| anonim_4396 a întrebat:

Ce ați face dacă v-ați da seama că cineva din grupul vostru de prieteni face anumite lucruri pe la spatele vostru? Şi nici nu ați bănui pe cineva anume că ar avea vreun motiv să facă asta.V-ați aflat într-o situație similară? Ce ați făcut?

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Am patit sa avem un d-asta in grupul de prieteni care ulterior s-a dat prieten cu alt grup si ajungeau unele vorbe la ei despre noi, amuzant e ca ala zicea apoi despre ceilalti noua, jongla intre grupuri, pana la urma s-a aflat si i-a fost batut obrazul si a disparut din peisaj, eu l-am simtit p-asta mai fals, il tineam la distanta dar partea proasta e ca altii l-au tinut ca un frate si a dat din casa chestii mult prea personale, nu stiu de ce dar nu mi-a castigat increderea niciodata si ma asteptam candva sa o gafeze, adica vorbea despre altii chestii care nu-si aveau rostul, si-a primit lectia.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai sunt obligati sa... nu faca asta? Fiecare face ce vrea, nu este o lege care zice ca trebuiau sa iti spuna tie toate lucrurile big grin

Sau vorbim aici despre Yakuza? Ca altfel, ce lucruri ar putea sa faca cineva pe la spatele altcuiva, sa ii fure un pix?

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mă refeream la lucruri făcute cu scopul de a-ți face ție rău.

| 19flo79 a răspuns:

Pai cand sunt toti de fata, intreb direct:
Care dintre noi face treaba x si y?
Cu siguranta se da de gol imediat, dupa care... exclus din grup.

Caz rezolvat happy

| nevermatch a răspuns:

Daca nu banuiesti pe cineva anume, cum stii ca e cineva din grupul tau de prieteni?

| anonim_4396 explică (pentru nevermatch):

Pentru că se foloseşte de nişte informații pe care doar prietenii mei le cunosc.

| nevermatch a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca prietenii tai nu barfesc? Am patit si eu sa ma barfeasca cineva intr-un mod inocent (adica nu si-a dat seama ca acele informatii sunt mai private si ce face se considera barfa) si aveam impresia ca imi vrea raul cand ea era doar proastanaca, saraca.

| anonim_4396 explică (pentru nevermatch):

Asta-i altceva. Dacă o face fără să gândescă.Dar lucrurile stau altfel atunci când le spui clar prietenilor că informația respectivă vrei să rămână doar între voi, dar ei se duc totuşi şi o dau mai departe doar de dragul de a bârfi sau se folosesc de ea ca să-ți facă ție rău în mod intenționat.