| ComicGirl a întrebat:

Ce este personalitatea?

Răspuns Câştigător
| carminaburana43 a răspuns:

Personalitatea unui om se formeaza in timp cind deja este constient ce il deosebeste de altii. Ceea ce a raspuns M3ntal este ceea ce se numeste caracterul unei persoane.Deci dupa mine personalitatea este ceea ce il face pe un om diferit de altul.

4 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Un om cu personalitate este un om care merge in marea majoritate a cazurilor dupa propriile idei.Adika nu se lasa calcat in picioare de altiitongue.

| yoyodedeea a răspuns:

Caracter in latina inseamna "gravat pe". e ceea ce nu se schimba la tine in timp ce personalitate provine de la "persona" si inseamna "masca"... unii te cunosc intr-un fel, unii in altul, de aici si treaba cu superficialitateahappy

| AXQR a răspuns:

Personalitatea este sistemul insusirilor stabile si specifice ale unei fiinte umane concrete care isi pun amprenta decisiv asupra manifestarilor psihocomportamentalea ale acesteia.

| nicol31 a răspuns:

Personalitatea spune totul
In realitate, secretul succesului nu este nici un secret. „Când sunteţi inspirat de un ţel măreţ, cînd gândurile vi se eliberează de legături, atunci conştiinţa se extinde în toate direcţiile şi vă descoperiţi o persoană mai împlinită decât aţi crezut vreodată că aţi putea deveni." spunea misticul indian Patanjali, care a trăit cu secole înainte de Hristos şi care a fost primul care a recunoscut importanţa şi puterea concentrării în meditaţie. „Personalitatea" în latină înseamnă „mască" (persona). Cu trecerea anilor, personalitatea evoluează treptat ca o distincţie/demnitate personală (sau în sens negativ, la alte persoane). Fiecare om descoperă treptat, încă din copilărie, înţelepciunea, regulile de comportare, învaţă abilităţi şi identifică valori. Toate acestea formează masca (personalitatea) acelei persoane. Fiecare persoană are o personalitate, bună sau rea, dar, în majoritatea cazurilor, personalitatea individuală este o combinaţie a acestora. Persoana care nu este nevoită să adopte, după caz, măşti diferite în raport cu ceilalţi şi îşi dezvăluie deschis adevăratul Sine este considerată ca având o personalitate pozitivă. Fiecare personalitate are propria opinie faţă de ce înseamnă să ai succes. Pentru fiecare dintre noi, identificarea aspectelor cu adevărat importante reprezintă un pas important spre dobândirea unei personalităţi superioare.
Mulţi dintre noi suntem influenţaţi de o altă persoană şi nu înţelegem ce înseamnă cu adevărat succesul pentru noi. Irosim timp şi energie în căutarea ideii/părerii altcuiva despre succes şi ignorăm mesajele de alarmă şi cele contradictorii care ne sosesc din propriul univers psihic. Aceasta este cauza fundamentală a nefericirii şi istovirii noastre.

Se presupune că puteţi dobândi o personalitate remarcabilă dacă deţineţi următoarele calităţi:
- Aveţi ţeluri clare şi individualizate.
- Sunteţi conştient de ce pierdeţi dacă nu ştiţi care este scopul final către care să vă îndreptaţi