| kevin9 a întrebat:

Ce inseamna libertatea pentru Daci?
Adica ce ar trebui sa insemne Dacii liberi?

Răspuns Câştigător
| Dorotheea21 a răspuns:

Dacii liberi era numita populatia aflata in afara Provinciei Dacia. Cei care din punct de vedere administrativ, nu au intrat sub ocupatia romana. happy

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Dacii liberi nu erau sub administratie romana, erau in afara Imperiului Roman spre diferenta de ceilalti daci care erau supusi Romei dupa ce ne-au cucerit.

| Justme32 a răspuns:

Dacii liberi se referă la libertatea istoriei lor cum din traci au devenit daci apoi români. Când toată istoria lor va fi dezvăluită vor deveni daci liberi căci cu toate că ei nu mai sunt în forma aia istoria există