| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce credeți că s-ar fi întâmplat cu România dacă n-ar fi murit Nicolae Ceaușescu și ne-ar fi fost „dictator" mai mult timp?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romania stagna in toate capitolele,comunismul inseamna stagnare, nu inseamna progres, faza cu comunismul este ca nu poate exista egalitate, nu a fost egalitate, suntem diferiti nu toti suntem la fel, ceasca merita moartea, omul ala a fost un nebun, multi au suferit doar pentru ca vreau sa se exprime, Romania era mai avansata daca nu era comunismul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi Coreea de Nord. Poate putin putin mai bine datorita pozitie geografice.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ne invada cineva. Veneau americanii si ne bagau democratia pe git daca nu le-o luau rusii inainte. Statele mici-medii care o fac pe independentii nu pot exista in sistemul politico-economic global actual.

| relian a răspuns:

Sar fi intimplat ca se ajungea tot aici,adica unde suntem acum laughing
In primul rand sistemul din RO de pe vremea lu impuscatu era nu prost,era catalcism universal,cataclism cosmic,iar ca sa ajuns la fundul sacului atunci,trebuie sa se intimple.

Sistemul ala era unul pagubos pentru toti,era ilogic,majoritatea produceau rebuturi,majoritatea munceau dar munca in zadar laughing RO mai mult consuma decat producea.
Hai ca de produs produceam,dar trebuie sa produci competitiv,calitativ si ieftin,ca asa degeaba obtii productii,daca nu ai cui le vinde,sau daca cheltuiala este mai mare decat pretul obtinut,deja RO mergea spre faliment.
Ce ne mai tinea pe linia de plutire erau banii scosi cu oamenii dusi la munca in afara tarii,de acolo veneau bani destui,plus din resusrsele tarii,dar orice sac la un mom dat ajunge la fund si atunci sa te atii laughing

Un alt exemplu is tarile arabe si Rusia care nu fac absolut nimic,singa lor sursa de venituri sunt petrolul si gazele,cand astea sor termina sa vezi atunci rasu plansu,mai ales cu Rusia.
Deocamdata nu se intampla nimic pentru ca Rusia mulge vaca linistit laughing dar si cand o intarca,rusii cum sunt un popor din asta numa dupa luat o sa caute la altii ce au nevoie,asa au facut in toata istoria lor,ei nu-s curiosi de munca,de creativitate,is doara dupa furat,deci or sa fie ceva probleme cu ei,dar asta in viitor.
Cu arabii nu-i problema,aia or sa fie uitati,nu o sa le mai pese la nimeni de ei,or sa dispara, o sai inghita dunele de nisip laughing

Sa revin RO cum am spus ar fi ajuns exact unde este acum, poate cu ceva ani intirziere, dar tot aici am fi ajuns.
Sistemul asta dictatorial nu poate tine mult, nu ca ar interveni alti din exterior, dar la un mom dat ajungi la fundu sacului si cu cutitu la os si oricat ar fi oamenii de prosti sau naivi lar da jos pe respectivu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai, el cand a murit avea deja 71 de ani cat sa mai traiasca era un mosneag nici macar nu mai vedea ce citea de pe foaie + ca avea creierul mic IQ scazut + cele 8 clase ale lui, ca atata a facut 8 clase.
Referitor la intrebare cred ca daca regimul comunist ar fi mai stat in picoare l-ar fi urmat la putere fiul sau Nicu pentru ca asa e si in Coreea de Nord, China.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

