| PainTech a întrebat:

Ce amintiri aveti din Repubilca Romana Socialista? Cum se compara vremurile de atunci cu cele de acum? ( cultura, divertisment, comert, alimentatie, educatie, strictete, etc. )

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Aveam 25 de ani cand a venit revolutia, la care am si participat dar asta e alta poveste, deci am prins ceva din RSR.
Sunt foarte multe de spus despre epoca de aur dar bag cateva la rapid.
Totul era altfel, oamenii erau mai linistiti si cu mult mai mult bun simt.
Nu exista internet si singura sursa de informare era biblioteca, deci citeai la greu daca vroiai sa afli ceva.
Televizor... cateva ore pe zi, filme comuniste, desi mai scapa si cate unul romanesc bunicel, in rest Ceusescu si partidul; noroc cu bulgarii, mai prindeai un film mai de doamne ajuta la "studio x".
Daca aveai un video si amici sa faci schimb de casete erai "rege", mai faceai si bani cu asta.
Daca aveai muzica si scule de muzica erai "dj", toti te chemau la petreceri, bautura, mancare, gagici moca.
Distractie: biblioteca, cinema, sport, o petrecere de onomastica la prieteni (noi ii spuneam la un ceai... numai ceaiuri nu beam noi, bautura se gasea garla, haleala nema), cenaclul Flacara, concerte de muzica romaneasca, unele bunicele, Iris erau favoritii mei.
Educatie da... se facea scoala atunci, gratis si obligatoriu minim 10 clase!
Asistenta medicala era gratuita pentru toti cetatenii!
Comertul era muci, totul mergea la export.
Ulei, oua, salam, cartele de haleala... doamne cate cozi am facut!
Bani aveau greutate atunci, nimeni nu murea de foame, desi in comert nu se gasea mai aveai un neam la tara, oua, gaini un porc de craciun faceai rost cumva.
Cand te oprea militia nu te intreba de buletin ci de legitimatia de serviciu!
Nu aveai un loc de munca? Te lua de pe strada si te baga undeva.
Nu puteai sa fii somer nici daca vroiai asta.
Plete, barba, mustati... te "coafa" militia imediat!
Peste tot erau securisti, nu iti permiteai sa spui orice ca nu stiai cu cine stai de vorba.
Spuneai bancuri cu Ceausescu... o beleai, te lua securitatea la intrebari plus bataie.
Erai prost te "ridica" partidul, erai prea destept, te tragea in jos partidul, toti trebuia sa fim la fel!
Te insurai si faceai un copil? Primeai apartament de la partid si deveneai un fel de chirias al statului, dar nu te dadea nimeni afara din casa.
Cand a luat taica-miu masina in fata blocului erau 3 masini, acum... doar vecinul de sus are 3!
Daca vrei sa vezi cum arata traficul in Bucuresti atunci, uita-te la filmul "Buletin de Bucuresti".
Nu prea iti venea sa faci tot felul de prostii pe vremea aia, tuturor le era frica de militie, acum oha, politia e capul mafiei!
Ajungeai in puscarie una doua daca erai "deranjant' fata de partid.

Mai sunt destule, dar las loc si altora sa-si aduca aminte de epoca de aur...

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am trait cateva saptamani in acel regim,fiind nascut de ziua actuala a Romaniei, apoi au venit cica demo-comunisti la putere,pai cum a fost? cand mam externat era chiar inceputul revolutiei,deci iti dai seama ce cool era, au tras ca nebuni in spitalul unde eram si pe strazi in bloc, au murit copii mici, asistente, era un haos total

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=A7KHW4_2MGw&t=26s
Timișoara 16, 17, 18, 19, 20 decembrie 1989 - Scânteia Revoluției Române

| Catrice a răspuns:

Crezi ca sunt pe-aici care au prins timpurile alea? laughing

| PainTech explică (pentru Catrice):

Macar cativa, sper...