| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna blog? Sunteti de acord ca termenul de blog sa fie asociat cu tumblr? Ce parere aveti despre tumblr?

3 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Sunt chestii diferite.
Un blog este un loc în care scrii chestii. Cam tot ce ține de text. Fie că-i literatură sau informație, sau pur și simplu vrei să exteriorizezi ceva. Sau mărog, cam ăsta ar trebui să fie un blog. Un spatiu virtual în care postările să se bazeze în principal pe text.

Tumblr e un pișat infect pentru drăcărimea submediocră din ziua de astăzi. E doar un loc grețos în care 1/10 oameni bagă conținut nou (de cele mai multe ori de o calitate penibilă și deloc original) iar destul de 9 repostează conținutul pe paginile lor.

Diferența dintre un blog și-un tumblr, este că pe un blog vrei să te faci auzit, și nu-l umpli cu imagini făcute de alții doar ca să-ți dea mocârțanii follow.

| MaliciousDeath a răspuns:

E ok sa fie asociat cu tumblr, dar nu in toate cazurile.De exemplu exista artisti care isi incarca pe tumblr poezii, desene, poze, chestii proprii...si mi se pare ok.Dar restul sunt colectionari.Probabil nu e cel mai bun termen, dar ai prins ideea.Mie-mi place sa ma gandesc la tumblr ca la un loc unde imi caut inspiratia cand n-am chef sa ies afara.Am descoperit trupe noi, carti/filme diverse, artisti diversi...chiar n-am de ce sa ma plang.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este ascociat cu Tumblr, blogul este un website pe care iti pui tu tot ceea ce gandesti, preferintele tale, hobby-urile tot ceea ce iti place tie(poze, texte etc.). happy