| MaryMaria333 a întrebat:

Ce inseamna expresia "oameni care îți scapă printre degete"? Atâta știu sigur ca este un epitet negativ dar la ce se refera mai exact?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De obicei lucrurile îți scapă așa. Oamenii care îți scapă, sunt buni scăpați. Epitetul negativ e la tine.

| MaryMaria333 explică (pentru sadrian46):

Ma refer în cazul oamenilor ce ar însemna?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil cu referire la oameni care te-ar fi putut ajuta, ori de care aveai nevoie, dar tu ai ratat ocazia.
.
Intreabă-l pe Agentul 007. : ))

| OldSoul a răspuns:

Depinde de context happy
Expresia asta in opinia mea s-ar regasi cel mai mult cand vine vorba despre oamenii legii si infractori laughing
Cand le scapa infractorii printre degete laughing
Ca si cum ar fi mereu cu un pas inaintea lor.

| Lioana a răspuns:

Am intalnit exprimarea asta cu privire la viata, la fericire, la sanse... Cu privire la oameni nu poate insemna decat oameni pe care ii pierzi, care se indeparteaza de tine, oameni carora nu reusesti sa le pastrezi atentia pe termen lung.

| MaryMaria333 explică (pentru Lioana):

Am auzit odată la cineva ideea de "feriți'vă de oamenii care vă scapă( sau alunecă) printre degete". Sigur e de rău. Dar nu știu cum or fi mai exact, ce fac ăia?

| Lioana a răspuns (pentru MaryMaria333):

Banuiesc ca expresia se referea la oameni instabili care nu reusesc sa pastreze un loc de munca pe termen lung sau care nu pot avea o relatie pe termen lung din cauza ca isi pierd interesul si pleaca, te lasa balta. Bineinteles ca asta e de rau.

| ReddY25 a răspuns:

Cred ca se refera la lucruri, nu am auzit de oameni, astfel se traduce prin pierdere, necastig, esec intr-un context anume