| anonim_4396 a întrebat:

Ce cauta armata straina pe teritoriul Libiei?

18 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Cineva are interes la Libia, mai ales isralelul, de aia si s-a intamplat explozia aia, niste unii in civil dau foc la tara cum ca oamenii furiosi fac asta, dupa aia vin ei si domina, s-a dus Macron acolo ca de fapt libia era fosta colonie franceza.
Cineva s-a ocupat sa duca azotatul de amoniu acolo, si iar cineva s-a ocupat sa aduca la 300 grade, ca la temp aia explodeaza, si gata treaba.

Dupa ce e tara la pamant vin ei "daca vreti, va imprumutam noi, faceti asa, asa", si uite asa ii au la mana. Israelul ar avea nevoie de ceva teritoriu acolo.

Aduci o tara in ruina, apoi te oferi sa ajuti daca contra chestii pe care le vrei tu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Colonie franceza, multumesc pentru informatie. E enervant sa caut pe internet in texte lungi. Si am dat si eu altora, ce primeam.
Nu se stie acum ce va fi, pentru ca "unii" zic ca nato si israelu cu vaticanu sunt aceeasi si ca au ceva cu "rasa indiana" care conducea civilizatiile "antice". Dar asta baga pe china in aceeasi oala cu israelu. Nu pot sa-mi dau seama ce si cum, e clar ca cineva se preface avand alte interese.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca are alte interese si am zis cam care asa in mare. Si revolutiile, revoltele si restul sunt aranjate de niste unii, nu se intampla asa din senin doar ca s-au saturat oamenii de nu stiu ce.
Pai nu stii ca evreii conduc lumea? SUA tot evreii o conduc deci e normal ca israel si SUA sa fie impreuna, vaticanul la fel, nu-s catolici ca si ei? Toti sunt anglosaxoni, agresivi, violenti, rai, parsivi.

Si la vatican acolo crezi ca ajunge asa oricine de capu lui? Tot de mafia mondiala sunt pusi, de cine conduce lumea, tot de aia care au facut NATO si restul.
Ce zicea Trump? Ca, capitala israel e la Ierusalim, de i-a enervat pe musulmani, ca inainte israelul era cam plin de musulmani, si evreii i-au macelerit aiurea.
Pe India inca SUA nu o poate domina, nu poate domina India, rusia, iranul si china.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu vreau sa comentez ce nu inteleg. E clar ca americanii sunt doar "actori" (hollywood) oricate tari sunt impartiti, dar europenii sunt cam aceeasi oameni, asta este evident. Tot tamil nadu face filme mai inteligente. Cand le re-face in bollywood le elimina multe scene ca sa-l faca mai simplu. Amestecul de culturi este pentru ca oamenii sunt inteligenti si accepta. Se putea intampla si pe continentul asta, dar n-ai cu cine, pentru ca oamenii astia sunt cunoscuti ca "batausi rasistii betivii si etc". Vedem cum Asia evolueaza in comparatie cu conflictele care le avem.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e simplu sa intelegi de acum in colo, deci ti-am zis principiu, cand nu convine ceva, cand e un interes undeva, se provoaca anumite chestii ca apoi sa se ajunga la ce trebuie.
Iar cu Libanul ti-am explicat.

Uite o reteta:
Vrei sa desfiintezi sist medical de stat ca sa bagi doar privat pentru a elimina concurenta, deci sa pui ce preturi vrei cand vrei tu, ca in SUA da?
Ok..cum faci, faci sistemul de stat f nasol in mod intentionat.
Lumea va vedea ca e infect si li se va zice "trebuie sa desfiintam domne ca statu nu se poate ocupa, e clar, se vede, asa a fost mereu".
Si gataaaa.
Lumea nu stie ca special e fortat sa stea f jos sistemul de stat.

Dar nimeni n-a pus intrebarea "dar de ce sa nu faceti sist de stat f bun?! De ce sa-l privatizati sa faceti voi burta mare?".
Deci se merge pe prostia omului care nu stie ce e in spate.
Asta cu sistemu de sanatate e un exemplu care a fost, nu un ex teoretic, Catarama a zis asta la TV.

Daca vine un candidat socialist pe undeva si nu le convine, il face poponar, ii face acuze false, ca a furat ca aia, si nu mai ajunge nimic.
Si ai sa vezi daca esti f atent, ca oriunde a vrut sa vina cineva mai socialist sa faca ceva, a fost sabotat!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Uneori conteaza cuvintele, alteori conteaza "cine" le spune. Cand un om vorbeste, isi foloseste propriul cap pentru a gandi, acesta schimband forma povestilor din capul lui, cuvintele omise vor fi facute de gandirea ascultatorilor.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai realitatea conteaza, de acolo scoti adevarul. Libanu e zona strategica, normal ca-s interese pentru el.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Noi vorbim despre Liban aici? M-am incurcat pe undeva, si cand e mult si "nou" imi e cam greu sa intru in "poveste". Dar hey aveam un amic poet din Timisoara candva, si observ cum am devenit el scria asa. Deci, dureaza, trebuie odihna somn, sa cunosti sa te obisnuiesti sa ii intelegi trebuie "timp", ca sa devii ca ei.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asta e si subiectul, ce s-a intamplat in Liban, dar e vb la general, nu doar acolo, eu am explicat pe scurt cum se procedeaza cand au interese undeva, e f simplu, nu e asa greu de inteles.
Din pacate vad ca multi oameni nu pricep niciodata in ce sistem politic traiesc, nu doar la noi. De aia le si merge prost.
Si exista n documentare in care se zicea la National Geo sau History chiar de americani cum se face cand vrei sa dai jos un guvern din alta parte.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

laughing big grin Nu stiu ce-i cu Libanul, Libia e o alta tara. Stiu ce-i, e complicat si s-o luam pe romane sa ne dam cu parerea, n-are rost.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Io ziceam de explozia din Liban, pai si in Libia ce crezi ca nu-s interese? E cam tot una, doar ca-s altele. Uite-te in istorie si in trecut si in trecutul apropiat sa vezi ce s-a intamplat si ai sa vezi ca e real totul nu romane.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Stiu deja, ai atras atentia catre o alta tara laughing big grin. Vai s-o mentionez si eu pe mia khalifa parca aia era din liban, si shakira. Parca.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca stii nu mai ai nevoie de mult timp sa intelegi, poate te referi la altii ca au nevoie de mai mult timp. Da, am confundat Liban cu Libia, insa principiul e acelasi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Atunci mai ai de invatat tu, nu-i aceeasi chestie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E acelasi lucru! Armatele straine sunt acolo ca sa fure petrolul de acolo in Libia, e f ieftin acolo petrolul, e pe fata treaba, e lupta pentru petrol toti, si europenii, si americanii, ce dracu!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu stiu ce-i cu petrolul in Libia. Pentru informatia ta, Libia este prin teritoriile Tunisia, Roma, Egipt (care erau culturi hinduse de indieni cu regi negri cum sunt astazi persoanele din dravid). Liban este prin teritoriile Georgia, Israel, Anatolia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci acolo se bat toti pentru petrol, sunt armate din n tari acolo, stii acum. Tu ai intrebat ce cauta armata straina in Libia, ti-am raspuns. Deci e tot principiul de care spuneam ieri, furt, vrajeala, tactici de a pune mana nesimtit pe ce e al altuia.

| Celcestietot a răspuns:

Ne invadează, vine sfârșitul lumii, 2012 scris invers = 2020