| anonim_4396 a întrebat:

Ce gândire și la maica-mea. Mă sună la telefon și zice:s ă merg să cumpăr mălai, ulei, orez cu baxul pentru ca vine corona virus peste noi și va fi totul in carantină. Că magazinele vor fi deschise, însă nu vor putea fi aprovizionate. Îmi pare rău că trebuie să o zic că na, e mama... Dar a înnebunit lumea de tot. Ieri am citit o știre cum la unul dintre magazinele Kaufland din oraș rafturile la conserve, mălai, ulei erau aproape goale după ce oamenii au cumpărat ca disperații de frica "carantinei". E chiar asa grav? Eu cred că se generalizează mult. Pana și mama mea a început să o ia pe miriște.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește despre ciuma lui Caragea. Seamănă dar nu răsare. Se poate muri li de frică. Imediat după război, au trimis se pare americanii ceva ajutoare pe aici, zahăr, etc. După 10 ani, persoane grijulii mai aveau pungi cu acel zahăr în cămară, pentru situații de criză. Frica e mare motivator.

| Freya1 a răspuns:

Ideea e in felul urmator.
Corina virusul este un fel de pleomonie ce o dată apărută afecteaza persoanele deja suferinde de o boala sau oameni in varsta ce evident suferă deja de vreo boala sau care sunt sensibili. Daca abilitățile competente fac ce trebuie facut nu are cum sa se răspîndească atat de tare incat sa omoare toata populatia planetei.In momentul in care fiecare om are analizele sau isi face analizele si stie de ce suferă se poate evita un dezastru.Nu o sa închidă nimeni orașe întregi din cauza virusului atata timp cand exista zeci de mi de oameni sănătoși ce si daca iau acest virus nu pățesc nimic, nu vor închide orașe întregi atata timp cat se fac carantină la spitale din fiecare judeci iar oameni suspecți sunt izolați, nu o sa se închidă orașe daca oameni sunt precauti si respecta normele de igienă și celelalte lucuri de care ii sfătuiesc medici pentru ca atunci virusul nu se mai poate răspândi dar asta tine si de oameni.
Corina virus in aer liber nu supraviețuiește mai mult de un minut, asa ca daca poti o mascuta asa inutilă cum pare exista posibilitatea sa te ferești de un necaz.O data ce cel de langa tine a tusit unul iar tu nu intrat în contact direct cu el virusul se va "dizolva"in aer si aia e. Daca ai si o igiena minuțioasă si te ferești de raceli sau alte posibile boli pe care le iei din mediu din nou ai o sansa in plus sa te ferești de dezastru, Plus ca daca te sti o persoana cu probleme de inima, plamani etc cred ca esti constient ca indiferent ca e corina virus sau nu trebuie să ai grijă de tine mai mult decat un om sănătos.Deci in mare cam tot ce se va întâmpla pe mai departe tine de cat de multa minte are omul.
În cel mai rau caz, daca cumva virusul acesta este chiar asa periculos mai mult ca sigur se va lua o decizie mai neplăcută prin care vor fi eutanasiate toate persoanele ce pot sa răspîndească virusul.Chiar si in Italia din cate am auzit cei care nu se supun regulilor si incearca sa fuga sau alte chestii riscă să fie împușcați pentru ca au dreptul carabinieri.

| Celcestietot a răspuns:

Toată lumea trebuie să stea calmă.

| Anonim9027 a răspuns:

Nu subestima puterea mass-mediei.
Dar...eu nu pot decat sa ma amuz, mai ales de "mascatii" din metrou. Uneori fac si poze pe furis.
Si asta cu aprovizionatul...fac magazinele bani.
Asa eu nici n-as avea ce face cu malai, faina, conserve. Dar de ce sa nu cumpar pufuleti si gata? laughing
Panica si isteria vor lua amploare si mai mare. Din exploatarea fricii in oameni se ajunge departe. Si oameni naivi sunt destui care se tem si de umbra lor pe strada.
Momentan mai multe sanse sunt sa te accidenteze un cocalar cu bemveu pe trecerea de pietoni. Statistic vorbind.
Pana la carantina si scenarii apocaliptice e distanta astronomica. Dar asta intr-o societate informata si nu manipulata emotional.

| anonim_4396 explică (pentru Anonim9027):

Și magazinele online ca eMAG au început sa profite de situație, iar un pachet cu 50 măști de protecție ieri costa 500 lei. Oricum e manipulare multă. Iar un vecin zicea că ieri a trecut prin orașul Zărnești ( eu fiind din Brașov) și a zis ca să ia niște mălai să facă niște mămăligă cu brânză. Intră la Penny din orașul Zărnești și găsește numai rafuri goale la mălai și făină. Vreo 5 kg de mălai am si eu în casă, asta cumpărată acum vreo 3 luni și pe atunci nu se știa de corona virus. Am luat ca să am și eu rezerve în caz de criză. S-a mai întâmplat să rămân fără bani și mai fac câte o mămăligă de aia ca la spital. Dar acum că s-a auzit de corona virus în nici un caz nu golesc rafturile la magazin și sa îmi fac acasă depozit de alimente.