| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce definitie i-ai da "prieteniei"? Ai ’prieteni" care să se potrivească definiției tale?

25 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand gandesti mai mult de 60% asemanator cu o alta persoana, si reusesti sa-i suporti prezenta, sau chiar sa o preferi. Si nu devii iritat de defectele ei.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar asta a intrebat si Ray (oarecum).

Ce raspuns sa dau eu sa nu fie la fel...
prietenii sunt cam ca o pisica. Nu fac ce vreau eu si eu nu fac ce vrea ea. Dar ne place sa stam unul in preajma altuia si sa vorbim uneori.

| LoveSleep a răspuns:

Pentru mine un prieten e o persoană pe care o sun când am ceva probleme. Restul cum ar fi vorbitul sau ieșitul împreuna mi se par inutile și plictisitoare.
Evident, poate face la fel.

| SilentRain a răspuns:

Nu știu ca nu prea am avut chestii din astea în viata mea tongue

| mentholinks a răspuns:

Definiție nu stiu. Am ajuns la concluzia ca oamenii au ajuns prea suciti cu prea multe pretenții și așteptări și se supăra din orice rahat. Unicul meu prieten la ora actuala mi-a furat odată telefonul când eram mai mici, l-am recuperat iar apoi a pus pe cineva sa mi-l fure dar nu a mai reușit dar am rămas prieteni. Acum ii sunt dator cu bani.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In ziua de azi nu prea mai exista "prieteni" poate doar cunostinte si atat.

| laSoledad a răspuns:

Mama, ce raspunsuri... Parca toti sunteti de la Tradati in Dragoste.

Un prieten bun e nici mai mult nici mai putin decat un om care-ti vrea binele.

Nu poti sa te simti rau si neputincios si sa-i vrei raul si celuilalt pentru ca asa simti tu. Un prieten bun stie ce-i aia respect.

Eu inca am astfel de prieteni.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru laSoledad):

Eu zic ca e mai mult decat un om care iti vrea binele. Eu vreau binele oricui il merita, chiar daca nu ne cunoastem, nu ne potrivim, sau s-au intamplat chestii intre noi, care ma fac sa-i resping tot restul vietii.
Un prieten trebuie sa se simta bine in prezenta mea, si sa fie reciproc.

| laSoledad a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Las ca am vazut prieteni care se sapa pe la spate, am vazut si frati care se sapa pe la spate. Daca despre cel de langa mine observ, nici mai mult nici mai putin, ca imi vrea binele pe o perioada lunga de timp, ala da, imi este un prieten bun.

Restul sunt doar asteptarile noastre subiective pe care le punem peste definitia simpla a unui prieten. Difera de la om la om asteptarile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru laSoledad):

Eu am un prieten care se culca inclusiv cu iubitele rudelor (verisorilor) lui. Bineinteles ca s-ar culca si cu iubita mea (daca ar exista, si ar fi petarda). Asta nu inseamna ca nu mi-e prieten, e doar unul din defectele lui, si trebuie sa am grija la asta.
In rest imi sare in ajutor daca am nevoie, avem chestii in comun, ne imprumutam sume mari de bani, etc.
Prietenie perfecta nu exista, pentru ca oamenii sunt imperfecti.
Mai am unul mult mai bun ca om, in el pot avea incredere ca e cam 100% pentru binele meu, are alte defecte mici.
Pe altul il apuca sfaturile inculto-gratuite, legate de viata mea, din cand in cand. Il pastrez si pe ala, dar dupa ce ii dau cate un "sut in c r" de cateva saptamani (vorbit in sictir, neraspuns la telefon, etc), apoi isi revine, si ne ajutam la nevoie. Chiar si cand e in perioada aia a lunii, de se da baiat inteligent (si are 7 clase, btw), daca apare intr-adevar o nevoie la unul dintre noi, lasam prostiile si ne ajutam.

| laSoledad a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"s-ar culca si cu iubita mea (daca ar exista, si ar fi petarda). Asta nu inseamna ca nu mi-e prieten, e doar unul din defectele lui" - daca s-ar culca cu iubita ta, asta nu inseamna un prieten care iti vrea binele. E un om cu defecte grave, care te-ar putea leza si pe tine oricand, pentru ca ai spus ca el nu face diferenta intre persoanele cu care se culca, de aceea ar fi in stare sa se culce chiar si cu iubita unui prieten. Asta nu inseamna prietenie. Este o interpretare gresita de catre amandoi a cuvantului prietenie.

"Prietenie perfecta nu exista, pentru ca oamenii sunt imperfecti. Mai am unul mult mai bun ca om, in el pot avea incredere ca e cam 100% pentru binele meu, are alte defecte mici."

