| Superior a întrebat:

Ce credeti despre cei care te jignesc pe interent pentru gramatica? Eu stiu sa scriu corect romaneste,dar cand scriu pe interent,ex. retele de socializare folosesc prescurtari si ma grabesc sa dau cat mai repede un raspuns. Am intalnit persoane care se iau de mine si pentru cea mai mica greseala gramaticala facuta pe interent, ba chiar injurand-ma si jignindu-ma. Altii imi atrag atentia sa folosesc de exemplu Ț in loc de T, dar nu stau eu sa ma chinui 3 secunde pentru. un T,avand in vedere ca scriu fara sa ma uit la tastatura... oricum, pararea mea e ca el e prost ca nu isi da seama cand e Ț sau T, nu eu ca nu-l folosesc pe Ț.

32 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Chestiile astea sunt de obicei universal valabile. Deci dacă te grăbești aici, ideea generală e că așa faci în toate privințele, ești superficial și nu dai tot ce ai mai bun, nu ai respect pentru lucrurile pe care le faci, pentru valoarea pe care o poți oferi celor din jur.

| RAY a răspuns:

Mai ales pe softpedia aia sunt fanatici gramaticali, pai ce sa spun e ok sa scrii corect incat sa inteleaga celui care i scrii, limba romana are o gramatica grea parerea mea, nici eu nu scriu corect nici nu ma gandesc sa invat vreodata gramatica limbii romane, viitorul meu nu e in Romania

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Nu esti patriot inseamna. Dezertorule laughing

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Mama e romanca desi apreciez Romania pentru fetele frumoase, natura, limba care e muzicala etc iar tati e german desi apreciez sinceritatea, seriozitatea, harnicia, corectidiunea

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Ce frumos ai zis. big grin si eu sunt jumi-juma, deci te inteleg.

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Realy,mami sau tati e german?

| Drimmero a răspuns:

Ce de nazisti gramaticali pe aici,,, vezi ca te supun unor lucrari cu note in catalog!
Stai linistit, penibilul nu cunoaste limite, atunci cand nu au ce sa-ti reproseze incearca ei sa scoata greselile in evidenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Stilul meu e prea sofisticat pentru voi,, nu manjesc romana absolut deloc, asa ca pedaleaza mai departe!

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Amice,, ori esti om serios, ori esti disperat dupa like-uri si atentie din partea argatilor care vor veni imediat sa-mi zica ce si cum...
Cand ziceam ca fotbalul e inteles doar de oamenii inteligenti chiar nu minteam sau eram arogant,, dovada este chiar aici!
Vezi ca te-ai murdarit pe la coltu' botului de niste inteligenta pe care pretinzi tu ca o ai,,, doar esti murdar, nu-ti foloseste.
Imi place ca ai muscat momeala mea atunci si acum te comporti ca o adolescenta la menstruatie, astept sa-ti vina argatii, prefera unul cate unul sau toti de-o data sa-i fac sa planga?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu zic să fii calm și atent, atunci când tastezi, dacă știi că poți greși, scriind în grabă. La urma urmei, nu stă nimeni cu pistolul la tâmpla ta, să te cronometreze. Poate n-ai nevoie, nici de criticile, nici de aprecierile lor, însă dacă afișezi un text scris corect, vei fi mult mai mulțumit de tine însuți. happy
Diacriticile își au importanța lor, dar limba română poate fi înțeleasă și în lipsa acestora.

| anonimg a răspuns:

Sunt unii care au un simt ascutit al gramaticii, dar sunt lipsiti de bun simt atunci cand arata asta. Or avea si acestia dreptatea lor cand spun ca trebuie sa ne straduim sa scriem corect; dar greseala lor este ca folosesc un spirit aspru, si asta te face sa-i ignori, chiar daca stii ca au dreptate. In felul acesta ei dovedesc ca au nevoie de mai multa educatie (impreuna cu cei care te descurajeaza) decat cei care fac greseli de gramatica.

Si uite un 'remember' ca sa mai inveselim atmosfera: http://a1.ro/......75177.html

| Sn4k3 a răspuns:

Sa te jigneasca pentru asta nu e ok, dar sa te corecteze, da. Nu-ti ia mult sa pui -, si asa mai departe. La faza cu T sunt de acord cu tine.

| VibeTrix a răspuns:

Oh my God! Deci pot sa jur ca ma enerveaza astfel de persoane. Cand ei de fapt, nici nu stiu sa vorbeasca si corecteaza pe altcineva. Eu nu am patit niciodata, dar am mai vazut pe Facebook si Instagram. Daca tot se cred ei destepti, nu inteleg de ce nu se fac profesori de limba romana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VibeTrix):

Vezi că între "persoane" și "când ei" trebuie să fie virgulă, nu punct.

| VibeTrix a răspuns (pentru anonim_4396):

Inceteaza cu corectatul, ca am scris corect. Nu ai de gand sa devi profesor de limba romana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VibeTrix):

Să devii*
Ai evaluarea națională peste puțin timp, să pui mâna să înveți.
Să scrii corect e o chestie de cultură, iar tu ai spus că ești deșteaptă.

| VibeTrix a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ceva? Te crezi prea destept si chiar nu esti. Zic sa iti stergi cat mai repede contul de TPU. Mi-ai facut greata. happy apropo, da, sunt chiar desteapta. Vrei sa iti dau carnetul de note?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VibeTrix):

Nu erai tu aia care se lăuda că își șterge contul?
Nu mai pleci?

| ShaOfHatred a răspuns:

Frate,consider ca astia care se iau grav si subliniez GRAV de gramatica ta (ex "pe care" "Ț" ) nu au ce sa iti spuna.In momentul in care se iau de gramatica nu stiu cum sa iti mai raspunda, nu au imaginatie si ce zic ei "Hai sa ma iau de gramatica lui asta". De-aia care te lasa sa ii injuri nu mai stiu ce sa zica si asteapta acolo ca disperatii sa zici "care" si sa raspunda ei cu "pe care".

| syd a răspuns:

Ai gresit intentionat cuvantul internet de 3 ori ca sa astepti reply-uri care sa te corecteze

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd):

Și a pus și un punct între "pentru" și "un T"!

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Te referi la "pentru.T"? Acolo a fost autocorectorul TPU happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Minciuni.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Minciuni? happy Uite cine se crede in masura sa zica ca asta e o minciuna...am pus "pentru." cand am formulat intrebarea, si TPU cum nu vrea prescurtari, a pus cuvantul complet, insa nu a scos si punctul happy Tu te incadrezi intr-un fel in genul de oameni despre care vorbeam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Și tu te încadrezi lângă VibeTrix!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei cu care am eu ceva sunt aceia care atunci cand te corecteaza scriu ceva gresit... Ipocriti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a dezvoltat o boala psihica in care pacientul corecteaza in mod constant celelalte persoane. Nu doar pe internet, ci unii elevi corecteaza profesorii. A plecat din narcisism, devenind obsesie pentru limba nativa. Acei oameni nu inteleg ca exista auto-correct, graba, probleme de tastatura(multiplicare litere, amestecare, degete groase care distrug tastele apasandu-se mai multe simultan etc.). Graba de pe tastatura e ca o asimptota pe un grafic. Se apropie foarte mult sa te grabesti si pe hartie dar nu se va intampla vreodata exact la acelasi nivel.

| LostInPark a răspuns:

E. ok si motivul asta cand vrei ca lumea sa nu te creada semianalfabet.
Eu o bag p-aia cu. tata pamantean, iar mama klingonianca din galaxia Andromeda si mi-am stalcit un pic scrisul, in vacantele de vara de la bunici.