| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeți: perfecționismul este nativ sau dobândit?

Răspuns Câştigător
| liliana77any a răspuns:

Ambele, perfectionismul in felul de a fi si de a gandi este atat nativ cat si dobandit.
Perfectionismul in domeniul sportiv este atat nativ, omul acela trebuie sa aiba o anumita conditie fizica nativa, sa nu aiba probleme de sanatate si trebuie sa cultive talentul nativ prin exercitiu.
Nativ un om poate fi destept daca nu cisteste sau nu munceste pe domneiul la care exceleaza este fix degeaba.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când se naște un copil, nu se vede deloc pe el că e perfect
ționist. Deci, dobândit.

| Freya1 a răspuns:

Depinde.Poate fi nativ dar și dobândit.
Adică poti sa o dobandesti in urma unei întâmplări sau situatii.Ca nativ nu cred ca trebuie sa explic.

| Apokales a răspuns:

Cred ca adevarul este la mijloc, face parte si din noi, dar pot exista si anumite evenimente care ne marcheaza si ne schimba. Cred ca a fi perfectionist poate duce la o dezamagire enorma pentru ca oamenii nu-s facuti pentru a atinge mari idealuri, nu-s facuti sa se impace cu perfectul, dar nici cu ceva sau cineva mizerabil. Poate ai observat la scoala ca exista copii care plang cand au luat un 8 sau chiar un 9 in loc de 10, ceva minuscul, neinsemnat se transforma intr-o trauma.

| wildthing a răspuns:

Nativ.

| SingleForOne a răspuns:

Amândouă, dar fiecare după cum a crescut și s-a obișnuit.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dobândit