| anonim_4396 a întrebat:

Ce demonstreaza faptul ca, in preajma sarbatorilor crestine, oamenii devin instantaneu binevoitori, iertatori, zambesc "cu gura-n jurul capului" si ii apuca facutul favorurilor? Mie-mi pare o dovada de mare ipocrizie.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Acum depinde la ce te raportezi. E mai bine sa fie binevoitori, iertatori si zambitori macar de sarbatori, decat sa fie ursuzi tot anul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Demonstreaza ca suntem buni contextual, ca traim intr-un asemenea ritm, incat ne gandim doar la noi si la ceilalti, aproape deloc, ca suntem inchisi, iritati, preocupati si doar unii usor ipocriti, eu inca mai cred in bunatatea multora dintre noi!

April
| April a răspuns:

Cine este iertator, binevoitor si zambitor din fire este la fel si in restul anului, nu numai de sarbatori.Si numai cei ce se stiu cu pacate dar cred si in pedeapsa divina afiseaza asemenea comportamente doar in preajma sarbatorilor. O virtute tot au si ei:frica de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Traieste-ti sarbatorile dupa capul tau si nu mai judeca daca nu vrei sa fii judecata.

| Razvan a răspuns:

Demonstreaza ca suntem prefacuti. Oamenii buni nu dau de pomana de dragul de a spune lumea:"ce om bun, sa-L binecuvanteze Dumnezeu". Oamenii buni nu sunt buni doar de Craciun si de Paste. Oamenii buni n-au nevoie de confirmari din partea altora. Oamenii buni sunt pe cale de disparitiesad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harciog, rogu-te, fii uman si al dracu' si, nu mi te mai adresa ca unei femei, fiindca sunt cat se poate de barbat. Sunt sigur de asta, fiindca, de cate ori merg la birtut si-i ard cateva beri, ma dor degetele tot deschizand si inchizand slitul pantalonilor. No offence! Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Arata-ne Transi. Daca n-o faci inseamna ca esti pudica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand implinesti o anumita varsta, parca esti la fel de binevoitor si totul este roz in jurul tau. Uiti de altii si crezi ca trebuie sa fi rasfatat.
Cam asa si cu aceste sarbatori: oamenii nu mai muncesc, se preocupa de chestii banale, iesind total din ritmul lor de viata.