| lilith16 a întrebat:

Ce e mai rau, sa fii dependent de alcool sau droguri?

33 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dependenta de droguri poate fi foarte grava, daca e vorba de heroina, de exemplu.
Dependenta de alcool poate fi lasata mai usor, mai ales ca alcoolul in sine nu te duce neaparat intr-o stare fericita. Drogul te duce pe alta planeta, gasesti fericirea si nu mai vrei sa te intorci la realitate. Alcoolul, oricat l-ai bea, te intoarce si la realitate, iti da mahmureala, greata, etc. Oricat de beat ai fi, cand ajungi sa-ti fie greata de la cat ai baut, nu mai ai chef de substanta aia o perioada.

| lilith16 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Gandeste-te la alcoolisti, e exact aceeaşi chestie daca stai sa te gandesti

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru lilith16):

Betia nu te rupe complet de realitate, si nu e o stare constanta. Multi betivi isi plang de mila, nu sunt fericiti nici cu plinul facut. Iar "energia" lor e minima. Betivii sunt ca intr-o depresie continua, doar prima ora din betie e mai placuta.
Pe un alcoolic il poti scoate din bar, cu conditia sa ii dai o activitate pe placul lui. Dar un drogat intra in sevraj serios, si nu prea mai poate face nimic. Un drogat dependent de ceva periculos, nu legale sau cannabis.
Bine, si alcoolicii avansati au sevraj, si nu pot sa se concentreze pana nu baga o doza mica de alcool, dar macar pot functiona normal apoi, isi pot vedea de viata. Multe persoane au ajuns alcoolice din neatentie, dar pot trai normal.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Droguri.
Aia cu alcoolul, uneori sunt vechi samurai care isi uita calea numai ((:

| relian a răspuns:

Mai rele is drogurile.Vad ca pentru tine e alcolul mai rau laughing poate pentru ca nu ai vazut oameni drogati linga tine, sa-i vezi ce fac, cum fac si etc.Linga oameni care beau sigur ai stat, dar linga deastia drogati sigur nu, altfel nu ai mai fi spus ca alcolul e mai rau.

| Andreeush a răspuns:

E mai rea dependența de droguri, fiindcă îți afectează creierul în primul rând. Se poate ajunge la supradoză.
Sunt persoane care ajung să jefuiască pentru a face rost de bani, ori să omoare pe cineva în cel mai rău caz.

| lilith16 explică (pentru Andreeush):

Am avut un prieten care a intrat in coma alcoolica, era sa moara, si de la alcool se intampla asta, cate batai, certuri, abuzuri, etc sunt de la alcool? hai sa fim sinceri, drogurile nu sunt asa accesibile ca alcoolul

| Celcestietot a răspuns (pentru lilith16):

Da, mai rele sunt bauturile alcolice din punctul meu de vedere. Un om "drogat" de exemplu este fara aparare (ei bine majoritatea), pe cand unul "beat" este violent, penibil, duhneste etc (tot de majoritatea vorbesc).

| lilith16 explică (pentru Celcestietot):

Exaactt

| Celcestietot a răspuns (pentru lilith16):

Ce este rau trebuie scos din viata omului. Aici ma refer la bautura. Nu spune nimeni ca este rau sa bei, dar nu in asa fel sa devi cum am enumerat eu mai sus si chiar mai mult. Parerea mea.

| UnholySaint a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai si pe unu care de pe coca grav de tot il mai opresti doar cu socuri electrice.

| Celcestietot a răspuns (pentru UnholySaint):

Cei drogați în adevăratul sens al cuvântului sunt in general inofensivi. Ai văzut tu de exemplu drogat care își bate familia, care omoară s-a.m.d? Numai bețivi fac așa ceva, numai cei care consuma alcool in doze mari. Nu ai sa vezi tu drogat mai puternic ca un alcoolic cat de curând în zilele noastre.

| UnholySaint a răspuns (pentru Celcestietot):

De vazut personal nu am vazut, dar in multe cazuri infractorii sunt consumatori de droguri.Te faci praf de la droguri doar la inceput, la fel cum e si in cazul alcoolului cand unu care nu e obisnuit cade pe jos, dar pe masura ce se instaleaza o rezistenta la substanta respectiva deja chiar daca e beat sau drogat nu numai ca se tine pe picioare dar prinde o forta si o determinare greu de oprit, iar in cazul drogurilor efectul e si mai mare.

