| Meme10Meme a întrebat:

Ce credeți? Latinii sunt urmașii tracilor? Ca circula de mai mulți ani o teorie de genul acesta. Înainte sa ziceți ca aia care au creat teoria sunt niște dacopati, sa știti ca este posibil sa fie real. De ce? Ei bine, deși latinii aveau aceleași zeități și aceleasi obiceiuri ca grecii, aveau o limba diferita fata de limba grecilor. Scriere diferita de asemenea. Lucru care ne pune pe gânduri. Ce erau romanii dacă nu erau greci? Ei bine, cetatea Troia de unde au plecat era o cetate care era așezată în locurile unde trăiau tracii. Adică tracii locuiau un Pen. Balcanica și înconjurau Marea Neagra și mai locuiau în părți din Turcia de astăzi. Deci, nu m-ar mira ca Troia sa fi fost cetate tracica. Sa nu uitam ce a zis Herodot: "Tracii sunt cei mai numeroși dupa inzi". Și mai sunt argumente care susțin ca Troia ar fi fost o cetate tracica. Ca de exemplu ca tracii le-au sărit în ajutor troienilor. Asa zicea în Iliada lui Homer dacă nu ma înșel. Și chiar e plauzibil. De exemplu, macedonenii (aia care au făcut imperiul ala imens) nu era greci, erau traci grecizati. De ce credeți ca erau considerați barbari? Deci asa putea sa fie și cu romanii. Dacă este asa, înseamnă că romanizarea chiar s-o dovedit a fi foarte rapida în Dacia. Știți ca eu sustin ca romanizarea s-o produs în decursul ca mai multor secole, nu în nici 200 de ani. Ei bine, asta ar schimba totul căci dacă romanii aveau o strânsă legătură de rudenie genetica și lingvistica cu dacii este logic ca romanizarea s-o produs atât de repede. Atenție! Este doar o teorie, eu doar am prezentat argumentele care susțin aceasta teorie. Poate e reala, cine știewinking

1 răspuns:
| oglindasultanului a răspuns:

Sunt toti evreii din georgia/caucazwinking