| AvalohAlyn a întrebat:

Ce inseamna asocial sau antisocial? S-ar putea sa fiu deoarece nu prea vorbesc mult cu oamenii straini si la liceu nu ma bag deloc in vorba asa aiurea,sa par interesant si nu sunt..."interesant pentru altii" adica cred ca-i normal sa nu am prieteni in viata reala daca nu pot "oferi"ceva interesant in relatia de prietenie, adica nu ma prea pricep in realitate sa ma fac placut altora..sa isi doreasca cineva sa ma aibe ca prieten si asta nu din cauza ca sunt rau sau mai stiu eu ce si pentru ca nu prea sunt adaptat social,nu prea ma descurc in societate sau in grup, in relatiile intersociale.Cu familia(parinti,bunici,veri,verisoare,matusi, cunostinte apropiate) vorbesc si nu mai am asa mare trac dar cand vine vorba sa leg relatii de prietenie sau amicitie e foarte greu...Nu sunt deloc genul sa ma bag in discutie aiurea,sa fac pe interesantul sau sa fac totul sa devin popular si interesant totusi raspund la intrebari cand cineva ma intreaba dar nu reusesc sa creez interes pentru ceilalti,mai mult stau in banca mea si imi vad de treaba nu prea imi place sa socializez sau sa vorbesc mult,ce sa mai zic de a avea o iubita desi am pus ochii pe cateva persoane dar oricum nu sunt"interesant" deloc,pentru nimeni.Oare de ce nu prea imi place sa ies in pauze afara la tigara sau sa discut in grup afara in fata liceului(decat daca sunt invitat)sau sa impartasesc cu altii anumite chestii? In privinta vietii sociale am stat mereu destul de prost.,reusind sa imi fac cativa amici doar in copilarie(vecinii de bloc) si ocazionali si de moment la liceu dar foarte putini dar la liceu sau intr-un grup undeva e mai greu cu socializarea si cu relatiile sociale. Oare sunt antisocial, asocial? Cateodata parca ma simt bine asa singur fiindca nu am obligatii fata de nimeni si nici asa numite "responsabilitati sociale in relatii de prietenie"A si mi-e rusine sa vorbesc la telefon cu colegii noi cu fetele etc.E nasol.Nu prea vorbesc la telefon(decat cu apropiatii) si daca cunosc o persoana destul de bine si petrec mult timp cu ea

Oricum, ce am vrut sa intreb este daca sunt asocial sau antisocial...cam ce inseamna asta si cat de importanta este viata sociala si relatiile inter relationale in viata? Ce aspecte neplacute si la ce riscuri ma supun? Cunoasteti vreun om mai timid,mai antisocial,asocial,inadaptat etc care a reusit sa isi faca o iubita si respectiv o sotie pe parcursul timpului sau astfel de persoane raman ca si lupii singuratici toata viata?
Ce as putea face sa par "mai interesant" pentru ceilalti? Ar trebui sa ma schimb radical si sa ma fortez sa fiu social,interesant,popular,bagator de seama si super fals sau prea "fortat" in chestiile sociale?
Si in trecut in primele clase de liceu reuseam sa vorbesc doar cu oameni ca mine,tot asa mai "inchisi,linistiti,retrasi sau neinteresanti si cu ceva bun simt,intotdeauna m-am ferit si am fugit de persoanele populare sau prea vorbarete,tupeiste cu mult curaj si cu multa priza la public si prea "interesanti" si autoritari?
Ce as putea face sau cum sa imi creez si eu viata sociala? Sau nu e asa importanta,interesanta si necesara?
Citeam undeva ca oamenii se nasc singuri si mor singuri si unii filozofi cred ca omul nu e neaparat o fiinta sociala sau nu trebuie obligatoriu sa fie strans legat de societate ci mai degraba societatea,statul, comunitatea are nevoie de oameni si nu invers.Omul e o fiinta individualista... oricum mereu am fost individualist.cu strainii sau cu oamenii mai putin cunoscuti s cu care am interactionat mai putin?
Voi aveti viata sociala? E chiar asa de importanta? Pentru ce?
Faza e ca eu am avut de cand am net mereu o viata "sociala " virtuala mai buna decat cea reala..adica mi-e mai usor si ma simt mai bine sa vorbesc de la pc,virtual cu diferite persoane decat in grup in realitate,parca nu sunt facut pentru grupuri sau nu reusesc sa par "interesant",de gasca sau de treaba, oricum nu am mai incercat asta pana acum in viata realalaughingMereu apropiatii mei chiar si cativa colegi din trecut ei au venit si s-au bagat in seama cu mine sau ori stateam in banci apropiate ca distanta la scoala...intotdeauna am dialogat mai usor cu colegul, colega de banca si cei din fata sau din spate din apropiere (si am avut muuulti colegi fiindca am schimbat vreo 3-4 licee)laughing
Oricum nu prea mai tin legatura cu persoanele pe care le-am cunoscut sau am relationat prin scoli,licee,concursuri etc
A fost atunci "la cald".

