| sunrises a întrebat:

Ce credeţi, filmele din seria Twilight prezintă sau nu o influenţă negativă asupra psihicului (dincolo de povestea de dragoste şi de "laitmotivul" vampirilor)?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

E un Bullshit de film... unul interesant, dar care, excelează prin dramatism previzibil, scenografie şi mesaje ieftine dar influente, epuizarea artificială a personajelor prin traume care induc depresie, mesaje camuflate...

Am urmărit toată seria cu atenţie pentru că nu înţelegeam ce anume l-a determinat anul acesta pe un adolescent de clasa a xii-a să se sinucidă, să-şi pună ştreangul în gât: neînţelegerile cu mama sa, care la urma urmei, în mod normal, se pot rezolva pozitiv prin diferite modalităţi sau... faptul că pe primul loc între toate cărţile citite şi filmele ever urmărite (!?!), el aprecia cel mai mult, seria Twilight!?!, un film în primul rând deprimant, alienant pentru caracterele vulnerabile şi "formator" al unei de mentalităţi nesănătoase.

Sigur, aparent nici o legătură între cele două evenimente, but, Take Care: - Într-un film nu contează atât "povestea de dragoste" (iar dramele din realitate nu au rezolvări ca în filme...) cât mai ales maniera în care influenţează!

1 răspuns:
| kamykaze88 a răspuns:

Sunt o prostie nici nu prezinta adevarul despre vampiri