| RAY a întrebat:

Ce e mai economic sa cumperi lucruri materiale sau sa aduni bani, din punct de vedere economic?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Continua sa aduni

| Mosotti a răspuns:

Trebuie un echilibru! Sa si pui deoparte ceva pentru zile negre, dar sa si te bucuri de chestii cumparand ce simti ca doresti.
Ca altfel aduni bani pentru ce?!
Si invers, daca dai toti banii pe orice, cand ai nevoie de bani mai multi deodata ce faci?

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa aduni si sa cheltui doar pe chestiile folositoare sau ce iti aduc beneficii la rândul lor.

| Sofer a răspuns:

Eu prefer sa adun bani.

| RAY explică (pentru Sofer):

Ce vrei sa iti cumperi?

| Sofer a răspuns (pentru RAY):

Apartament unde sa stau și bmw sa plimb gagicile.

| RAY explică (pentru Sofer):

Nu uita ca fericirea pe termen lung nu sunt bani nici gagicile si sa iubesti si sa fii iubit, fii conștient de tine mereu

| Sofer a răspuns (pentru RAY):

Pe termen scurt e fericirea. Când mi-am luat prima mașina ce fericit am fost și după fericirea nu mai era la fel ca la început după ce mi-am atins obiectivul.

| RAY explică (pentru Sofer):

Ajungem la cel blestemat de zeus care ridica bolovanul sus pe munte apoi bolovanul cadea, iar el era fericit mereu ca are ce face, asa e viata omului, vrem ce nu avem si nu luam nimic in mormant

| RAY explică (pentru Sofer):

Nu iti propun sa te sinuzici acum si sa fii constient mereu,majoritatea nu sunt constienti,sunt condusi de materialist,lacomie,ura,invidie iti otravesc mintea, ratiunea scade si autocontrolul, pretuieste fiecare clipa, timpul e valoros, eu am stat pe net ca zilele astea nu am de lucru

| Sofer a răspuns (pentru RAY):

Nici nu am gânduri de genul. Reușesc sa îmi mențin gândurile curate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine o parte să aduni, să nu fii risipitor...dar nu te opri de la o prăjitură sau de la o pizza atunci când ți-e dor...sau de la o haină care îți place mult sau de la a oferi cuiva un cadou, chit că este puțin mai scump, dar de care știi că se va bucura mult. Trebuie să găsești un echilibru. happy
Dacă doar aduni, te poți transforma în Hagi Tudose. Știi povestea lui? big grin

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu,honey,imi povestesti tu, febletea mea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cum să îți răpesc plăcerea unei lecturi așa interesante? happy

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Gura ta dulce spune maj bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea lucrurilor se devalorizeaza cu trecerea aniilor, exceptie daca e vorba de imobile, terenuri ->dar asta necesita sume mari.
Deci daca e vorba de cativa mii de lei mai bine sa aduni banii cash, daca ai zeci de mii de lei mai bine cumpara ceva.