| Nicoleta_Maria_1974 a întrebat:

Ce inseamna cand in mijlocul unei conversatii se sterg toate mesajele primite de la persoana respectiva si dispare si din lista mea de prieteni.De atunci au trecut doua luni dar la profilul lui de Facebook nu mai apare poza si nu imi mai arata prieteni,Iam trimis din nou cerere de prietenie dar nu am primit accept, Va rog lamuriti-ma si pe mine daca o sa mai pot lua legatura cu el, Cand ii trimit mesaje imi arata ca mesajul a fost trimis,

14 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E ciudat. Poza de profil e publică, cât timp e actuală, chiar dacă nu poți lăsa comentarii, ori oferi like-uri.
Nu ai spus dacă poți vedea în continuare ce postează zilnic? Fă-ți un alt cont și vezi dacă întâmpini aceeași situație. Când la un moment dat, fie și în mijlocul unei conversații, mesajele expeditorului dispar, iar ale tale rămân, normal ar fi să-i dispară și contul, nu doar poza de profil. Se (mai) întâmplă atunci când unui cont i se face verificarea identității. Acesta e oprit temporar până la rezolvarea situației, iar în caz că posesorul contului nu face dovada identității, acestuia îi va fi închis definitiv.
Dacă te-ar fi blocat, mesajele nu i-ar fi putut dispărea, însă nu-l mai puteai contacta. Dar tu, dacă zici că îi poți (re)trimite cerere de prietenie, iar el nu acceptă... Îi poți scrie, dar el nu îți răspunde... ce pot crede?! ))
Poate că mai nou, FB a făcut posibilă (și) ștergerea mesajelor, deși mă îndoiesc. Știam că doar cei de la Whatsapp intenționează să introducă această funcție în viitorul apropiat.
Poate-i o eroare de la Facebook. Ori ți-a blocat mesajele. De ce nu-l contactezi altfel, dacă tot ați fost prieteni? Sună-l, scrie-i pe whatsapp etc

| Nicoleta_Maria_1974 explică (pentru floresdemayo):

Nu apare nimic in cronologia lui, scrie doar ca nu a postat nimic in ultima vreme iar la prieteni scrie ca nu sant prieteni de afisat. Oare a fost blocat de FB. Daca a fost blocat cat poate dura blocarea.

| floresdemayo a răspuns (pentru Nicoleta_Maria_1974):

Când deschizi profilul lui, apare așa?
http://imgur.com/a/j79lk

În acest caz, contul a fost blocat de Facebook, ori chiar el și l-a dezactivat temporar.

Diferența între cele două e aceasta:

Când FB blocheaza un cont, mesajele persoanei blocate dispar total, până la recuperarea contului.
Când o persoană își dezactiveaza contul, conversațiile ambilor parteneri de dialog continuă să apara în chat.

Acum, doar tu îți poți da răspunsul...

| Nicoleta_Maria_1974 explică (pentru floresdemayo):

Imi cer scuze daca te stresez cu nelamuririle mele dar cand deschid profilul imi apare normal ca la orice prieten doar ca nu apare nimic despre el in cronologie si nici la prieteni. daca afost blocat de FB cat poate dura pana il deblocheaza.Multumesc pentru raspuns.

| floresdemayo a răspuns (pentru Nicoleta_Maria_1974):

Nu mă stresezi deloc. Habar nu ai cât sunt de răbdătoare!
Mi-e teamă că l-ai stresat pe el, nu pe mine! ))
Tocmai ți-am arătat cum arată un cont blocat. Dacă tu îi poți vedea/deschide profilul, îi poți trimite mesaje și îi poți trimite Friend Request (adică, cerere de prietenie), înseamnă că Facebook NU i-a blocat contul! Deci, nu aștepta o deblocare a contului, din moment ce aceasta nu există.
În cazul tău, ar fi două posibile cauze:

Ori te evită, de aceea nu îți răspunde nici la mesaje. Te-a șters din lista lui de prieteni și și-a schimbat setările, încât acces la ea au doar prietenii lui.
Ori este o eroare de la FB, ceea ce ma îndoiesc. Nu prea există erori de acest fel. Am fost confuză când ai menționat că nu îi poți vedea poza de profil/copertă, faptul că i-au dispărut mesajele, de aceea m-am gândit la o eventuală blocare a contului.

Sincer, tind să cred că îți ignoră prezența, vrea să se îndepărteze de tine. Ar trebui să recitești ultima voastră discuție, să afli ce anume l-a supărat.

| Nicoleta_Maria_1974 explică (pentru floresdemayo):

As mai vrea sa stiu daca sia schimbat setarile si eu ii trimit mesaj poate sal citeasca si mie sa nu imi apara ca citit.

| floresdemayo a răspuns (pentru Nicoleta_Maria_1974):

DA, cu siguranță! Dacă și-a instalat aplicația Unseen Facebook, poate citi orice mesaj, fără ca tu să știi că a făcut acest lucru. happy

| Nicoleta_Maria_1974 explică (pentru floresdemayo):

Din cate stiu eu daca vrei sa ignori o persoana ii dai bloc si atunci nu te mai gaseste cand te cauta. Daca vroia cu adevarat sa dispara din viata mea facea acest lucru.Totul este foarte ciudat zic eu.

| floresdemayo a răspuns (pentru Nicoleta_Maria_1974):

Da, e-adevărat, dar vezi tu, fiecare reacționează diferit.

| Nicoleta_Maria_1974 explică (pentru floresdemayo):

Eu zic ca totuși este ceva ciudat la mijloc și de aceea nu pot accepta. O să-l stresez cu mesaje pana îmi răspunde. Mulțumesc pentru înțelegere.

| floresdemayo a răspuns (pentru Nicoleta_Maria_1974):

Aha, tu vrei dragoste cu de-a sila...
Poate reușești să-l stresezi, până te blochează de-a binelea! : ))

| Nicoleta_Maria_1974 explică (pentru floresdemayo):

Atunci poate mias reveni la normal căci asa nu am nici o explicație

| Gabriela8766 a răspuns (pentru floresdemayo):

Bună seara. Ma puteți ajuta cu ceva?

| Nicoleta_Maria_1974 explică:

Se poate sa fie blocat de FB daca da cat poate dura blocarea.Va rog vreau cat mai multe raspunsuri.