Cum e cu asocialitatea sau antisociabilitatea? Inadaptarea etc
Ce as putea sa fac sau sa schimb la mine? Sa ma "fortez" sa fiu altfel sau cum sa par mai"interesant" si "atragator", sociabil si mai deschis relatiilor sociale? Si cat de importanta e viata sociala? Eu nu am asa ceva in acest moment.
Mersi ca mi-ati citit romanul si nu aruncati cu rosiilaughingEventual aruncati cu ceva dulce ca tot e Mos Nicolaelaughing

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Oohooo,cate intrebari...laughingNu esti antisocial, iar asocial depinde cum considera fiecare adaptarea la viata sociala.Pentru multi inseamna sa fii cool, sa fumezi si sa pierzi noptile si alte nebunii de genu.Sau sa te schimbi oarecum pentru a te potrivi cu background-ul impus de mediul in care te aflii.

Pentru mine adaptare la viata sociala ar insemna sa poti sa te integrezi in societate in asa fel incat sa nu le faci rau celorlalti, sa poti dialoga cu diverse persoane si sa iti pastrezi personalitatea ta, unicitatea.De regula oamenii isi pierd aceasta unicitate pentru a da mai bine in societate, ceea ce mie mi se pare complet gresit.Trebuie sa te schimbi da, atunci cand ai anumite probleme psihice grave.

Suntem diferiti si asa ar trebui sa ramanem si e normal sa te simti mai bine langa acele persoane cu care ai mai multe in comun.Si nu ti-as recomanda sa te schimbi pentru a fi langa persoanele cu care ai mai putine lucruri in comun.Iti spun asta si din experienta mea si din ce am mai auzit.
Legat de viata mea sociala, cred ca ti-am mai spus ca am doar o prietena mai apropiata iar restul sunt mai mult cunostinte cu care mai pierd timpul cand n-am ce face.In rest pe strada,in tren sau prin diverse locuri prin care mai merg imi e destul de usor sa vorbesc cu oamenii,chiar si necunoscuti(bine,nici chiar cu oricine, sa zicem ca ma pricep destul de mult la oameni si reusesc sa ii citesc).

Eu am avut o perioada cand imi puneam sufletul pe tava asa zisilor prieteni si am fost tradata.Dar nu-i problema, chestia asta m-a ajutat sa nu mai fiu asa increzatoare in oameni, sa stau mai mult sa ascult si sa cunosc mai bine persoana.
In viata oamenii te vor dezamagi chiar daca tu incerci sa le faci pe plac, asa ca mai bine iti faci pe plac tie si nu te lasi schimbat de ei.

Cam in halul asta laughing Sper ca a fost putin dulce, daca nu iti dau muuulti kisskisskisskiss...
Ce ti-a adus mosu?

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si mie dulciuri si astazi am gasit si niste bani in ghetute laughing
Da vezi ce dulce sunt incat tu nu vrei sa mai intri pe aici.
Imi place mult fotbalul jucat de Spania love strucklove strucklove strucklove struck. Dar da.big grin

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine sa fi antisocial pentru ca nu te incurci cu toti prostii din societate.

| J0B0MAT a răspuns:

Mersi de funda. Vezi ca ti-am pus cateva intrebari in alte postari.Raspunde-mi pls, in privat daca nu vrei aici.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ok.Bafta!
Si legat de faza cu suparatu?

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Putin... iti mai zic ca o stiamlaughing)

Pai cel mai bine sa nu te gandesti la lucrurile care te intristeaza si sa te gandesti la lucruri frumoase. Daca vrei sa mai vorbim mai multe te astept cu un mesaj.
kisskisskiss

| LoveSleep a răspuns (pentru J0B0MAT):

Iubirea plutește în aer laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru LoveSleep):

Bine ca pluteste la tine in aer.Nu te mai lauda atata.:p

Răspuns utilizator avertizat