| Celcestietot a răspuns (pentru UnholySaint):

Cunosc cazuri de persoane drogate. Ele văd omuleți verzi, merg ca și zombii, au ochii roșii datorită lipsei oxigenării capilarelor, abia pot sa își stăpânească corpul. Cunosc personal persoane care nu și-au îmbunătățit rezistenta oricât ar fi băut ele înainte, și s-au apucat de câțiva ani buni. De fiecare data după ce depășesc de exemplu un pahar de bere, încep să o ia razna, să de-a cu pumnii, să urle, sa violeze, să ucidă. După mine un "drogat" va fi întotdeauna inofensiv, pe când unul beat va fi un pericol. Ți-o spun din propria experiență. Condamn mai mult alcoolul decât drogul. Nu favorizez nimic, apropo.

| Sofer a răspuns:

E mai rea dependenta de droguri decat de alcool.

| lilith16 explică (pentru Sofer):

Eu zic ca alcoolul e mai rau, gasesti alcool oriunde te duci, market-uri, magazine, oriunde si e si ieftin, drogurile sunt greu de găsit si cu preţuri mari si cred ca sunt mai mulţi alcoolici decat drogati

| SG1995 a răspuns (pentru lilith16):

Gândește -te un pic faptul ca o dependență e mai scumpă, nu o face mai puțin rea, mai ales dacă vorbim de dependență fizică cu severaj and ***.

| lilith16 explică (pentru SG1995):

Lipsa banilor te face sa vrei sa opreşti dependenta, eventual sa mergi la dezintoxicare, bine depinde si de om dar ca sa incepi dependenta asta tot e mai greu sa dai de droguri decat de alcool, asta doar daca esti informat si stii ce medicamente iti pot oferi ce pot si drogurile

| SG1995 a răspuns (pentru lilith16):

N-Ai auzit de dependenți care vând din casă să își ia droguri?

| lilith16 explică (pentru SG1995):

Ba da, dar astia sunt cei slabi, cei care se complac asa si nu fac absolut nimic in privinta asta, sa fiu si in sevraj si asa stau, daca imi impun ceva chiar o fac dar aia sunt slabi de inger

| UnholySaint a răspuns (pentru lilith16):

Ba din contra, majoritatea drogatilor ajung sa faca orice pentru droguri, baietii devin dilari sau se apuca de furat, sunt multe fete care sau ajuns prostituate incepand mai intai sa se **** pentru droguri cu primul care le iesia in care si avea un gram in buzunar.

| UnholySaint a răspuns (pentru lilith16):

Daca vorbesti de marihoana,intra-devar e o dependenta mai mica,dar la drogurile mai tari atata timp cat le iei intr-un mod regulat,o data de doua ori pe saptamana se instaleaza o dependenta, e ca si atunci cand te apuci de fumat tutun, mai intai fumezi o tigara la doua zile, dupa aia doua tigari pe zi dupa care ajungi la un pachet pe zi.
La inceput doar ai impresia ca ai controlul, dar e o impresie gresita.

| Dalmore a răspuns:

Ambele sunt pentru oameni slabi.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Amândouă combinate

| lilith16 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Combinaţia mea preferata(((;

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru lilith16):

Doar vezi să nu o consumi prea des, că-ți face rău

| lilith16 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Daca ma pun, consum rahaturi care m-ar distruge in cateva luni, eventual mi-ar provoca moartea, dar consum rar si nu simt dependenta, just for fun câteodată(((:

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru lilith16):

Pare ok tongue

| aXy99 a răspuns (pentru lilith16):

"dar consum rar si nu simt dependenta, just for fun câteodată"
Asa ziceti toti.
De-ai stii cati mi-au zis ca se pot lasa oricand, dar nu vor, iar cand au vrut n-au mai putut...

| UnholySaint a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Desi nici ne rand nu ai putea sa le rezisti.

| CleanHeart a răspuns:

Si, si
Huoo alcool
Huoo droguri
Te poti distra bine mersi si fara ele.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ambele.

| UnholySaint a răspuns:

Totusi,unde au disparut celelate mesaje ale userului LEG24rot ca din cate vad a avut posibilitatea sa isi stearga din mesaje.