| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna cand unesti degetul mare cu degetul inelar?

2 răspunsuri:
| Bogtpudan a răspuns:

Degetul mare este cunoscut ca degetul apăsător. El simbolizează puterea și forța de dominare a unui individ, iar degetul inelar reprezintă indiferența pasivă dintre degetul mijlociu mai lung și degetul mic.Impreunate se mai practica in yoga cred din punctul meu de vedere ca reprezinta stabilitate si incredere de sine big grin

| IzzyAle a răspuns:

Unirea celor doua degete simbolizeaza binecuvantarea pe care o da preotul. Semnul acesta a fost facut prima data de Hristos.