| Balonaseplutitoare a întrebat:

Ce este o/un banshee?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

1. Banshee (numit de unii spiritul casei) este o entitate ce se spune ca acompaniaza anumiti oameni speciali pe parcursul vietii.
Oamenii nu o pot vedea in mod normal, singura exceptie fiind cand se apropie moartea omului pe care il apara.

Atunci se spune ca poate sa fie vazuta pe pragul casei lui sub forma unei batrane care plange si scoate sunete ingrozitoare.
Numai cel care urmeaza sa moara sau rudele apropiate cu acesta pot s-o vada.

Provin din mitologia irlandeza si sunt reprezentate numai de femei batrane (arata ca o vrajitoare) fapt pentru care au devenit povesti de speriat copiii chiar daca ele nu ar fi atat de rele.

2. Alta alternativa (folosita dupa anii 2000) este ca Banshee era de fapt un om ce putea sa fie vazut, o vrajitoare ce oferea protectie anumitor oameni si le spunea cand urmau perioade grele sau batalii pierdute. Din anumite cauze au devenit urate (ca fizic) fapt pentru care oamenii nu le-au mai cerut protectia.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

In mitologia irlandeză, un spirit feminin, legat de morți
in engleză, detalii aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Banshee