| HugeHulk a întrebat:

Ce inseamna cuvantul j.idan? L-am auzit de cateva ori la bunica-mea, zice sa "nu ai suflet de j.idan". Ce inseamna mai exact? (aparent nici nu ma lasa TPU sa-l folosesc)

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Inseamna evreu.
Bunica ta se refera ca sa nu ai inima de piatra.sa nu fii rau si crud, asa cum au fost evreii cand l-au rastignit pe Iisus.

| RAY a răspuns:

Jidán s. m. [At: NEGRUZZI, S. I, 324 / V: (reg.) jâdan, judan / Pl: evrei / E: jid + -an] 1. (Pop.; prt) Evreu. 2. (Prt) Termen injurios la adresa evreilor. 3. (Pop.; îs) evreu botezat Creștin cu apucături rele. 4. (Pop.; îe) A avea cap de evreu A umbla cu înșelăciuni. 5. (Pop.; îe) Parcă se bat jidanii la gura lui Se spune despre cineva care vorbește repede și nedeslușit. 6. (Pop.; îe) Când vor ieși jidanii la seceră Niciodată. 7. (Ent.; reg.) Jidov (8). 8. (Orn.) Corb-de-noapte
https://dexonline.ro/definitie/jidan

e ca da daca spui unui tigan ca e tigan e rasism cica, el vrea sa se numeasca Roman, de asta avem o imagine asa buna in europa

| Holiday a răspuns:

Jidan inseamna evreu.

| Lioana a răspuns:

Cuvantul "J I D A N" astazi are sens de zgarcit, avar, egoist. Era un cuvant dispretuitor adresat evreilor iar despre evrei se stie ca erau zgarciti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Se refera la abilitatea cu care evreii faceau afaceri. Ei niciodata nu ieseau in pierdere desi lasa de fiecare data impresia ca ti-a facut o favoare

| syd a răspuns:

­inseamna persoana care mai degraba pune intrebare in scorbura asta decat sa dea un google search de 10 secunde
sper ca esti mandru ca esti j­­idan

| AlexDarius3 a răspuns:

Nu am auzit in viata mea cuvantul asta, dar dex online spune " Ĭudeu, Evreŭ, Semit originar din Palestina" mai spune ca e un termen injurios la adresa evreilor deci de asta nu te lasa.