| Mearyus a întrebat:

Ce e cu abureala asta ca de la fumat imbatranesti,pierzi par, erectii, circulatie sanguina? Am fosti colegi care sunt adulti la casa lor care fumeaza din scoala generala si in afara de dinti galbeni si tuse nu au nimic.Sa nu mai zic de femei, nu am vazut nicio femeie tanara pana in 45 de ani imbatranita prematur de la tigari, toate arata la fel precum una care nu fumeaza

5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Hai sa le luam pe rand. In mare parte totul tine de genetica fiecaruia, de rezistenta organismului la factorii externi. Tigarile pot mari riscul pentru anumite afectiuni dar nu e musai sa se intample. Daca te speli pe dinti si mergi la dentist sa iti faci detartraje si igienizari profesionale + genetica daca te ajuta poti sa bagi si 2 pachete pe zi, maxim vor fi colorati dar nu vei avea parodontoza, la dinti e strict vorba de igiena, cum ai grija de ei asa ii ai.
Ridurile apar la expunerea la soare, expresii faciale exagerate, GENETICA dar tigarile pot reprezenta un factor pentru piele ingalbenita, riduri sau ten uscat spre imbatranit, deci aici poate avea un risc crescut fumatul.
Alopecia apare aproape exclusiv hormonal pe linie genetica, practic daca ai bunici cheliosi, tata chel ai sanse mari sa le mostenesti "Girofarul", deci chelia nu apare de la fumat.
La circulatie sanguina si erectii e posibil sa fie afectate de la fumat, dar cum ziceam, conteaza cat de puternic e organismul tau la agresiunile externe, poti sa fumezi toata viata si sa nu ai nimic iar unul care n-a pus gura pe o tigara in viata lui sa le aiba pe toate, e vorba de noroc pana la urma care e sustinut de genetica ta.
Femeile imbatranesc mai rapid decat barbatii, au o gramada de procese hormonale, intra relativ devreme la menopauza si se deregleaza de acolo, de aia ti se par toate imbatranite dupa 45 de ani dar nu e musai...

| Hammurabi a răspuns:

Nu toți fumătorii mor de cancer la plămâni sau probleme cardiace, la fel cum nu toți alcoolicii mor de ciroză.
Din fericire nu suntem toți identici.
Ține de structura genetică a fiecăruia.
Unii fumează toată viața și n-au nici pe naiba, alții mor de cancer sau infarct după nici 10 ani de fumat.
Pe cine ai putea înjura în situația asta? laughing

| VoidEternal a răspuns:

Nu e nicio abureală.

In schimb e culmea naivității sa crezi că, dacă cele 4-5-10-100 chiar, cunoștințe de-ale tale, sau cunoștințele de-ale cunoștințelor tale, nu au nimic, atunci efectele negative ale fumatului, care sunt dovedite, rasdovedite și supradovedite in sute de studii, sunt abureli. Tusea aia de exemplu, nu crezi că e un simptom in sine, cauzat de ceva anume?

Tu crezi că dacă erau doar abureli, firmele care produc țigările (care fac milioane și milioane pe baza unui drog cu grad foarte ridicat de dependență) nu ar fi făcut scandal când a devenit obligatoriu să pună scârboșeniile alea de poze pe pachete?

Nu te oprește nimeni sa fumezi, e dreptul tău, dar nu instiga la fumat prin afirmații de genul, doar pentru că nu ești corect informat. Daca ai mai fi dat de încă 2-3 bizoni care să-ți țină isonul, când ar fi intrat cineva, vreun copil poate, și ar fi citit "aburelile" ar fi crezut că într-adevăr, e perfect sigur sa fumezi. Nu-i nicio teama. Doar niște dinți galbeni și o tuse.

Hai, sănătate.

| 19flo79 a răspuns:

E ca si cum nu vezi padurea de copaci laughing
Nicotina este un drog usor care da dependenta si care face orice dar numai bine nu!
Subiectul e unul mare de tot si necesita prea mult timp ca sa il discutam aici.

| nevermatch a răspuns:

Daca ai cunoscut tu 2 - 3 cazuri ok nu inseamna ca e o abureala. Romanii la 30 - 35 - 40 de ani deja arata execrabil. Grasi, fara dinti in gura, vai de capul lor.