ca ni s-au furat bomboanele.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la vot

| OldSoul a răspuns:

Multi spun mai sus, sa mergi la vot, dar versurile unei melodii:
"Oricum ai pune stampila tot dai gres."

Degeaba alegi un partid ok, daca restul il trag in jos.
Degeaba vrei sa dai o lege in favoarea poporului, daca restul de hiene sunt impotriva ei.
Plus ca majoritatea partidelor, isi urmaresc propriile interese, 4 ani la conducere, sa ciupeasca si ei ceva, mai departe, vorba aia, Dumnezeu cu mila.

Eu zic ca singura solutie care sa ofere o schimbare, e pedeapsa.
Ai abuzat de functie pentru a obtine beneficii materiale?
Conturile pe 0, sau, sa ramai cu exact acelasi bunuri pe care le-ai avut cand ai intrat in functie.
In situatia de fata, furi un mandat, stai 4 ani la puscarie dupa, dar iti raman bani cat sa-ti ajunga pentru toata viata fara sa muncesti, eventual si ceva pensii colosale ca nah, "ai condus tara".
E total gresit.
Esti prins furand, sa ti se confiste tot frate, poporu te-a pus acolo sa lucrezi pentru tara, nu sa furi pentru interesul propriu

Sincer, cred ca ar trebui sa fie facut ceva asemanator cu ce a patit Ceausescu.

Promovezi ceva ce nu doreste poporul, gen legile justitiei? Pedeapsa pentru urmarea propriilor interese in defavoare poporului, glont in cap.
Sa fie exemplu pentru toti.
Daca s-ar face asta, s-ar schimba totul vizibil.
Nu ar mai fi atatia paraziti in parlament, ca nu ar avea beneficii.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Am putea începe prin a merge la vot.

| mentholinks explică (pentru supadeceapa):

Asa spueau oamenii si acum vreo 10 ani cand tot voiau sa-l dea jos pe Basescu. S-a schimbat ceva de atunci? Nimic. Eu nu mai cred ca votul e o solutie. Am mai vazut si un clip in care erau surprinsi supraveghetorii la sfarsitul zilei de votare cum adaugau buletine de vot in urme. Mi se face greata cand aud de acest proces de vot. Sincer, sper sa rezolvati voi ceva daca credeti ca e o solutie dar previziunea mea e ca daca nu face cineva ceva concret peste zece ani tot "mergeti la vot" vom auzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai 15 minute degeaba pe 30 martie la ora 15