| EstiFericitaSauTrista a întrebat:

Ce credeti ca se afla in interiorul planetei noastre?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Sub placile tectonice care alcatuiesc scoarta terestra este Mantaua, formata la exterior din roci semilichide (magma), iar in profunzime din stinci solide.In mijloc avem Nucleul alcatuit din fier si nichel:miezul exterior este lichid iar cel interior este solid(dat presiunii ff mari). Datorita faptului ca miezul exterior,cel din fier lichid, se invirte in jurul celui interior(cel din fier solid), miezul produce cimpul magnetic al Terei.Planeta noastra se manifesta ca un magnet urias cu polul S in apropierea polului N geografic si cu un pol magnetic N in zona polului S geografic.

P.S.-Nu este nici o greseala, Polul Nord/Sud magnetic(al Pamintului) este de fapt polul S/N al unui magnet urias (din aceasta cauza magnetul busolei arata totdeauna N (magnetic)

8 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

foc

| TeooTeo a răspuns:

Lava.pietre happy

| TeooTeo a răspuns:

Lava.pietre laughing nu stiu

| Broadband a răspuns:

Pamant, pamant si iar pamant
eu asta cred

| daniel10vasilca a răspuns:

Viermi laughinglaughing
glm manwinking
Pai pamant nu? :p

| Narcis2007 a răspuns:

Naveti voi cunostinte...in interior este magma...lava se formeaza cand iese magma la suprafata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nucleu

| 112233 a răspuns:

In interior cred eu ca este un fel de lava si ca este foarte cald.Nu cred ca se afla ceva foarte special...(parerea mea)