| ALEXICAmarketing a întrebat:

Ce inseamna chiparos? (a folosit Orlando Teodorovici cuvantul acesta)

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Da ai sesizat bine. Este un jargon, inseamna frumos si mandru, ca acel copac. Cum ai spune " printule" sau "porumbito", personificari ale unor plante sau animale ce simbolizeaza ceva sau au sa scoata in evidenta ( uneori si sarcastic, folosita comparatia) o calitate sau mai multe a persoanei careia i s-a adresat cuvantul, ca apelativ sau ca atribut.

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Un copac.

| ALEXICAmarketing explică (pentru supadeceapa):

In tiganeste cred ca inseamna altceva?

| Paul754880338 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Da ai sesizat bine. Este un jargon, inseamna frumos si mandru, ca acel copac. Cum ai spune " printule" sau "porumbito", personificari ale unor plante sau animale ce simbolizeaza ceva sau au sa scoata in evidenta ( uneori si sarcastic, folosita comparatia) o calitate sau mai multe a persoanei careia i s-a adresat cuvantul, ca apelativ sau ca atribut.

| Lioana a răspuns:

Chiparosul e un arbore. Se foloseste mai mult pentru a defini lemnul acestui arbore din care se fac obiecte fine. Lemnul e rezistent si parfumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumosule chiparosule pe langa ca esti urat mai esti si prost

tu ce crezi