| SweetThings a întrebat:

Ce inseamna 'a o sterge englezeste'? Nu e o tema...auzisem de expresia asta cu mai mult timp in urma si acum am gasit-o si intr-o carte si vroiam sa stiu exact ce inseamna.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Inseamna a pleca pe furis de undeva, a te face nevazut fara ca nimeni sa observe. Mai inseamna si a te sustrage de la o treaba pe care o ai de facut.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai amuzant e daca te apuci sa traduci din engleza in franceza sau invers. Pentru ca in francezii zic 'filer à l'anglaise' si englezii spun ' to take french leave'.