| Thecurious a întrebat:

Ce inseamna "analfabet functional "?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înțelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reușita unei acțiuni sau în performanță. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conținutul de idei nu este înțeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial."

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O persoana care nu e capabilă sa își extragă singură ideile principale din ceea ce citește. Adică tu laughing. Fără supărare.

| Thecurious explică (pentru supadeceapa):

De ce eu?

| supadeceapa a răspuns (pentru Thecurious):

Pentru că pui întrebări foarte ciudate.

| Thecurious explică (pentru supadeceapa):

Poate ti se par tie ciudate.
Daca unii utilizatori imi raspund, inseamna ca nu sunt ciudate pentru ei.

| supadeceapa a răspuns (pentru Thecurious):

Îți răspund pentru că sunt banale și le maximizează șansele de a lua fundițe. Nu doar mie mi se par ciudate.

| Thecurious explică (pentru supadeceapa):

Poti sa imi scrii, te rog, cum se transmite coronavirus?
Eu locuiesc in Iasi, iar aici e o adevarata "nebunie" cu mastile de protectie.

| supadeceapa a răspuns (pentru Thecurious):

Măștile sunt inutile, spală-te des pe mâini și evită aglomerația. Coronavirusul e ca o gripă puțin mai puternică și încă nu ne face nouă probleme, panica e exagerată și e indusă de mass-media.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoana care stie notiunile in viata (alfabetul, cum sa scrie), dar nu stie cum sa aplice informatiile respective.

| 70gabriela70 a răspuns:

Bună!
Înseamnă o persoana care știe să citească, știeliterele, dar nu înțelege ceea ce a citit.

| Anonim5001 a răspuns:

Fix ce esti talica cu atatea intrebari prea complicate pentru nivelul tau.
Pwp! kiss