| anonim_4396 a întrebat:

Ce apreciati mai mult la o femeie:faptul ca stie sa gateasca multe retete si e foarte gospodina si preocupata de treburile casnice sau faptul ca e o persoana iubitoare si dornica de a fi utila, desi nu este nici o bucatareasa excelenta si nici cea mai ordonata?
Este, intr-adevar important sa stie sa faca nu stiu eu cate feluri de mancare? Sau apreciati mai mult personalitatea intai de toate si acceptati sa locuiti impreuna chiar si daca nu e "femeie de casa"? Intreb pentru ca mi se pare foarte usor sa gatesti mai ales cand ai ingredientele si nu trebuie sa stii neaparat de dinainte retetele deoarece le gasesti si pe internet.

Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Sunt multe femei la inceput de drum care au o panica in ceea ce priveste activitatea din gospodarie, le este frica ca vor fi nevoite sa intretina o casa si nu sunt pregatite pentru asta. Gatitul e unul din lucrurile care cauzeaza aceasta panica. Si in secolul egalitatii, tot mancam si de preferat gatit de noi, nu cumparat, indiferent ca o face femeia sau barbatul. Este extrem de simplu sa gatesti, si majoritatea retetelor iti iau jumatate de ora de preparat. Ai timp si sa fii gospodina, si sa fii afectuoasa, si sa ai serviciu/afacere, si sa citesti o carte buna happy. Este normal sa vrei sa il faci fericit pe cel pe care l-ai ales, si uneori gatitul face parte din aceste mici bucurii si placeri pe care le poti oferi celuilalt. De-a lungul timpului am facut o "culegere" de retete, parte preluate si adaptate, parte inventate (dupa o perioada de experienta evident), pe care le-am notat, si care nu doreaza mai mult de jumatate de ora (partea de preparare), la care se mai adauga partea de fiert sau copt. Pe barbati, daca nu sunt imbuibati, gurmanzi, grasi etc, nu ii intereseaza atat sa stie femeia de langa ei sa faca din cap mii de retete diverse, cat atentia care li se da cu acest proces. Barbatii apreciaza daca li se gateste pentru ca simt ca li se da atentie, sunt importanti, sunt iubiti, sunt rasfatati, iar raspunsul lor este unul pe masura, pentru ca dai, aia primesti. Daca reusestis a faci 10 retete si apoi le combini, toata lumea e fericita. Cel mai mult conteaza persoana, nu indoctrinarile sociale (daca suntem in secolul 21 nu mai avem voie sa fim gospodine), nu parerile altora, ci gesturile mici pe care le poti face pentru cel/cei de langa tine. Bafta!

11 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da, găsești rețetele, ingredientele... dar dacă nu ai talent sa faci în asa fel încât mâncarea sa aiba gust, degeaba,

| christine99 a răspuns:

Trebuie sa stii sa faci mancare si daca esti singur/a, ordonat ar fi bine sa fii si daca esti singur/a, cu timpul daca nu te casatoresti devreme trebuie sa inveti sa faci chestiile astea de unul singur, mai greu e daca o sa ai mai mult de 3 copii in rest nu e chiar mare lucru.

| DarthNiger a răspuns:

Consider ca orice femeie ar trebui sa stie sa gateasca, nu 1000 de retete fiindca niciun barbat nu cred are aceasta pretentie, femeile sunt ordonate de felul lor, mai ordonate decat un barbat, cel putin asa ar trebui sa fie, o femeie de casa poate avea si personalitate si sa fie placuta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea ta mi se pare ca are o mentalitate extrem de invechita.
Eu apreciez la o femeie dorinta de e a fi independeta nu cunostintele culinare... ca de gatit putem oricari dintre noi gati, sa fim serios.

| whatevernvm a răspuns:

Prietenul meu e mult mai ordonat decât mine și ma iubește oricum. Iar mâncare, amândoi ne descurcam bine.
Dacă exista un echilibru și va înțelegeți e ok.
Fugi de bărbatul care te ia sa fii menajera lui.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Importanta e bunavointa de a se imbunatati si deschiderea catre nou - in bucatarie, in pat, in general.

| AndreiMM0002 a răspuns:

Nu cred ca e neaparat important sa știe sa gateasca, atata timp cat exista iubire și înțelegere dar e adevarat totuși ca e bine sa știe și sa gateasca cateva ceva, și da eu ași putea locui împreuna cu o femeie care nu e de casa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceva intre. Nu ma indragostesc de ea daca e rece si gateste toata ziua, dar e important (pentru mine) sa-si asume rolul de gospodina. Pentru alti barbati poate e mai important sa aiba sani, si sa nu aiba limite in materie de sex.
La fel cum si barbatii, pentru unele femei trebuie sa fie marionete cu job stabil, pentru altele puternici (duri), iar pentru unele bogati si imbracati de stilisti, restul fiind irelevant.
Apreciez o tipa calda, cu care sa am chef sa stau acasa, daca am timp liber. Nu cred ca as lasa-o daca taie maioneza sau sunt zile in care nu gateste nimic, doar i-as scoate ochii "putin", sau as indura in tacere, daca e de nota 10 in rest.
Daca nu stie retetele din cap, nu e nici o problema, oricum sunt genul care vrea noutati, deci nu are de ce sa memoreze retetele laughing

| laSoledad a răspuns:

Barbatul care nu stie sa gateasca nimic pentru el si are asteptari mari de la o femeie sa-i rezolve problema cu gatitul, este un inadaptat in secolul XXI. La fel si pentru femei.

| Raducons a răspuns:

Daca are timp si nu e gospodina e de condamnat cand nu le face, cand are o cariera care poduce mult are o scuza, asta e valabil si la barbati

| Sofer a răspuns:

Sa fie gospodina ca e foarte buna la casa omului.