| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "a face naveta"?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Adică, ești nevoit să parcurgi zilnic același drum (distanțe mai mari), dus-întors. Fie cu autocarul, trenul, mașină de ocazie, bicicleta etc
Imaginează-ți că, faci naveta zilnic, dintr-o localitate, pentru a ajunge în altă localitate, unde e școala ta, să zicem că-i la 25 km distanță, traseu pe care trebuie să-l parcurgi zilnic dus/întors. E doar un exemplu...

4 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Pe intelesul tau...
te duci la scoala cu autobuzul sau cu trenul dus-intors!

| DanielNegoi a răspuns:

A face Naveta inseamna daca cumva tu esti in alta localitate si liceul in alta loculitate este mergi cu autobuzu sau cu ce mergi tu cu ce vrei asta inseamna