| UnBroken2016 a întrebat:

Ce faceti voi ateiilor de Pasti? Mergeti cu prietenii vostri la biserica sau in club? Am observat ca fie unii sau altii toti ies de fapt.

17 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pai daca-s atei cum sa mearga la biserica? Ai auzit tu vreodata un ateu sa mearga la biserica? big grin Si bineneteles ca ies din casa... ce intrebare tampita! big grin

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu sunt atee!
Dar am observat ca atunci cand merg la slujba de Inviere sunt foarte multi tineri.
Stau la slujba, dupa care merg in cluburi.E o modalitate de,, evada''. Tinerii cred ca parintii stiu ca ei sunt la slujba...

| Deaad a răspuns (pentru Fatamuntilor):

laughing
Oare ce crede Jesus despre ei? De Pasti sa petreaca in cluburi, iti dai seama? laughing
SI sa se mai duca si la slujba inainte, asa de ochii lumii.

Handicapatii nu isi cunosc nici macar religia proprie.

| UnBroken2016 explică (pentru Fatamuntilor):

Cam asta am vazut si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stau acasa si ma uit la filme.

| raluk27 a răspuns:

Eu cred ca ateii ar trebui sa mearga normal la serviciu si sa nu aiba zile libere, nici de Pasti, nici de Craciun. Cum nu au ce sarbatori...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru raluk27):

Si atunci, bietii popi din ce-ar mai trage bani grosi? Ca doar statistica aia tampita cu "poporul roman care e, in procent de 95% credincios", de la popi vine. Le tremura sutana pe ei ca-si pierd masinile si mausoleele.

| raluk27 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Pai oricum nu trag de la atei. Si in context nu era vorba despre popi, ci despre atei.

| MistretulPufos a răspuns (pentru lpavel):

Aia care-s tineri si obligati de parintii lor extremisti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rareori ies afară din casă și deci nu voi merge nicăieri, probabil o să fac aceleași lucruri interesante ca până acum : dormit, mâncat, filme, etc. Nu suport aglomerația și acea atmosferă de biserică îmi dă o stare ciudată, mi se face rău, asta de când frecventam biserica și ieșeam de acolo ca o stafie.
Pentru mine înainte, când locuiam la țară
noaptea Învierii era noaptea în care muierile satului, își etalau ținutele de mari doamne ce erau, unele dintre ele au ajuns un fel de Iulia Albu cu criticismul lor exagerat asupra hainelor. Fetele veneau cât se poate de ''sexy '' îmbrăcate pe frigul ăla, ca băieții să aibă la ce se uita și mai apoi pe ce să pună mâna, unii își făceau de cap prin cimitir, copiii mici plângeau și făceau zgomot de trezeau morții din somn. Unii, vezi domnule... mergeau la poarta bisericii să fumeze că ar fi fost păcat să o facă în curte, ce să zic... fițe.
Alții se aleargau prin curtea bisericii, alții discutau despre ce se mai întâmplă prin sat. Nu s-a schimbat nimic de atunci, sunt sigură, pentru că așa era în fiecare an când mă duceam eu.
Din cei prezenți la înviere, doar 30 % erau prezenți în fiecare duminică la slujbă.
Dar ca să vezi ăștia sunt credincioșii noștri, care se comportă de toată jena, iar dacă le spui ceva în legătură cu religia, parcă ar vrea să sară pe tine cu furca.
No gata, că m-am lungit cu povestea asta interesantă rău de tot, nu aveam ce face.

| ubox7007 a răspuns:

Sunt crestin si cred ca ar trebui sa o iei mai chil.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru raluk27):

Legatura este evidenta: cu cat sunt mai multi atei, cu atat sunt mai putini popi. Elementary, dear Watson!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Având în vedere că nu am nicio legătură cu toate obiceiurile astea, de ce ar trebui să fac ceva special?

| OnuOnulică a răspuns:

Deja la faza cu prietenii nu m-ai nimerit. Stau în casă și mă joc Conquer ca de obicei.

| raluk27 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

1.Ateii nu merg la biserica, caci de asta sunt atei.
2. Preotii au salariu de la stat si nu se imbogatesc din aia 2 lei pe care ii dau babele.
3. Popii sunt numiti pe parohii, nu in functie de credinciosi. Ei tin slujba oricum, chit ca sunt doi oameni in biserica sau 100.
4. Daca incepi cu propagande cretine gen "mai multe spitale si mai putine catedrale/ popii se imbogatesc din banii oamenilor", prefer sa ne oprim aici.

| UnBroken2016 explică (pentru raluk27):

Cum crezi tu atunci ca se imbogatesc unii popi?

| raluk27 a răspuns:

Du-te in parohiile obisnuite din orase si sate si vezi cam cat sunt de "bogati". Ai sa constati ca sunt la fel cu restul cetatenilor.
Daca tu mergi la biserica, asculti slujba o ora si pleci acasa, cu ce s-a îmbogățit popa de pe urma ta? Sau mai mult, daca nu te duci deloc?
Si parca ateismul era despre ne-credinta in Dumnezeu, nu in popi.