In 89` Comunismul era in desfintare in toata Europa, prin cai pasnice sau violente. Era firesc ca si in Romania sa se desfinteze.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da asa este pentru ca URSS a vrut sa isi ea mana de pe acele tari pentru ca erau ca un fel de carja si o incurcau asa ca Gorbaciov s-a intalnit la Malta cu presedintele american George H. W. Bush si au hotarat ca comunismul in europa sa cada si sa fie inlocuit de sistemul capitalist care e o sclavie asta e capitalismul pentru ca si in SUA oamenii aceia sunt niste sclavi pentru ca ei nu sunt liberi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Comunismul era in desfintare" pentru ca URSS incepea sa piarda razboiul rece in fata SUA asa ca nu au avut in cotro, in schimb China a fost suficient de puternica pe toate planurile ca sa se opuna impotriva americanilor si sa isi apere pozitia. SUA nu mai e ce a fost o data pentru ca China va veni din urma si ii va lua locul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Comunismul la fel ca si capitalismul au fost create de cineva ca sa controleze societatea si masele de oameni din jur cu alte cuvinte in fata lui Dumnezeu suntem cu totii egali dar in societatea asta mizera si bolnava in care traim noi acum nu mai e nimeni egal, acum e care pe care intelegi, saracul e sclav la ala bogat si influent.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand exista specia umana pe pamant a fost mereu asa saracul sclav la ala bogat si bogatul ii calca in picoare pe cei mici ca ei sunt ZEI.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

I. Motivul caderii URSS nu are legatura cu puterea militara, atat URSS cat SUA erau la fel de buni. Anumite motive economice au contribuit partial, dar in mare parte Sistemul in sine era invechit. Au ales stagnarea in locul progresului.
Mai toti liderii erau batrani, puterea nu era data la tineri, ci era plimbata printre cei cu putere politica care. aveau prea multi ani in spate. Asta culminand cu anii 80 cand conducerea URSS a fost schimbata de 5 ori datorita ca liderii au murit de batranete (nu asasinat). Gorbachov ultimul la rand a incercat repornirea sistemului, dar era prea tarziu, reformele au dus la desfinaterea sistemului ruginit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

II. De cand oamenii au creat societatea era firesc ca sa existe Legi, altfel n-ar functiona societatea. Dar este in firea noastra sa fim vicleni sa profitam/abuzam de legi/naivitatea celor din jur incat sa le supunem.
Indiferent de ce sistem vorbim, democratie, comunism, fascism etc Tot timpul unii profita de altii. Pana cand cei in inferioritate se revolta, schimba guvernul Insa inevitabil odata ajunsi la putere la randul lor vor abuza de puterea nou-dobandita.
Care sistem este cel mai bun? Asta nimeni nu poate spune totul este subiectiv.
Niciodata n-am fost, nu suntem si nu vom fil egali.
Este in sangele nostru sa concuram.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata e de rahat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Corect.
Daca vrei libertate, muta-te in cele mai izolate parti ale lumii, in Amazon, muntii Himalaya.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

+ In ziua de azi, ai mai putina intimitate. Totul este urmarit, monotorizat nu de oameni ci de programe/aparate. Camere pe fiecare strada, si in sate, azi-maine apar si pe hotare)

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

El a fost un cizmar in tinerete asta a fost meseria lui cand a ajuns la puscarie a fost coleg de celula cu Gheorghe Gheorghiu-Dej predecesorul lui pe urma a urmat el la putere. Cat a stat la puscarie o mancat si bataie si-a luat si botezul in fu+nd dar si-a facut si prieteni printre care si Gheorghe Gheorghiu-Dej care la bagat in PTR si PCR partidele de atunci.
Aici ai cateva informatii despre el https://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_Ceau%C8%99escu

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Site-ul ala e cam slabut in informatii si daca vrei sa stii mai multe despre viitorul Romaniei il gasesti aici http://www.cuvantul-ortodox.ro/......%E2%80%9D/

