| ioneldan a întrebat:

Ce facultate trebuie sa urmez ca sa devin specialist IT? daca as urma facultatea de automatica si calculatoare as putea deveni specialist it? spuneti-mi mai multe despre acest domeniu si ce materii se fac la facultate. fratele meu intreaba pentru ca termina liceu. fudna!

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Iti raspund aici pentru amindoua intrebarile:

1. Concurs de dosare presupune ca NU se da si examen. Se iau in calcul doar mediile de la bacalaureat, nota de la matematica de la bacalaureat etc, dupa caz ( scrie acolo pe site care este algoritmul de calcul; adica ce pondere are fiecare nota la media finala, sau daca eventual conteaza numai media de la bac).

2. Daca termini profil tehnologic ai sanse sa intri, pentru ca faci matematica totusi in toti cei 4 ani; in plus bacalaureatul se da si la matematica.
Daca esti la profil uman si la admitere se ia in calcul ( presupunem) nota de la bac de la disciplina matematica, nu ai acces, pentru ca tu nu dai bacul la matematica ( pe care oricum n-o mai faci la acest profil dintr-a zecea).

3. Da, se face destula matematica ( mai ales in primul an ) dar si restul disciplinelor se bazeaza pe algoritmi de calcul care presupun o inclinatie spre matematica.

Doar daca esti super-extra pasionat de calculatoare si ai deja cunostinte avansate din zona asta te poti gindi sa devii IT-ist daca vii de la profil uman. Altfel nu faci fata in facultate.

4 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Da, poti opta intre a urma automatizari si calculatoare la Institutul Politehnic sau informatica la Universitate.
Prima varianta e de perferat, fiind cu o arie mai larga de pregatire.
Admiterea variaza in functie de centrul universitar si de specializare.
La Iasi de ex. pentru sectia " calculatoare" se da un test la matematica care se aduna cu media de la bac.
La sectia " ingineria sistemelor" se iau in calcul nota de la matematica de la bac, media de la bac si media din cei 4 ani ( e doar concurs de dosare).
http://www.ace.tuiasi.ro/index.php?page=608#

Printre materiile studiate: matematici superioare ( ecuatii diferentiale), programare, baze de date, sisteme de operare, electrotehnica, grafica asistata pe calculator pina la robotica, modelare si simulare, management, limbi straine etc.
Uita-te pe site-ul facultatii de automatizari si calculatoare din centrul universitar care te-ar interesa si o sa vezi mai multe detalii.

| ioneldan explică (pentru michelia):

Am gasit pe internet o chestie : concurs de dosare matematica.
ce inseamna?

| ioneldan explică (pentru michelia):

Am si eu niste intrebari:
daca termin un liceu uman/tehnologic pot merge la aceasta facultate?
trebuie sa stiu multa mate?
se va face multa mate?

| michelia a răspuns (pentru ioneldan):

Iti raspund aici pentru amindoua intrebarile:

1. Concurs de dosare presupune ca NU se da si examen. Se iau in calcul doar mediile de la bacalaureat, nota de la matematica de la bacalaureat etc, dupa caz ( scrie acolo pe site care este algoritmul de calcul; adica ce pondere are fiecare nota la media finala, sau daca eventual conteaza numai media de la bac).

2. Daca termini profil tehnologic ai sanse sa intri, pentru ca faci matematica totusi in toti cei 4 ani; in plus bacalaureatul se da si la matematica.
Daca esti la profil uman si la admitere se ia in calcul ( presupunem) nota de la bac de la disciplina matematica, nu ai acces, pentru ca tu nu dai bacul la matematica ( pe care oricum n-o mai faci la acest profil dintr-a zecea).

3. Da, se face destula matematica ( mai ales in primul an ) dar si restul disciplinelor se bazeaza pe algoritmi de calcul care presupun o inclinatie spre matematica.

Doar daca esti super-extra pasionat de calculatoare si ai deja cunostinte avansate din zona asta te poti gindi sa devii IT-ist daca vii de la profil uman. Altfel nu faci fata in facultate.

| Protocala a răspuns:

Nu stiu