- Eu nu am spus ca un prieten care iti vrea binele este un prieten perfect. Asta ai interpretat-o tu. Fiecare om are defecte, insa un prieten care iti vrea bine nu lasa ca defectele lui sa te lezeze si pe tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru laSoledad):

Eu accept sa ma joc cu oamenii care au defecte mari. Consider ca stiu sa ii stapanesc.
Faptul ca s-ar culca linistit cu iubita mea ar duce la sfarsitul prieteniei noastre, si m-ar scapa de o uscatura pe care oricum ar arde-o si altii, ca e plina zona de oportunisti.
Eu nu condamn oamenii care inca nu mi-au gresit. Am observat obiceiul lui de-a lungul timpului, si mi-am dat seama ca nu tine cont de nimic. Nu m-a scarbit atat de mult incat sa o las moale, doar am notat, si stiu la ce sa am grija.
Cum am spus, problema principala ar fi ca mi-am luat o petarda care accepta asa ceva, nu ca e vorba de un fost prieten, de la care ma asteptam. Cum zice si el, "daca n-as fi eu, ar fi altii". Iar realitatea e ca unde e el, sunt si altii.

| laSoledad a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mda. Fiind totul ipotetic, daca ti-ai fi luat o petarda pe care sa o arda altii, atunci e chiar mai rau decat un prieten care nu-ti vrea binele. E o partenera care nu-ti vrea binele. laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru laSoledad):

Iar din prietenia cu el, aflu cum e in partea aia a societatii, si m-ar ajuta sa ma prind, daca as avea o petarda.
Prieteniile pot fi experiente importante, mai ales cand alegi oameni mai diferiti.

| laSoledad a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Bine, ma. Makes sense. rolling on the floor
Voi, baietii, stiti mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ferestema Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur, in cazul meu sau dovedit ''prietenii''cei mai mari dusmani. le urez condoleante

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru anonim_4396):

Și la mine majoritatea-s la fel. doar unele „fantome" mai am.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nasol pui mic happy avansam cu tehnolgia si stiinta intr-un ritm alert dar noi ca oameni stagnam, bunu' simt, sinceritatea, respectul fidelitatea, iubirea fata de aproapele nostru sunt pe cale de disparitie definitiva facem exact opusul a ceea ce scrie in Biblie nu stiu cat o sa ne mai suporte Dumnezeu.eu unu de multi ani astept sa cada un meteorit sau sa vina sfarsitul lumii.peste cativa ani robotii vor face tot in locu nostru, cred ca o sa avem si menajere robot care sa ne stearga la fund. traim vremuri sumbre sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce definiție i-aș da prieteniei? Care prietene? Nu mai am prieteni. E mai sănătos fără prieteni. Prietenii ăia care numai sa te folosească... De fapt nu e corect. Nu prietenii sunt cei care ne folosesc, noi ne lăsăm folosiți. Mai bine lipsă.

Prietenie = trash

| brokxy a răspuns:

Prieteni = cei care nu te mint, iti sunt alaturi te ajuta si tu ii ajuti, ajutor reciproc, loialitate, fara secrete
Stai asa ceva nu exista...rolling on the floor rolling on the floor

| OrdanKarris a răspuns:

Unii sunt atat de deprimati ca nu au prieteni, nici macar unul. Eu ma deprim ca-s inconjurat de "prieteni"/hiene. Am ajuns sa cred ca, chiar si prietenul care te cauta doar ca sa vada ce faci, e un pretext sa te controleze, sa vada cum poate sa calce peste tine, chiar si emotional, sa te puna in situatii incomode, oameni care aparent nu cauta servicii de la tine, dar in schimb cauta portite, cauta slabiciuni incat sa te agaseze. Oamenii sunt pradatori si intotdeauna cauta prada noua, cauta slabiciuni, cauta oportunitati de a te agresa psihic, emotional de ate agasa, de a lovi subtil in tine. Am realizat asta de la varste foarte mici. Unde altii se plangeau ca nu-s bagati in seama si se simt singuri, eu efectiv simt ca explodez de prea multi oameni in jurul meu. Prea mult zgomot, prea mult haos, prea multi indivizi care nu sunt decat... umplutura. Prietenia e prilejul perfect pentru vampirism energetic. Si da, sunt plin de astfel de oameni care incerc cat pot sa ii evit, si nu prea imi iese.

| lilith16 a răspuns:

Proasta aia care se uita pe site si imi vede intrebarile si răspunsurile si ma iubeste si o iubesc si ne stim de 10 ani si o fac proasta desi stie ca nu e da asa ne alintam noi.( Pup narcoisa) Ia-o p-asta prietenie adevarata((((:

| Mohito a răspuns:

As zice cum zice dictionarul:
Legătura care unește pe prieteni, afecțiunea reciprocă dintre ei, atitudine prietenoasă; amiciție,
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/prietenie.php