| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeți că este mai împlinitor:
A iubi sau a fi iubit?

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A fii iubit, CrIsTiNeLa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de sex. și de cât de lipsit ai fost în ultima perioadă de.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Strict dintre cele doua numai?

Atunci, a fi iubit. Daca cineva te iubeste inseamna ca "a iubi" il include.

Seara faina in continuare!

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Din păcate, nu îl include mereu...
O seară frumoasă și ție!

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

In sensul ca daca cineva te iubeste, automat iubeste happy.

Si stiu ca te-ai referit la cineva sa dea sau sa primeasca. Dar si in acest caz, tot asta este mai implinitor.

| Mosotti a răspuns:

A fi iubit, clar! Sa iubesti de multe ori e nasol ca risti sa suferi, e bine ca cel mult sa placi f tare pe acela si atat, fara iubire si indragosteala, lasa sa te iubesca celalalt mai bine, bine, si sa fi om, nu sa-ti bati joc, clar.
E ca si cum intrebi "ce e mai bine sa fi vanzator sau cumparator", evident ca, cumparator.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca am mai spus vorba asta: "mai bine langa cel ce te iubeste decat la picioarele celui pe care îl iubesti".

| anonimg a răspuns:

A iubi ne este mai de folos. Pentru ca si daca suntem iubiti, putem sa fim in continuare de stanca si sa nu ne fie de folos.
Dar a iubi si a fi iubit este o completa deplinatate ce nu mai are nevoie de adaugiri sau scaderi.

| Celcestietot a răspuns:

Sa fi iubit, si nu o spun asta din egoism, cu pentru ca, atunci cand esti iubit, niciodata nu esti dezamagit, nu te risti sa oferi ceva cuiva care poate nu merita. Ce parere ai, nu-i asa?

| Frank51 a răspuns:

A fi iubit.

| SilentRain a răspuns:

A bea o cafea și ziua de salariu
Altceva sunt povesti, nu exista iubire fără suferința
A fi împlinit difera de la om la om

| DoarBogdan a răspuns (pentru SilentRain):

Aoleu, pai gata? S-a dus toata speranta? :/

| SilentRain a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai nu s-a dus nimic :`>
Doar ca pentru mine iubire nu joaca un rol important, da avem oare cum nevoie de ia
Dar nu e un scop/tel pentru mine

| DoarBogdan a răspuns (pentru SilentRain):

Bun, ma bucur sa aud asta ^_^

| OldSoul a răspuns:

Ambele sau niciuna.
Nu te ajuta cu nimic daca il iubesti pe X iar pe tine te iubeste Z.
Dar daca in inima ta nu e nimeni, si exista cineva care te iubeste, atunci e mai "implinit" decat daca ai iubi tu pe cineva si nu ar fi reciproc.

| Sofer a răspuns:

A fi iubit de persoana de lângă mine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde. Daca esti o persoana nesimtita (nu ma refer la tine, ci generic), atunci sa fii iubit. Daca nu, atunci sa iubesti si sa fii iubit. Intr-o relatie care sa dainuie trebuie sa existe ambele, altfel pentru cel care iubeste este o autoflagelare.

| Emma30555 a răspuns:

E mai frumos sa iubești, tu ca om ești mai fericit, de regula când te maturizezi un pic, ajungi sa iubești persoane care merita chit ca ele nu te iubesc la fel dar dacă iubești cu adevărat vrei ca acea persoana sa fie fericita și dacă nu e cu tine. Pe de alta parte sa fi iubit nu e asa ușor mereu dacă tu nu ai aceleași sentimente fiindcă uneori poate fi o povara pentru tine, te simți cumva dator sau îți pare rău să ranesti acea persoana care te iubește dar nu ii poți răspunde

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Îmi place perspectiva asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Dificil de spus. Depinde de situatie

| RKBlue a răspuns:

A fi iubit.
Te face sa te simti mai putin singur in lumea asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as spune ca amândouă. Dar dacă ar fi sa aleg, cred ca a iubi. Pentru ca dacă ești iubit, dar tu nu iubești nu poți sa simți totul.Degeaba ești iubit dacă tu nu simți nimic. Dacă iubești, ai norocul de a știi cum e sentimentul asta, e frumoshappyOamenii care simt iubirea profund sunt cei mai norocoși

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părerea mea e că omul are nevoie de amândouă în egală măsură ca să fie şi să se simtă împlinit.
Dacă doar iubeşte dar iubirea îi este nesocotită, atunci va suferi. Dacă doar este iubit dar el la rândul lui nu iubeşte, atunci poate să-i facă pe ceilalţi să sufere iar un om fără iubire şi afecţiune moare în interior.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puterea de a iubi este cea mai mare din Univers. Dacă avem acest lucru suntem de neoprit în atingerea scopurilor noastre.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Cred că ambele sună urât dacă sunt separate big grin

| Sekim a răspuns:

A fi iubit. Te simți bine cand știi că cineva te iubește dar când știi că iubești pe cineva care nu simte același lucru, e chiar dezamăgitor.

| Michaeel a răspuns:

A fi iubit.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu poti iubi decat daca te iubesti pe tine insuti mai intai deci practic esti si iubit, numai cand iti indeplinesti singur aceasta nevoie poti iubi cu adevarat, deci a iubi e acel lucru inplinitor. Nu a fi iubit, adica ce faci cand pierzi sursa de iubire? Intri in depresie?

| Onisim10 a răspuns:

A fi iubit, deoarece, multi sunt cei care iubesc, dar nu sunt iubiți de aceea persoana(nu mă exclud).

| BecSpart a răspuns:

Când iubesti poti fi rănit foarte ușor, dar dacă ești iubit poti răni foarte usor... Totuși dacă ești iubit și ranesti tu ramai intact. So. Cred ca e mai implinitor să fi iubit

| EdgarAllan a răspuns:

Nu cred ca e posibila nici una nici alta daca nu exista reciprocitate... e incorect sa spui ca iubesti pe cineva daca sentimentul nu e reciproc, altfel e doar o atractie sau obsesie?‍♂️

| anonim_4396 explică (pentru EdgarAllan):

Crede-mă...e corect, se poate. sad