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Sistemul de educatie/invatamant e la pamant ce vrea sa insemne asta ca cu fiecare generatie devenim tot mai prosti si tot mia slab pregatiti, cu alte cuvinte aici nu mai e de trait profetiile din Biblie spun asa ca in momentul in care oamenii vor deveni mult prea prosti va veni sfarsitul lumii si e cat se poate de adevarat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Dumnezeu e cat se poate de real el e singurl care ne mai tine in viata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Eu nu vad viiorul cu ochi buni mai ales pentru generatiile urmatoare, asculta cu mare atentie ce spune preotul https://www.youtube.com/watch?v=Bl0wWN8TLV0 / https://www.youtube.com/watch?v=scxhF2xs5lE

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Profetiile sunt adevarate lumea se va schimba din rau in mai rau gandeste-te la vremea in care vei avea copii ce vremuri vor fi atunci sau cum o sa fie generatia lor, iti spun eu o sa fie rau iar tu ca mama vei sta cu grija mereu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Citeste carti despre trecutul Romaniei si cum e acum in prezent + citeste Biblia si gandeste-te, cum va fi viitorul? iti spun eu o sa fie rau vor cadea si cei alesi aia de sus. Cu Dumnezeu nu te joci.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Se duce lumea de rapa.

| laSoledad a răspuns:

Ce sa se intample? Multe. S-ar fi continuat mersul comunismului ca pana atunci.

Cam ce a vrut Livache cu proiectul lui pentru Romania 2040, ala de l-a catalogat Curtea Constitutionala ca fiind neconstitutional pentru Romania.

Bine, el de fapt, nici n-avea un proiect serios pentru Romania pana in 2040, era doar un vis frumos de-al lui de acaparare a puterii pana atunci. Cam tot la fel cu ce-ar face un dictator. Planuri frumoase de viitor, care sa nu-l excluda din prim-plan.

| TheGentleman a răspuns:

România ar fi ajuns ca Republica Moldova: cea mai săracă țară, cea mai puțin vizitată țară și țara cu cea mai mare rată a emigrării

| Dandinelle a răspuns:

Nu cred ca ar fi rezistat prea mult. Considerand ca in restul Europei in acel moment se intamplau multe miscari politice si multe state si-au schimbat atunci politica. Cred ca ar fi fost constrans sa urmeze alte legi. Daca nu, poate am fi devenit o a doua Coreea de Nord

| lilith16 a răspuns:

Probabil ma sinucideam de cand am vrut prima data dar România era la fel, nu am de unde sa stiu ca eram moarta stii ce zichee hee

| Raizing a răspuns:

Ar mai fi existat dreptatea, iar economia ar fi devenit in top 1-4, din lume love strucklove struck

| Ioana1703 a răspuns:

Eu consider ca ar fi fost mult mai bine... deși a fost numit *dictator* si totul era oferit cu masura, in acelasi timp oferea locuri de munca tuturor...

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Ioana1703):

Da, dar trebuie să ne gândim și la părțile mai „negative". Oamenii n-aveau multă mâncare, etc etc. Și crezi că nu voiau mai mult? Unii da, dar n-aveau „tupeu".
https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/ceausescu-stia

| Ioana1703 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu cred ca a murit nimeni de foame? Acum degeaba gasesti tot ce iti doresti daca nu ai cu ce sa cumperi pentru ca ai un job si un salariu sub limita.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

BĂBĂCIUNE vezi ca cu Dumnezeu nu te joci Parintele Calistrat Chifan ne transmite un mesaj "omul si-o face cu mana lui" intelegi.

| suntserios a răspuns (pentru Ioana1703):

Si on Coreea oamenii au de munca happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ioana1703):

Nu ai trait atunci, nu? Termina cu prostiile!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Si mor cateva sute de mii din scurt cand e un an nasol in agricultura...

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Ioana1703):

In acelasi timp nu sunt sigura daca se mai purta discutia asta acum pe TPU(online)si multe altele de aici si din alte parti.Nu pot sa spun daca era mai bine sau mai rau pentru ca am doar 20 de ani, din ce am auzit si eu...nu cred ca era raiul pe pamant.Tu cati ani ai de consideri ca ar fi fost mult mai bine,