| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti? Oare oamenilor apropiati chiar le pasa de tine atunci cand iti spun " daca vrei vorbeste-mi despre problema ta, te ascult! ", adica se ofera ei sa te asculte daca vad ca esti trist, abatut - sau e doar o vorba si they really don't give a fu*k about you?!

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Daca iti spun asta si daca sunt si apropiati atunci clar ca le pasa.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Poate nu stiu doar sa o arate?! Nu stiu sa te asculte?!

4 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Cei mai mulți da, probabil unii nu prea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenilor le pasa de tine doar cand o duc rau si n-au cu cine vorbi, cand o duc bine nici nu te mai cunosc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Complicat!

Pot fi multe variabile la mijloc.

Clar celor apropiați le pasă mai mult decât străinii. Că acum unii sunt mai reci și nu o arată, că alții sunt mai buni și mai open, sunt poliloghii, că mai sunt și unii mai bătuți în cap și nu știu să se comporte sau să o arate e și ăsta un adevăr, daaar apropiaților le mai pasă, încă le mai pasă, chiar și pentru secolul ăsta happy

Cu ascultatul însă sunt multe varbiale happy unii apropiați te ascultă, dar nu te înțeleg, alții nu te ascultă, par ei așa că nu prea le pasă, dar le pasă mult și când e nevoie cu adevărat de ei, sunt acolo. happy Mai sunt apropiații care te ascultă, dar deși par pâinea lui God, e posibil să nu o facă 100% doar pentru tine ci să o facă și pentru ei, cu un gram de egoism, pentru starea lor de mai bine happy aceștia pot fi ascultători chiar mai buni decât restul, deoarece dacă scopul lor în final este de a te face să te simți bine, ca ei să se simtă bine la rândul lor, vor da tot ce au ca să ți dea sfatul cel mai bun, să-i înjure pe toți dacă tu asta șimți nevoia și să te laude pe tine, doar a-ți ridica moralul și starea (app, un pic mă încadrez și eu aici happy

Ar mai fi cei care dau sfaturi prea fixiste și sincere, cei care posibil să te bage mai rău în depresie cu sfatul lor decât să te însenineze happy daaar uneori ai nevoie și de aceștia și acestea, dacă ai boașe suficiente ca să le accepți, după ce le auzi, o să te bine dispună și chiar mobilizeze.

Ar mai fi și oamenii care urlă că ei vor să te asculte sau sfătuiască, dar după din aiurire sau din lene o lasă mai moale, ori te ascultă doar când este nevoie mare (și pe aici mă regăsesc, uneori, ador să ajut, să ascult, să dau sfaturi, dar uneori mi-e și lene rolling on the floor)) dar la fel, eu zic că și aceștia țin la tine. happy

Ar mai fi oamenii care dau sfaturi diversificate și pe baza fiecăruia și particulare happy acele persoane au stofă de psiholog, părerea mea. happy

Ar mai fi și grăbiții, eu îi pun în aceeași categorie cu leneșii laughing) vor, dar uneori ceva îi reține (ori lenea ori munca exagerată).

Dar toți de aici, mai ales dacă e și familie, eu zic că la toți le pasă în felul lor. happy

Însă ar mai fi o categorie happy rea happy ăia care te ascultă, doar ca să aibă toate datele vieții tale, ca în final să te atace happy de ăștia stai departe. happy