| AldanaBlue a întrebat:

Ce carti ati mai citit in ultima vreme si cu ce impresii ati ramas la sfarsit?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Uite, chiar in dimineata asta am terminat de citit"Evanghelia pierduta a lui Iuda "de Bart D.Ehrman.Si pot spune ca m-a impresionat ideea centrala a cartii si anume aceea ca Iuda nu l-ar fi tradat pe Iisus ci doar a raspuns cererii sale formulata astfel:"Datr tu ii vei intrece pe toti ceilalti ucenici.Caci tu vei jertfi omul care ma-nvesmanteaza!"Cu alte cuvinte moartea lui Iisus a insemnat eliberarea spiritului pur din vesmantul sau temporar de carne. Fascinanta rasturnare de idei!

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Am citit de curând "M-am hotărât să devin prost" de Martin Page şi citesc "Povestea târfelor mele triste" a lui G. G. Marquez.
Impresia despre "M-am hotărât să devin prost" am scris-o pe blog. S-a terminat la fel de brusc cum a început. Nu m-a impresionat.

| lostcontrol12 a răspuns:

Eu imi iau unele carti de pe www.bibliotecafarafir.ro
Sunt minunate, unele... daca te intereseaza. vb pe privat:)

| DrViorel a răspuns:

Cum vad eu lumea- de Albert Einstein, am ajuns la concluzia ca acel om chiar isi merita titlul de cel mai destept om de pe pamant, fara nici un dubiu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, tocmai am terminat de citit Luna noua, am ramas cu impresia ca e o carte foarte buna si abia astept si partea a treia... daca vrei romantism citeste-o! E o carte captivanta din toate punctele de vedere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deabia am terminat de citit Anomalii si am ramas cu impresia!
Ca nu merita sa ma transform intr-un umanoid pentru a fi acceptat de ceilalti umanoizi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai am citit "lorelei", de ionel teodoreanu, si "dama cu camelii" de alexandre dumas-fiul. fara sa fi avut vreo idee despre ce e este vorba, am constatat o coincidenta: actiunea din ambele carti se petrtece in perioada dinainte de razboi, doar ca prima are loc in romania, moldova, iar a doua in paris. oricum, amandoua sunt superbe, le recomand cu cea mai mare caldura, dar de a doua carte am fost si mai impresionata, am plans la ultimele pagini tongue.