| Dan a întrebat:

Ce inseamna iubirea? Pe cine iubiti cel mai mult? Multumesc.

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Iubirea inseamna speranta, vise implinite, atasament fata de cei iubiti si responsabilitate.
Iubirea este cel mai inaltator sentiment, daca este impartasit si cel mai dureros daca esti respins de persoana iubita. Iubirea devine un "drog", da dependenta si-ti aduce bucurie, te face fericit.
Iubirea este de mai multe feluri. Iti iubesti parintii, fratii, surorile, prietenii, iti iubesti locul nasterii si tara in care traiesti si fiecare iubire este altfel, depinzand de persoana careia ii este adresata.
Iubirea inseamna echilibru, duiosie, tandrete, prietenie, respect si daca unul din aceste "ingrediente" lipseste, este o iubire "pacatoasa", pentru ca vei simti ca nu esti suficient de bine apreciat/a si pus/a in valoare.
Acum acest fel de iubire este ceva mai rar, tinerii se grabesc si trec de la idila, iubire candida, pura si ingenua, la dragostea trupeasca, lucru ce inseamna ca se lipsesc de aceea perioada in care simti ca te inalti la ceruri, doar cu o tinere de mana si cu o conversatie pe teme alese de comun acord.
Se sare peste anumite etape al iubirii si nu este bine, pentru ca nu devii "matur" doar pentru simplu considerent ca ai facut sex, devii matur doar atunci cand iti asumi responsabilitatea pentru o relatie de durata cu persoana iubita. In opinia mea, sexul facut la varste fragede, prin consecintele sale, poate sa-ti franga aripile si sa te opreasca de la evolutia fireasca a vietii tale si acest lucru nu este optim.
E vorba de "cunoastere" gresit inteleasa, nu te faci mai "destept" daca faci sex la pubertate sau la adolescenta ci, dimpotriva iti vei pune frane la instruirea ta, pentru a-ti asigura un viitor pe masura potentialului tau mental, sufletesc si fizic.
Eu asa vad iubirea si pot sa spun ca am trait o asemenea iubire si sunt fericita ca si idila traita de mine a fost minunata. Imi iubesc familia si sunt fericita ca si eu la randul meu sunt iubita si cred ca acesta este un lucru important.
Imi doresc ca fiecare om sa aiba parte de iubire si sa stie sa faca o alegere buna, pe care sa n-o regrete ulterior.
Un gand bun tuturor si tie Dan ca te procupa asemenea ganduri.

6 răspunsuri:
| User a răspuns:

Pe minetongue

| nobody_9468 a răspuns:

Idem paul27
iar mi s-a luat vorba din gura, offf offfhappyglm
iubirea e un sentiment care nu poate fi definithappy. pe cine iubesc? probabil ca daca te referi la afectiune "parinteasca" pe tata si daca te referi la afectiune "sexuala'laughing pe florintonguelaughing)

baftabig grin

| Alisa a răspuns:

Iubirea este un sentiment care se ofera fara sa ceri nimic in schimb, nu cunoaste ura, invidie, etc.

Nu pot sa spun ca o iubesc pe mama cel mai mult, deoarece iubirea mea e la fel si pentru tata, pe amandoi ii iubesc la fel de mult, chiar daca ii fac sa sufere, mereu, mereu, si nu le arat.pe fratiorul meu mai mic, desi nu ma inteleg aproape deloc cu el, il iubesc de nu mai pot. si pe cei dragi ce mi-au fost alaturi, prietena mea cea mai buna, de toata viata o iubesc enorm, pe Dumnezeu, ca numai El stie cum sunt, cum e sufletul meu...pe toti ii iubesc enorm.

| hamsterx a răspuns:

Iubirea este sentimentul pe care il oferi neconditionat.nu cred ca are o definitie, doar se simte.eu de obicei ma atasez foarte repede de o persoana, dar sa iubesc pot spune ca ii iubesc pe parintii mei, pe prietenul meu si inca 2-3 prietene mai apropiate.

| mrsolo a răspuns:

A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune... Sincer eu nu prea am pe cine sa iubeschappy

| constantyna a răspuns:

Pe Dumnezeu sa-l iubim cel mai mult, caci el ne aduce in cale persoana cea mai potrivita, cu care sa ne intemeiem o familie. Daca nu merge, famila(relatia)se destrama. Iubirea este de mai multe feluri: iubire de parinti, de copii, de loc(tara, sat, oras, etc), iubire de semeni(de oameni in general, in ciuda faptului ca unii actioneaza rauvoitor, saracii de ei...). Imi este foarte greu sa spun pe cine iubesc cel mai mult, deoarece iubesc in alt fel pe cei pe care ii iubesc-am o dragoste diferita pentru fiecare, si un singur iubit(bineinteles!).