| Gogu06 a întrebat:

Ce inseamna pentru o femeie un barbat inteligent?
De ce femeile vor langa ele barbati inteligenti? de ce vor barbatii tocmai opusul stiu deja.

14 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Raspunsul ar putea fi : Contrariile se atrag...

| FataCuChitaraMun?ilor a răspuns:

Pentru că un bărbat inteligent te poate înţelege mai uşor. Poate menaja mai bine o situaţie.E open-mind.Cu un asemenea bărbat poţi rezolva toate problemele prin intermediul unei singure discuţii.Aici,toate perspectivele vin de la ambii parteneri.Un bărbat inteligent se poate descurca în orice situaţie.Şi... când ieşi cu el în lume,la o nuntă sau alte evenimente,nu stai cu frica în sân că ar putea oricând să scoată o perlă pe gură, să spună vreo tâmpenie. Poate să vorbească orice, oricând, cu oricine.E simplu şi logic. Femeile aleg bărbaţi fraieri să îi stoarcă de bani, sau să îi înşele uşor după căsătorie.Cam ăsta e mersul.

| Gogu06 explică (pentru FataCuChitaraMun?ilor):

Ceea ce am inteles eu de la tine este ca unele femei aleg barbatii bogati pentru bani, barbati prosti pentru a-i insela usor, iar altele aleg barbati inteligenti pentru a-i purta pe post de accesoriu, un accesoriu cu, care sa nu se faca de ras. Iar un barbat inteligent intr-adevar poate sa iti inteleaga problema, dar solutia nu va fi cea buna pentru tine ci cea favorabila lui.
Pana la urma aici voiam sa ajung, ca oamenii uita pentru ce anume cauta un barbat sau o femeie si se concentreaza sa arata si sa demonstreze, cat sunt de frumosi, de merituosi, destepti, culti, bogati etc. si uita ca fericirea adevarata e atunci cand te face sa razi sau sa zambesti sincer. Poate imi dai dreptate sau poate nu, dar ne chinuim sa imbracam prea multe haine si sa purtam prea multe masti, ca la un moment dat multi barbati si multe femei nu mai stiu cine sunt de fapt si nu fac decat sa se travesteasca in ceva ce nu ii reprezinta. Iar asta se vede cu ochiul liber.

| FataCuChitaraMun?ilor a răspuns (pentru Gogu06):

Ce a rămas e doar un joc de interese. Bărbaţi şi femei caută situaţii favorabile şi se pierd în dorinţa de avea fericirea...Se pierde frumuseţea, se pierde iubirea, se pierde totul treptat.Ideea e că totul porneşte de la ideea că Toate/Toţi sunt la fel.De aici, toţi sunt trataţi cu aceaşi măsură. Deşi, poate nu merită.Şi intervine dorinţa de răzbunare.De aici femeile ajung să îşi bată joc de bărbaţi.Şi bărbaţii să îşi bată joc de femei.Ei nu realizează că e doar o idee preconcepută.Şi se rănesc singuri, în subconştient.Ei aleg cea mai uşoară cale, aceea de a oferi prioritate intereselor, dar se condamnă singuri la o viaţă în singurătate.E greu să găseşti o portiţă de ieşire în labirintul numit,"viaţă".

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Depinde din ce punct de vedere privesc anumite femei aceasta inteligenta.
Fiecare femei vede inteligenta in felul ei.
Acum ce sa faca cu un barbat panpalau care nu stie sa se dedcurce si nu are pic de cultura generala?!
Daca totul se rezuma la bani si la ce are in pantaloni, e cu tutul altceva.
Cred ca cel mai eficeient raspuns il vei primi de la o femeie!

| greyhound a răspuns:

Inteligenta e o virtute cautata atat de femei cat si de barbati. Nu poti sa spui ca barbatii cauta proaste, pentru ca nu e asa, decat daca sunt la randul lor prosti (valabil si pentru femei).

| Vans a răspuns:

Inteligenţa e sexy.

| Kasia a răspuns:

Domnule,tu chiar ti-ai dori o femeie proasta langa tine?

| Gogu06 explică (pentru Kasia):

Nu m-am referit neaparat la femei proaste. Ci la faptul ca cel mai inteligent manipuleaza mai mult. Unii confunda inteligenta cu, cultura generala. Un om inteligent te poate face si sa zambesti si sa plangi, te poate controla din cuvinte. Iti poate da impresia ca totul este bine cand nu este, iti poate da argumente si contraargumente pentru orice.
Un barbat inteligent sau o femeie inteligenta totdeauna isi va vedea interesul, totdeauna va gandi situatiile pe termen lung. Sa va raspund la intrebarea pusa de tine, nu, nu mi-as dori o femeie mai inteligenta langa mine, nu spun motivul pentru ca o sa fiu socotit ca badaran laughing. Frumoasa proasta si cu incredere in ea si o facultate terminata sa poata sa intretina o discutie macar pe domeniul ei. Glumesc laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrem să fim protejate, să fim înțelese, să nu ne plictisească partenerul, să fie pe aceeași lungime de undă cu noi (dacă ar fi prea inteligent nu l-am putea înțelege noi, ne-am simți inferioare). Dacă e prea prost, nu am d ce să îl vreau ca prieten, îl consider sub mine, nu mă atrage cu nimic, îl pot spulbera ușor, deci, de unde atracție?

Bărbații ăia de care zici tu, curvarii, doar asta urmăresc și nu o relație serioasă, deci nu le pasă. Așa pot și fetele să profite, vezi Iri și Moni, însă să știi, nu se încadrează la ce spui tu.
Un băiat inteligent, cu standarde și caracter, nu se pretează la așa ceva.

| Teardrop a răspuns:

O femeie inteligentă caută un bărbat inteligent, pentru că nevoia de reproducere i-o poate oferi orice tâmpit. O conversaţie plăcută nu.

| contαbαndonαt a răspuns:

Eh, e mai complicat insa pe scurt ar fi ceva in genul - barbatilor le plac femeile naive doarece in general cele naive sint si usuratice si pe cele usuratice, se stie, le pot baga mult mai repede si usor in pat cu ei caci majoritatea barbatilor pe asta pun accent in general cand vine vorba de femei: femeie=sex=placere=fericirea celui in cauzalaughing.Pe cand in cazul femeilor e mai diferit.Cum e mai diferit? Sa nu crezi ca nu pun si ele accent pe sex, pun insa nu atat de mult ca barbatii. Femelelor in general le place sa fie impresionate de catre masculii de langa ele, astfel incat, in ceea ce priveste oamenii, conversatia este foarte importanta in scopul unei legaturi de facut.Sa-ti explic:in general iti poti da seama ce-i de capul (ori ce nu e) unei pers. dupa ceea ce scoate pe gura astfel ca oamenii inteligenti/cuti sint mult mai apreciati decat cei ignoranti/inculti.Asa am vazut si eu multe dame pana acum care alergau (vorba vine) dupa barbati sarmanti si isteti si multe altele ce fugeau de cei mai putin sprinteni la minte, sa spun asa.Si desigur mai sint si acele dame ce se complac in mizerie, langa mizerie, deoarece sint la fel de mizere (saracacioase cu mintea). Vorba aia: prostii cu prostii si desteptii cu desteptii.

| anateoPwP a răspuns:

Sa fie amuzant, sa fie destept, sa nu fie nesimtit

| Gogu06 explică (pentru anateoPwP):

Amuzant sa te faca sa razi, nesimtit sa nu te faca sa plangi, dar de ce destept?