| anonim_4396 a întrebat:

Ce expresii vă enervează și de ce?

Pe mine ''când ești bun ești luat de prost'' ca o zic doar prostii dupa ce iau decizii proaste. Oamenii buni nu asteapta lucruri in schimbul gesturilor.

22 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

"Doar prostii se plictisesc"
"Doar prostii sunt fericiti"

De parca in viata trebuie sa fii un trist, sa plangi intr-un colt ca altfel vine un Papleaca si te judeca ca stii sa te distrezi, sau nu te poti plictisi cand intervine rutina, esti om si nu poti face la nesfarsit ceva, te saturi si vrei altceva, cand vad ca e urat afara ma plictisesc doar vazand cum e vremea, nu pot fi binedispus cand e urat, cum vine caldura am energie non-stop si parca am mai multe perspective si idei de ce as putea face.

| FaimosulRazboinic a răspuns (pentru Drimmero):

Cu cine te certi?

| Drimmero a răspuns (pentru FaimosulRazboinic):

'certi' e mult zis, ca nu-mi pun mintea cu astia. Cu odegaard ala, mi-a si dat block, vad ca si-a sters comentariile, e la fel ca euglena de ''vertebrat''.

| Drimmero a răspuns:

Nu-mi bat capul cu tine ma, chiar esti un personaj slab

| Drimmero a răspuns:

Pedaleaza mai departe, doar atat poti.

| Drimmero a răspuns:

Ti-ai pus silicoane, nebuno si faci pe altii fatalai, cam ipocrita esti

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

As zice ca orice expresie vulgara care nu isi are rostul si este spusa din obisnuinta de multe persoane, pentru ca... asa aud de la alte persoane.
Daaar, nu cred ca ma enerveaza si asta, pana la urma, omul este liber sa zica ce vrea ^_^

Legat de expresia ta, nu o zic chiar prostii, dupa ce iau o decizie proasta. Plus ca nu inteleg de unde aceasta aluzie la "prosti", iar... nu este prea frumos big grin
Acea expresie poate fi zisa din mai multe motive, obisnuinta, contextul, sentimentul pe care il traiesc in acel moment, poate trec prin ceva mai greu si nu stiu cum sa se descarce, sau... chiar poate sunt "prosti", cine stie. Atatea variante...

Cat despre ultima, absolut adevarat. Nu trebuie sa primim ceva la schimb (indiferent de forma) pentru a putea fi oameni buni.

Zi frumoasa in continuare ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Eee, nu e frumos, nu vrei acum să se scoată și notele din școală ca să nu mai fie discriminați proștii și leneșii? laughing

Uite un exemplu.

Ai 50 de lei în buzunar și un copil acasă.
Îți cere un prieten bani.
Tu, din prea multă ''bunătate'', îi dai pe toți.
Nu te gândești că sunt ultimii, că mai ai până la salariu, că trebuie să mănânce și copilul tău ceva.
După o vreme îi ceri un favor prietenului tău și el îți spune că nu poate să te ajute.
Te superi.
Spui că ai fost bun și te-a luat de prost, că e un șarpe și așa mai departe.
Și că tu ai suferit cu copilul tău ca să-i fie lui bine (adică să-și ia el țigări) și uite cu ce te-ai ales.

E de vină prietenul că nu te poate ajuta? Sau faptul că tu nu îți cunoști prioritățile? Că nu ai respect de sine suficient încât să zici nu? Și că îți pasă mai mult validare socială din partea oamenilor din jurul tău decât de copilul tău?
A fost o decizie proasta sau nu?

Ăsta e un caz real la care am fost martoră.
Nu văd nicio urmă de bunătate, doar prostie.
N-am auzit niciun context în care un om bun a fost luat de prost. Un om bun e bun și atât. Dacă ești deștept nu poți fi luat de prost laughing)))) că nu permiți, ai niște bariere.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate.

Insa aici chiar tu ti-ai dat raspunsul. "Daca esti desptept". Pai este un lucru diferit de "bun" (:
A facut un gest de bunatate, chiar daca nu era suficient de "destept" incat sa isi dea seama de problemele de dupa. Asta este, trage dupa ele...

Acum ca persoana asta zice ca celalalt este sarpe si l-a luat de prost, are dreptate, chiar l-a luat de prost si a facut o alegere gresita.
Ai prezentat un caz aici, unde ai dreptate.

Dar mai sus, in intrebarea principala... pare ca ai facut referire la toti oamenii care zic asta thinking

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am citit și exemplul dat de tine, aici ai dreptate.
Dar când ajuți pe cineva și apoi ai tu la rândul tău o problemă iar acel cineva desi poate sa te ajute alege sa nu o facă, mi se pare normal sa îl vezi ca pe un șarpe.

| LoveSleep a răspuns:

"tot raul spre bine"

| RAY a răspuns (pentru LoveSleep):

Capul aplecat face multe placere la popa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nick Odegaard avem, poză cu cracii avem, dar unde e celebra formulă de încheiere "hai ciao"?

| degaard a răspuns (pentru anonim_4396):

Regret, nu sunt la curent

| Jus7t a răspuns:

Ce rea ești mai caste sad
În loc să îți fie scârbă de cei ce profită de oameni tu ești de partea lor.

| AndreeaWTS a răspuns:

Probabil expresia îi are ca țintă pe cei naivi de care se poate profita.
Dar nu toți cei care sunt buni, sunt și naivi.
Și nu toți cei care sunt buni pot fi victimele profitorilor.

Pe de altă parte, atunci când faci o faptă bună, nu poți știi niciodată dacă cel care beneficiază de fapta ta bună, nu e un profitor disimulat.
De aceea, când faci o faptă bună, o faci și gata. Fără a aștepta satisfacțiile/insatisfacțiile urmărilor ei.
Cel puțin eu așa fac.

| degaard a răspuns:

Ma enerveaza orice creatura care foloseste englezisme

| anonim_4396 explică (pentru degaard):

Why?

| degaard a răspuns (pentru anonim_4396):

Expirate

| Drimmero a răspuns (pentru degaard):

'O da de gard' loveste din nou, zise ala care are nick-ul unui norvegian

| RAY a răspuns (pentru degaard):

Si pe mine cei care nu scriu in germana pe TPU

| unomdeosebit a răspuns:

Du-te la munca
trebuie sa muncesti
cum sa stai fara loc de munca