| NonZarek a întrebat:

Ce inseamna expresia "Sa îți ții prietenii aproape, dar dușmanii și mai aproape"?
De ce ți-ai tine dușmanii aproape?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cunoscandu-ti dusmanii, este un avantaj... pentru ca stii totul despre ei, si ai un avantaj fata de ei.

Dar bine, asta era o expresie folosita acum mult timp, cand existau "dusmani" big grin
Acum nu se mai poune problema de asa ceva.
Probabil singurul "inamic" ramas acum, este timpul, societatea sau propria persoana.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă dușmanii sunt blonde cu țâțele mari, nu te mai duci la bere cu prietenii.
Stai și te "ocupi" de dușmani. laughing

| mentholinks a răspuns:

Cred ca se refera la faptul de a-ti cunoaste bine dusmanii, sa le stii punctele slabe.

| Dismally a răspuns:

Sa fii cu ochii pe ei, sa stii ce si cum fac pentru a fi pregatit.

| FreddieM a răspuns:

Inlocuieste,, aproape'' cu,, sub observație' ' si pricepi pe loc.
Cheers

| DonEduardo a răspuns:

Adica sa fii atent la ce fac.