| anonim_4396 a întrebat:

Ce e un prieten pentru voi și ce e un amic? Eu consider un amic persoana cu care stai de vorba oricând vrei și nimic mai bun. În schimb prietenul e persoana în care aveți încredere, respect reciproc, va ajutați oricând este nevoie..., cu toții știm asta. Eu nu am prieteni persoane străine, cei mai buni prieteni sunt familia.
Acum ce părere aveti: eu sunt o persoana mai retrasa, dar nu asta contează. Nu am mulți amici. Și unul dintre ei cu care ma înțelegeam bine, am observat ca vorbește cu mine când nu are cu cine. Mai demult vorbea mai mult. Ce părere aveți despre asta? Mai bine stau singur decât cu ăștia, nu vreau sa caut atenție.
Ce părere aveți despre persoanele de genul care vorbesc cu tine doar când se plictisesc și nu au ce face?

2 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

"Eu consider un amic persoana cu care stai de vorba oricând vrei și nimic mai bun. În schimb prietenul e persoana în care aveți încredere, respect reciproc, va ajutați oricând este nevoie..." - aceeasi parere

"Ce părere aveți despre persoanele de genul care vorbesc cu tine doar când se plictisesc și nu au ce face?" - oameni pe interes. Te cauta pentru o discutie cand n-au altceva de facut mai bun.

| isemilia a răspuns:

Sunt de acord cu definitiile tale date pentru notiunile de amic, respectiv prieten, cu observatia ca respectul reciproc / ajutorul reciproc ar trebui sa existe in cazul ambelor relatii, si a celei de amicitie, dar si a celei de prietenie. Insa cred ca este o diferenta intre asteptarile pe care cineva le poate avea de la un amic in materie de ajutor si a celor avute de la un prieten.

Personal cunosc pe cineva care a pretins ca suntem prietene ca mai apoi sa ma lase ocean (macar daca ma lasa balta...) fiindca voia doar sa astupe golul facut de o alta cunostiinta comuna cu care s-a impacat mai apoi (desigur, dupa ce a încercat sa imi schimbe parerea despre ea). Cred ca pur si simplu exista atat persoane care considera ca nu poti avea mai mult de un prieten si care la cea mai mica cearta cu persoana respectiva cauta un burete de umplutura pana la impacare, cat si oameni care pot tine legatura cu 10000000 de persoane fara nicio problema si care sa nu faca diferente (sa nu te lase balta atunci cand X apare). Sau orice intre ele. Insa e destul de deranjant sa realizezi ca un cunoscut cu care vorbesti foarte rar iti poate fi alaturi mai mult decat "un prieten".